CPK w projekcie Smart Airports

13 października 2020 14:11
5 komentarzy
Europejskie konsorcjum z udziałem Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzymało 12 mln euro dofinansowania na opracowanie zielonych, proekologicznych i inteligentnych rozwiązań dotyczących projektowania lotnisk.
Reklama
Partnerami CPK są m.in. porty lotnicze w Kopenhadze, Rzymie i Wilnie. Unijny grant pochodzi z Ramowego Programu Badań i Rozwoju Horizon 2020 w kategorii: „Budowanie niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatu przyszłości: Bezpieczna, czysta i wydajna energia”. Oprócz CPK uczestnikami projektu Smart Airports zostało 15 instytucji, w tym m.in.: Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), Port Lotniczy w Kopenhadze, Duński Instytut Technologiczny (DTI), Lotnisko Rzym-Fiumicino, Lithuanian Airports (zarządca lotnisk m.in. w Wilnie i Kownie), Uniwersytet w Parmie, Uniwersytet Techniczny w Hamburgu i przewoźnik Scandinavian Airlines (SAS).

Całkowita wysokość przyznanej dotacji to 12 mln euro, z czego prawie 500 tys. euro trafi do CPK. Do udziału w przedsięwzięciu spółka CPK, odpowiedzialna za zaprojektowanie i budowę Portu Solidarność, została zaproszona jako lotnisko partnerskie przez lidera konsorcjum, czyli Port Lotniczy w Kopenhadze. Dzięki temu CPK bierze udział w pilotażowym, innowacyjnym projekcie, który ma przyczynić się do spowolnienia zmian klimatycznych.

Jako spółka CPK będziemy pracować razem z partnerami z konsorcjum nad działaniami redukującymi zużycie energii, zapewnieniem dostępu do biopaliwa lotniczego i wykorzystaniem niskoemisyjnych pojazdów obsługi naziemnej. Nowe lotnisko i zbudowany jednocześnie system kolei dużych prędkości będą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań ograniczających negatywny wpływ transportu na środowisko – zapowiada Mikołaj Wild, prezes CPK.

Cieszymy się, że Komisja Europejska wybrała nasz projekt i że wraz z partnerami takimi jak CPK będziemy współpracować przy opracowywania koncepcji zrównoważonego lotniska przyszłości – mówi Thomas Woldbye, prezes Portu Lotniczego w Kopenhadze. – Zamierzamy zapewnić infrastrukturę dla samolotów, które mogą być w przyszłości zasilane energią elektryczną, wodorem lub innymi zrównoważonymi paliwami. Jednocześnie zbadamy, w jaki sposób zasilać budynki, pojazdy i samoloty w taki sposób, żeby w docelowo całkowicie wyeliminować emisję dwutlenku węgla – dodaje.
Tagi
cpk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ea578 2020-10-15 13:03   
gość_ea578 - Profil gość_ea578
Putina niech jeszcze dopiszą do tego przejadania pieniędzy podatników. Na biuro jeszcze pałac kultury powinni zaadoptować bo na Ochocie za chwilę zabraknie miejsca na kolesi horały i innych śmierdzących złodziei z pis !!!!
gość_4983a 2020-10-14 20:00   
gość_4983a - Profil gość_4983a
CPK jest bardzo ekonomiczny, bo niczego nie emituje, nie licząc metanu powstającego w wyniku pierdzenia w stołki przez licznych członków zarządu.
gość_e70f6 2020-10-14 09:09   
gość_e70f6 - Profil gość_e70f6
ehhh
"działaniami redukującymi zużycie energii, zapewnieniem dostępu do biopaliwa lotniczego i wykorzystaniem niskoemisyjnych pojazdów obsługi naziemnej. "
Czyli ocieplą właściwie terminal, oświetlenie płyty i DS ledami, zamiast JET-A1 w cysternach przywiozą gnojówkę, a handlerzy będą zmuszeniu używać pojazdy elektryczne.
Zdecydowanie warte to 2 bańki złotych...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy