Lotnisko w Gdańsku z dwoma wygranymi procesami

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 października 2020 08:30
2 komentarze
Port lotniczy w Gdańsku wygrał dwie sprawy sądowe, w których właściciele nieruchomości domagali się odszkodowania z uwagi na uchwalenie Obszaru Ograniczonego Użytkowania, w których te nieruchomości się znalazły.
Reklama
Korzystne dla gdańskiego lotniska wyroki zostały orzeczone przez Sąd Okręgowy w Gdańsku kolejno 9 i 10 października br. Dwóch powodów domagało się od lotniska odszkodowania w wysokości po 80 tys. złotych argumentując, że znalezienie się ich nieruchomości w Obszarze Ograniczonego Użytkowania (OOU) uchwalonym przez sejmik pomorski w 2016 r., spowodowało spadek ich wartości.

OOU to pas wokół Portu Lotniczego w Gdańsku, w którym mogą występować pewne ograniczenia w korzystaniu z prawa własności do nieruchomości. 80 tys. złotych to kwota o którą, zdaniem powodów, miała zmniejszyć się wartość każdej z nieruchomości na skutek ograniczeń związanych z OOU. Jedna z nieruchomości to lokal mieszkalny przy ul. Czesława Miłosza w Gdańsku, natomiast druga to nieruchomość o przeznaczeniu mieszkaniowym oraz usługowo-przemysłowym w Rębiechowie.


Sąd w uzasadnieniu jednego z orzeczeń wskazał, że materiał dowodowy przedłożony przez powoda wskazuje, że wartość nieruchomości się nie obniżyła. Skarżący kupił bowiem swoją nieruchomość bezpośrednio przed utworzeniem OOU, a zbył ją już po utworzeniu OOU. Porównanie wartości nieruchomości powoda w dacie nabycia i zbycia wskazuje, że do obniżenia wartości nie doszło. W drugiej ze spraw, w oparciu o opinię biegłego, Sąd doszedł do podobnego wniosku.

Dodatkowo Sąd nakazał powodom zwrot kosztów postępowania na rzecz Portu Lotniczego w kwocie po ok. 5 tys. złotych. Wyroki nie są prawomocne.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

gość_4bd1a 2020-10-12 16:39   
gość_4bd1a - Profil gość_4bd1a
Koniecznie oznaczcie tu zarząd Ławicy.
gość_cd4bb 2020-10-12 13:08   
gość_cd4bb - Profil gość_cd4bb
Barwo sąd. Wreszcie cwaniaki utemperowane.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy