Pomoc dla polskich lotnisk wreszcie uzgodniona

30 września 2020 10:00
5 komentarzy
Komisja Europejska zatwierdziła pomoc dla polskich lotnisk. Przygotowywana obecnie ustawa powinna umożliwić wypłatę dotacji w listopadzie br.
Reklama
Ministerstwu Infrastruktury (MI) udało się, po ponad czterech miesiącach od zapowiedzi, uzyskać zgodę Komisji Europejskiej (KE) na zrealizowanie programu pomocy polskim portom lotniczym. Przypomnijmy, że 22 maja br. wiceminister Marcin Horała zapowiedział, że państwo polskie wesprze wszystkie krajowe lotniska kwotą 142 mln zł.

Pierwsza próba zatwierdzenia pomocy okazała się nieskuteczna z powodu niezastosowania się polskiego rządu do zaleceń KE przewidzianych dla wniosków o pomoc publiczną dla przedsiębiorstw sektora transportu lotniczego. Poprawiona wersja regulacji znalazła się w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, która jest procedowana na trwającym obecnie posiedzeniu senatu.


W ramach znowelizowanych przepisów polskie władze częściowo pokryją straty lotnisk wynikające z obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym w okresie od 15 marca do 30 czerwca 2020 r. Według ustawy przez stratę rozumie się różnicę między wynikiem działalności operacyjnej zarządzającego portem lotniczym osiągniętym w wyżej wymienionym okresie, a wynikiem działalności operacyjnej zarządzającego portem lotniczym osiągniętym w okresie od 15 marca do 30 czerwca 2019 r.

Środki finansowe na pomoc dla lotnisk pochodzić będą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w którym na ten cel zarezerwowano właśnie 142 mln zł. Podział tej kwoty należeć będzie do ministra infrastruktury według udziału poszczególnych portów lotniczych w rynku w 2019 r. Wyliczenie udziału rynkowego oparto na liczbach obsłużonych pasażerów.

Aby uzyskać dotacje spółki lotniskowe będą musiały złożyć wniosek z odpowiednimi wyliczeniami. Minister infrastruktury będzie miał 15 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, na przekazanie Bankowi Gospodarstwa Krajowego dyspozycji wypłaty na rachunek bankowy danego lotniska. Środki finansowe będą przekazywane zarządzającemu portem lotniczym do wysokości wynikającej z jego udziału w rynku, jednak w kwocie nie wyższej niż wyliczona wysokość straty.

Tak sformułowane przepisy oznaczają, że prawie 42 proc., czyli ponad 59 mln zł wsparcia finansowego będzie mogło trafić do Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, które zarządza Lotniskiem Chopina i portem w Zielonej Górze. Kolejnymi największymi beneficjentami będą Balice, (22,6 mln zł), Gdańsk (15 mln) i Pyrzowice (12,8 mln). Najmniej mogą otrzymać Szymany (411 tys. zł), Łódź (639 tys.) i Lublin (994 tys.). Oczywiście dotacje w takich wysokościach wpłyną do tych spółek tylko pod warunkiem, że złożą wnioski do MI, a strata będzie równa albo wyższa od wyżej wymienionych kwot.


Przyjęty mechanizm premiuje duże porty lotnicze, kosztem mniejszych. Nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, bo to te ostatnie potrzebują najsilniejszego wsparcia. W dodatku sama kwota pomocy jest skromna. Wstrzymanie ruchu lotniczego trwało ponad kwartał (dokładnie 108 dni). Roczne koszty operacyjne 13 polskich lotnisk w 2018 r. wyniosły niespełna 1,75 mld zł. Co oznacza, że kwartalnie koszty te wynoszą ok. 437 mln zł. Same fundusze wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych wszystkich polskich lotnisk, to kwartalny wydatek sięgający kwoty ponad 133 mln zł.

Omawiane przepisy mają szansę wejść w życie w połowie przyszłego miesiąca, chyba że sejm przyspieszy termin swoich najbliższych obrad, które są zaplanowanie na 7 i 8 października br. MI będzie musiało jeszcze wydać rozporządzenie określające wzór wniosku o dotacje. Zakładając, że wszystko pójdzie bezproblemowo pierwsze pieniądze powinny trafić na konta bankowe spółek lotniskowych w listopadzie br., czyli prawie pół roku od dnia, w którym chęć pomocy została zadeklarowana.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f2c5b 2020-10-02 08:12   
gość_f2c5b - Profil gość_f2c5b
Proponuję zredukowac liczbę lotnisk w Polsce.
gość_02267 2020-09-30 22:45   
gość_02267 - Profil gość_02267
Lotniska mają wykazać różnice z wyniku z działalności operacyjnej za ten sam okres 2020 do 2019. Jeżeli lotnisko zarabiało ‚na czysto’ określoną kwotę w 2019, a w 2020 będzie ona o daną wartość mniejsza, to część tej straty dostanie. Słusznie, a że małe lotniska jeszcze przed covid nie zarabiały (albo zarabiały grosze) i przez właścicieli były utrzymywane dotacjami, to marnotrawstwem byłoby teraz dawać im miliony na przeżycie, aby mogły na covid defacto zarobić i przez kolejne lata ciągnąć swoją agonię.
gość_00546 2020-09-30 22:35   
gość_00546 - Profil gość_00546
Niewiele ale przed Świętami zdążą i wystarczająco dużo żeby zarządy premie sbie przyznały a reszta ... no cóż, jak zwykle, muszą zrozumieć że są ciężkie czasy. Może dostaną jakieś paczki ze słodyczami? Pod warunkiem że nie będą kręcić nosami na premie dla zarządu który tak "ciężko pracuje" z domu. LOL!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy