Austrian: Długodystansowe loty nie mają już przyszłości

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
24 września 2020 12:00
7 komentarzy
W ubiegłym tygodniu, Carsten Spohr, prezes Lufthansy Group, poinformował, że samoloty długodystansowe Austrian Airlines nie mają już przyszłości. Może to oznaczać wymianę szerokokadłubowców przewoźnika lub rezygnację z tego segmentu.
Reklama

Flota samolotów szerokokadłubowych linii Austrian Airlines składa się obecnie z kilkunastu samolotów, w tym: sześciu boeingów 767-300, które mają średnio 25 lat (trzy z nich mają zostać wycofane), oraz sześciu boeingów 777-200, które mają średnio 20 lat.

Jest to najbardziej wiekowa flota samolotów szerokokadłubowych w ramach niemieckiej Grupy Lufthansy. Jednocześnie, przy obecnie niskich cenach paliwa, koszty operacyjne wielu samolotów dalekiego zasięgu nie są tak dotkliwe jak w przeszłości.

Stanowisko Spohra można interpretować na kilka sposobów. Jedną z możliwości jest wycofanie samolotów szerokokadłubowych z floty austriackiej linii i zmiana przeważającego charakteru linii na dowozowy dla niemieckiej Lufthansy. Według danych historycznych połączenia long-haulowe Austriana należały do najsłabiej rentownych długich tras w siatce niemieckiej grupy. Lufthansa oraz Swiss posiadały i posiadają nieporównywalnie bardziej rozbudowaną siatkę połączeń długodystansowych, zatem ich zasilanie mogłoby stać się głównym zadaniem austriackiego przewoźnika. Jednocześnie austriacki rząd nalega na utrzymanie przynajmniej niektórych tras długodystansowych z Wiednia.


W marcu 2019 roku ogłoszono, że Grupa Lufthansy zamówi 20 boeingów 787-9, które mają być dostarczone od 2022 roku. Nie jest jasne, dla których linii lotniczych Grupy Lufthansy będą latać te samoloty. Gdyby cała flota szerokokadłubowa Austriana została wycofana, przewoźnik z ten z pewnością otrzymałby pierwsze boeingi 787-9, w Grupie Lufthansy.

Niemiecka Lufthansa posiada także duże zamówienia na nowe boeingi 777-9 oraz airbusy A350-900, z kolei Swiss ostatnio wprowadził nowe boeingi 777-300ER oraz odświeżył kabiny airbusów A340-300. Zatem najbardziej prawdopodobne jest, że nowe dreamlinery dołączyłby do floty Austriana, o ile nie zostanie rozważony koncept likwidacji długich tras.

fot. mat. prasowe


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wirnik 2020-09-25 22:49   
wirnik - Profil wirnik
gosc_02d2a: Lufthansa nie wyciągnęła kasy od rządów, bo sama stała się rządowa i wszystko co robi obecnie jest już wynikiem strategii wyznaczonej i uzgodnionej z niemieckim rządem. Trudno się dziwić podatnikowi niemieckiemu, ze wykładając astronomiczna kwotę 9mld € nie widzi powodu, by pompować ja w społeczeństwa innych krajów, tylko chce aby myślano przede wszystkim o nim. Dlatego polityka ucinania w liniach typu OS dalekich połączeń, które przez dobrych kilka lat będą wisiały na kołku. Optymistom żenujacym wizje, ze za rok coś się dramatycznie zmieni radzę, by z obłoków zeszli na ziemie. Czasy intensywnego latania po całym świecie zostały jak na razie schowane na pawlaczu i długo ich nikt z niego nie wyciągnie. Będzie naprawdę dobrze, jeśli przewozy europejskie za rok wrócą do 40-50%, choć biorac pod uwagę ile jeszcze może się wydarzyć, tez podchodziłbym do tego ostrożniej,
gość_020cc 2020-09-25 01:37   
gość_020cc - Profil gość_020cc
gość_69d94: Nowymi, A340. Wybierz jedno.
gość_02d2a 2020-09-25 00:40   
gość_02d2a - Profil gość_02d2a
Lufthansa parkuje wszystkie stare samoloty w polu, oczywiste, że w odstawkę idą najstarsze, te w Austrian już dawno na zielonej polanie paść się powinny.
LH wyciągneła kasę od rządów a mimo to i tak zwolnienia będą, takie to biznesy po niemiecku.
Parkować na pustyni floty OS się nie opłaca, gdyż obecnie już jest średnio opłacalna. i wiekowa.
Zrobią teraz zwolnienia grupowe a za rok zatrudnią nowych za 2400 euro brutto na nowe A350 by pobudzić gospodarkę.
Az strach tylko myśleć ile LO bedzie w plecy skoro wg prezesow 2019 był prosperity a wyszło minus 400 mln.
Sasin pewnie sypnie co nie co jak poprzednicy czyli 5 mld +
Chyba czas się na niemiecki socjal przenieść, tam przynajmniej człowiek wie że starczy na wynajem mieszkania.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama