Powstanie wspólna linia Polski, Czech, Słowacji i Węgier?

28 września 2020 10:28
25 komentarzy
Przy wsparciu rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier mogłyby powstać środkowoeuropejskie linie lotnicze z wiodącym udziałem PLL LOT, piszą czeskie Lidove Noviny.
Reklama
Projekt Central European Airlines, roboczo nazwany V4, przy wsparciu rządów krajów wyszehradzkich nie jest nowy. Jednak z powodu dramatycznego wpływu koronawirusa na branżę lotniczą w Europie temat powraca. W sprawę zaangażowany jest Andrej Babiš, premier Czech i minister transportu Karel Havlíček.

- Z pewnością z zadowoleniem przyjęlibyśmy taką inicjatywę. W Pradze mógłby powstać węzeł przesiadkowy z liniami dalekobieżnymi i możliwością przesiadek - mówi Havlíček.

Jak podaje dziennik, główną rolę w projekcie odegrałby Polskie Linie Lotnicze LOT, która miałaby w nim mieć ponad połowę udziału. Pozostałe udziały przypadłyby rządom Czech, Słowacji i Węgier. Gazeta podkreśla, że projekt jest nadal w fazie koncepcyjnej. Nowy podmiot łatwiej byłby w stanie stawić czoła fluktuacjom gospodarczym oraz skutkom pandemii COVID-19 i byłby bardziej zrównoważonym konkurentem dla dużych linii lotniczych, podkreśla autor artykułu.


LOT od 2018 roku jest obecny na lotnisku w Budapeszcie, gdzie uruchomił swój mniejszy hub. Ze stolicy Węgier LOT oferował loty dalekobieżne do USA, Korei Południowej, a także do ważnych miast europejskich. Ta koncepcja jest również interesująca dla lotniska w Pradze.

- Niezależnie od wspomnianego projektu, rozpoczęliśmy negocjacje z LOT-em w sprawie rozszerzenia działalności linii z Pragi, nie tylko do Warszawy i Budapesztu. Negocjacje prowadzimy od dawna, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość otwierania połączeń dalekodystansowych - mówi Václav Řehoř, prezes zarządu lotniska w Pradze.

Pandemia koronawirusa zadała poważny cios dla ruchu lotniczego, a ewentualne utworzenie wspólnego przewoźnika lotniczego z pewnością byłoby możliwe dopiero po zakończeniu pandemii.

- Rodzi się idea połączenia przewoźników lotniczych w krajach V4, co może stworzyć znaczącego gracza na rynku środkowoeuropejskim. Dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie kapitałowe jak w przypadku Air France oraz KLM - podsumował Petr Kovac z firmy konsultingowej EY.

Pozostaje pytanie na ile projekt jest realny i czy rzeczywiście obecnie ma jakiekolwiek szanse na realizację. O tym napiszemy już niebawem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00546 2020-10-01 22:50   
gość_00546 - Profil gość_00546
Równie ważne jak te dodatkowe 4 - 6 mln pasażerów na NCR jest fakt że CMK już istnieje i jest w trakcie modernizacji a szprychy kolejowe które mają dowieźć ludzi do Baranowa są jak na razie na papierze i długo na nim mogą jeszcze zostać a niektóre pewnie na nim zostaną na zawsze. Jeśli korona wirus będzie sie przeciągał to i budżet państwa będzie taki że na żadne szprychy nie będzie Polski stać a zagraniczni inwestorzy w żadne lotniska pchać się nie będą.

Inna sprawa to ile pociągów pojedzie dziennie i z jakim wypełnieniem na CPK w Baranowie tą KDP wybudowaną za dziesiątki miliardów np. z Poznania lub Wrocławia gdy mają po mniej niż 1 mln. ludzi? W dodatku Poznań i Wrocław do Berlina mają w przybliżeniu tyle samo co na WAW lub CPK a LH na nowym lotnisku chyba będzie mieć kolejny hub. Tak więc linia Y to może być jedna wielka wtopa do której trzeba będzie dopłacać tak jak do LOTu i CPK. Wydaje mi się że bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie ilości połączeń lotniczych na lotnisko CPK jeśli będzie takie zapotrzebowanie bo LOT może nie mieć wystarczającej siatki na CPK żeby konkurować z LH w Berlinie.
Dlatego polegałbym głównie na CMK oraz NCR dla Warszawy, Łodzi, Śląska i Krakowa a resztę dowozić samolotami. Jakby nie było 18,5 mln. ludzi w granicach 180 km od NCR to jest około połowa Polski. A więc wszystkie nowe szprychy które mają teoretycznie powstać będą dla 1/4 ludności kraju bo kolejne 1/4 mieszka na zachód od Wrocławia i Poznania (wliczając te dwa miasta) i prędzej pojedzie na lotnisko w Berlinie niż na CPK. Gdzie jest sens tego?
gość_04dec 2020-10-01 17:02   
gość_04dec - Profil gość_04dec
gość_8b80a

Nareszcie zaczynasz operować konkretami. Ale nadal próbujesz je naciągać. Według Twojego źródła ja zaniżyłem Baranów na około 3 mln. (każdy popełnia błędy) ale Ty również zaniżyłeś NCR o około 3 mln bo umieszczając NCR tam gdzie opisałeś Śląsk i Kraków są praktycznie poza 150 km (jakże wygodne i cwane dla Twoich obliczeń) a połowa trasy między Warszawą i Śląskiem jest faktycznie na granicy woj. łódzkiego i świętokrzyskiego tak jak to wspomniałeś i wtedy jest około 13.8 mln. i samoloty nie latałyby nad żadnym większym miastem.
Korzystając z Twojego źródła wychodzi że w zasięgu 180 km Baranów ma 12.5 mln a NCR na granicy łódzkiego i świętokrzyskiego tak jak napisałeś 18.5 mln.
Reasumując wychodzi że przy promieniu 150 km różnica między Baranowem i NCR jest ponad 4 mln a przy promieniu 180 km różnica jest około 6 mln na korzyść NCR. Zgadza się?
gość_8b80a 2020-10-01 06:11   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
@gość_04dec

Niczego nie zaniżam. Użyłem zobacz link

Ponieważ nie wskazałeś dokładnej lokalizacji to wybrałem środek trójkąta tworzonego przez tory Łódź - Radom - Lublin, Łódź - Kielce (to też trasa do Rzeszowa via COP, na razie część torów nie jest zelektryfikowana) i Centralną Magistralę Kolejową, na północny zachód od Opoczna. Na samym skrzyżowaniu trasy Łódź - Kielce i CMK wychodzi 11,5 mln, ale samoloty musiałyby startować nad samym Opocznem więc przesunąłem NCR trochę na północ. Gdyby ktoś chciał budować NCR to jakieś tory i tak trzeba będzie dobudować, ale taka lokalizacja z punktu widzenia bliskości istniejących torów wydała mi się optymalna.

Gdyby wybrać CMK na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego to w promieniu 150 km wyjdzie 13,8 mln, a 180 km 18,5 mln. Mogę zmienić, w końcu to Twoje lotnisko, a ja jestem jego przeciwnikiem.

Zupełnie nie wiem jak Ci wyszło 5-6 mln dla 150 km od Baranowa. Przypomnę, że jestem przeciwnikiem budowy CPK w Baranowie (jestem zwolennikiem systemu wielu hubów i baz). Ale w odległości 150 km mamy Kielce, Włocławek, niemal całe województwa łódzkie i mazowieckie, więc 9,4 mln nie powinno dziwić.

Dziwić nie powinna też ludność w promieniu 150 km od KRK i KTW, tylko ja starałem klinknąć na porty lotnicze, czy nie od Krakowa, czy Katowic tylko od Balic i Pyrzowic.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy