CPK: Kontrola poselska w sprawie „inwestycji widmo”

6 października 2020 09:25
3 komentarze
Posłowie Maciej Lasek i Paweł Poncyljusz odwiedzili w poniedziałek (5.10) z poselską kontrolą siedzibę rządowej spółki CPK. Parlamentarzyści komentują inwestycję i chcą jeszcze dokładniej przyjrzeć się jej finansowaniu.
Reklama
Posłowie Maciej Lasek i Paweł Poncyljusz postanowili dokonać poselskiej kontroli w siedzibie spółki Centralny Port Komunikacyjny przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie, pod którą zorganizowali konferencję prasową. Uważają dotychczasowe wydatkowanie za niecelowe i nieskuteczne oraz zapowiadają zadawanie pytań i zbieranie informacji. Twierdzą, że trudno jest dowiedzieć się jakie są postępy prac nad CPK.

Mamy do czynienia z inwestycją widmo, na którą w 2019 roku wydano prawie 25 milionów złotych, a tak naprawdę niewiele z tego wynika. [...] CPK w 2019 r. zatrudniała 100 pracowników, a teraz prawdopodobnie zatrudnia 200. Członek zarządu CPK zarobił w całym 2019 r. 400 tys. złotych – powiedział Paweł Poncyljusz, poseł KO.

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej uważają Centralny Port Komunikacyjny za „inwestycję widmo”, z której, pomimo ogromnych kosztów, jak dotąd niewiele wynika. Posłowie zwrócili uwagę m. in. na niebotyczne zarobki – średnia pensja w spółce PKP w 2019 r. wyniosła 16 tysięcy złotych. Zarząd argumentuje, że tej wysokiej klasy specjaliści muszą kosztować


Wiemy ile to kosztuje, natomiast nie wiemy nic na temat postępów tej inwestycji. Nie wiadomo nawet, w którym dokładnie miejscu będzie CPK, nie wiadomo jak długie będą pasy startowe, jaka będzie ilość operacji – to są wszystko elementy, które już powinny być znane, jeśli zabieramy się za taką inwestycję. [...] Nie ma planu wywłaszczeń, a mieszkańcy Baranowa nie są w stanie zarządzać swoim mieniem – wylicza Maciej Lasek, poseł KO.

Lasek porównał także dotychczasowe inwestycje w CPK do najdroższego w Polsce i Europie pilnowania łąki. Wylicza, że działalność spółki CPK kosztuje obecnie podatników 24 mln złotych rocznie, z czego 17,5 mln przeznacza się na same wynagrodzenia dla pracowników. Zwrócono także uwagę, że w miejscu przyszłego portu lotniczego nic nie będzie się dziać jeszcze przez trzy lata, natomiast termin uruchomienia operacji pasażerskich to niezmiennie 2027, co oznacza, że CPK musiałby powstać od zera w rekordowym czasie czterech lat, co jest bardzo mało prawdopodobne.

Zaznaczono także, że według przewidywań w branży lotniczej, powrót do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa będzie trwać około pięć lat, więc przewoźnicy nie będą w najbliższym czasie w na tyle dobrej sytuacji, aby dostatecznie do planowanych rozmiarów lotniska, rozwijać siatkę połączeń z CPK.


Lotnisko ma być zaprojektowane na obsługę ponad 45 mln pasażerów [rocznie]. Jednak czasy się zmieniły, nadchodzi dekoniunktura w transporcie lotniczym. [...] Za chwilę będziemy mieli najdroższe w budowie i utrzymaniu lotnisko, i prawdopodobnie w takiej skali nikomu niepotrzebne – dodaje Lasek.

Poseł Paweł Poncyljusz zwrócił z kolei uwagę, że CPK z resztą kraju ma w przyszłości łączyć wiele nowych linii kolejowych, tymczasem sam tylko łącznik pomiędzy linią kolejową Warszawa-Radom a lotniskiem Chopina był budowany przez niemal 10 lat.

Gdzie są ci kompetentni inżynierowie, ci kompetentni decydenci którzy spowodują, że linie kolejowe powstaną szybciej niż wybudowanie całego lotniska? [...] CPK przypomina trochę „ministerstwo kolejnictwa”, bo jest tam bardzo opasły tom dotyczący połączeń kolejowych. [...] CPK za prawie dwa miliony złotych zakupiło oprogramowanie do projektowania linii kolejowych, co jest rodzajem wotum nieufności wobec tych instytucji, które są w Polsce odpowiedzialne za koleje – uważa Poncyljusz.

Fot.: materiały prasowe, Foster and Partners, spółka CPK

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_63c89 2020-10-07 13:47   
gość_63c89 - Profil gość_63c89
Nie chodzi o to żeby wybudować, tylko aby budować! Jak najdłużej i jak najdrożej.
gość_83559 2020-10-06 14:03   
gość_83559 - Profil gość_83559
Połączenia kolejowe powinny być realizowane do miast większych niż Rzeszów w pierwszej kolejności np. do Radomia :-)
gość_8b80a 2020-10-06 11:43   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
Kierunek by rozwijać linie kolejowe jest słuszny. Na pewno tory Wrocław - Łódź i CMK Północ to linie, które już dawno powinny zostać zbudowane. Linia Wrocław - Praga też jest potrzebna. Potrzebne jest też szybkie połączenie Warszawa - Rzeszów.

Nie tylko zbędny, ale szkodliwy jest moloch-lotnisko, bo aby zapewnić sukces wielkiemu lotnisku rząd będzie niszczył lotniska regionalne. Trwa uderzenie w KRK (bo jest największe), Łódź i Lublin (bo catchment area się pokrywa). To prawdziwa dewastacja rozwoju gospodarczego regionów Polski, a oni to będą robić systematycznie, nawet jeśli budowa molocha nie ruszy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy