IATA: Linie potrzebują dalszej pomocy finansowej

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
22 września 2020 11:40
1 komentarz
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało dane odnośnie płynności finansowej spółek lotniczych. Organizacja ostrzega, że potrzebna będzie dalsza pomoc dla linii lotniczych w sezonie zimowym.
Reklama

Od początku pandemii światowa branża lotnicza otrzymała od rządów i organizacji pozarządowych wsparcie finansowe na łączną kwotę 161 mld dolarów. Dzięki niej wielu przewoźników było w stanie przetrwać załamanie w branży. IATA informuje, że bez kolejnego wsparcia, poprzednie zastrzyki gotówki mogą okazać się bezużyteczne, gdyż niektóre linie mogą nie dotrwać do końca sezonu zimowego.Zrzeszenie policzyło ile każda z analizowanych linii byłaby w stanie przetrwać przy obecnym poziomie strat. Badani przewoźnicy średnio mogliby operować przez niewiele ponad sześć miesięcy, wtedy straciliby płynność finansową. IATA informuje, że przeprowadzona przez nich analiza jest mocno pesymistyczna, gdyż wykorzystuje głównie dane z drugiego kwartału br., czyli najgorszego okresu w historii. W trzecim kwartale spółki z branży lotniczej notują powolny, aczkolwiek wzrost liczby rezerwacji i co za tym idzie, przychodów. Zrzeszenie ostrzega jednak, że sezon zimowy będzie dla większości linii nierentowny, a przewoźnicy mogą odbić straty dopiero w szczycie sezonu letniego.

Nawet zakładając, że przewoźnik będzie, po zakończonym sezonie, posiadał płynnością finansową - brak dodatkowych środków może pozostawić wiele linii lotniczych w niestabilnej sytuacji finansowej, co może prowadzić do trudności z regulowaniem bieżących zobowiązań i wypłacaniem pensji pracownikom.

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_2c43c 2020-09-23 15:25   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
"potrzebna będzie dalsza pomoc dla linii lotniczych" nie, nie jest potrzebna żadna pomoc, potrzeba jasnych i klarownych wymagań dotyczących ruchu, skończenie z demonizacją ruchu lotniczego, bo wirus nie jeździ autobusami czy pociągiem oraz sensowne podejście do takich czy innych restrykcji, zamiast wprowadzania ich za pięć dwunasta
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy