Mieszanie biocydu z paliwem może zagrażać funkcjonowaniu silników w A320neo

28 września 2020 09:00
8 komentarzy
Dochodzenie wykazało przyczyny zaburzeń w pracy silników niektórych egzemplarzy A320neo. Podobne problemy z użyciem powszechnej substancji notowano już w przypadku A321, a także u konkurencyjnych boeingów 737 MAX i 787.
Reklama
EUASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego) przeprowadziła dochodzenie w sprawie niepokojących problemów z funkcjonowaniem silników niektórych egzemplarzy airbusa A320neo. Przyczyną było mieszanie z paliwem biocydu KATHON FP 1, co, jak się okazuje, jest niewskazane w przypadku niektórych silników General Electric i CFM. W sprawę zaangażowało się FAA, gdyż europejskie wnioski z raportu są poważne.

Problemy tego rodzaju występowały też w przypadku innych modeli samolotów jak A321 czy B787, niemniej tam zwykle dochodziło do stosowania nadmiernej ilości środka, czy innych uchybień w realizacji przepisanych procedur.


Dotychczas jednak podejrzewano, że nawet prawidłowe stosowanie środka może rzutować na siłę ciągu i zachowanie zespołów napędowych produkcji wzmiankowanych przedsiębiorstw. FAA, w czerwcu 2020 roku, powodowane domysłami, wydało dyrektywę nakazującą przeprowadzenie płukania instalacji paliwowych boeingów 737 MAX, w których używano biocydu KATHON FP 1, gdyż i w tym modelu samolotu montuje się określone silniki GE i CFM. Teraz podejrzenia zostały potwierdzone, a akcja serwisowa rozciągnięta również na modele A320neo. Dochodzenie wykazało bowiem, że w określonych warunkach może dojść do pojawienia się w instalacji paliwowej chemicznego nalotu, na który wrażliwe są właśnie wskazane silniki.

Dlaczego biocyd jest wlewany do zbiorników? Niekiedy w paliwie lotniczym może znaleźć się woda; szczególnie w drodze skraplania pary wodnej. Dochodzi w niej czasem do rozwoju określonych drobnoustrojów, które żywią się węglowodorami - czyli w istocie - samym paliwem. W razie stwierdzenia obecności takich organizmów w instalacji, typową czynnością serwisową jest zastosowanie substancji z grupy biocydów tak, aby uniknąć powstawania szkodliwych organicznych osadów w zbiornikach, przewodach i silnikach. Preparaty te są bowiem biobójcze.

Producent opisywanego biocydu, amerykański koncern DuPont nakazał tymczasowe zaprzestanie stosowania KATHON FP 1, a General Electric usunął substancję z listy zatwierdzonych do stosowania w silnikach ich produkcji. Zarówno FAA jak i EUASA zachęcają naukowców i inżynierów z całego świata do dzielenia się wnioskami z niezależnych badań. Ma to służyć wprowadzeniu odpowiednich zmian, które pozwolą na przywrócenie bezpieczeństwa w stosowaniu biocydu od DuPont, a także uniknięciu podobnych problemów z innymi podobnymi środkami chemicznymi.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2c43c 2020-10-01 07:15   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
@abanach skoro nie ma w źródłach skrótu, a Agencja używa nawet oficjanie EASA, to czemu robi pan na siłę nowy skrót, który panu pasuje, a w żaden sposób nie odnosi się do faktów? tym bardziej używając argumentu o logo czy tym, że Agencja nie zmieniła czegoś, bo branding. nawet jeśli to używa nadal EASA, a nie pańskiego wytworu EUASA.
Abanach 2020-09-29 11:01   
Abanach - Profil Abanach
To kończąc już dyskusję o tych skrótach; nie jest mi znane żadne źródło, które nakazuje używać skrótu EASA zamiast EUASA i na odwrót. We wszystkich źródłach prawa, na mocy którego E(U)ASA funkcjonuje jest tylko pełna, nowa nazwa. Nie widzę powodu żeby nie móc skracać zgodnie z ogólnymi zasadami tworzenia skrótów. To, że dla utrzymania identyfikacji agencja nadal używa logo EASA nie jest żadnym źródłem, które nakazuje bądź zakazuje określonej pisowni. Również pozdrawiam.
gość_c89dc 2020-09-29 08:50   
gość_c89dc - Profil gość_c89dc
Otóż wpisałem w Google EUASA- wyskoczył mi wynik „European Association of Study Abroad”, natomiast na oficjalnej stronie European Union Aviation Safety Agency nadal używają akronimu EASA. Pozdrawiam
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy