Zginęli piloci, stewardessy...

10 kwietnia 2010 22:33
16 komentarzy
Reklama
W mediach dziś jeden, oczywisty temat. Pośród relacji słyszymy i czytamy o ofiarach - najważniejszych osobach w państwie, kluczowych urzędnikach państwowych, działaczach, duchownych i wojskowych.

Pamiętajmy, że w katastrofie na służbie zginęli także członkowie załogi prezydenckiego Tu-154 - fachowcy, ale i pasjonaci.

Pierwszym pilotem samolotu był kpt. pil. Arkadiusz Protasiuk - miał 36 lat, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Od 1997 roku służył w 36. specjalnym pułku lotnictwa transportowego, od 2009 r. jako dowódca załogi. Odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wylatał 1939 godzin.

Drugim pilotem był mjr Robert Karol Grzywa - miał 36 lat. Od 1997 roku służył w 36. specjalnym pułku lotnictwa transportowego jako dowódca klucza, nawigator, a od 1 lipca 2007 roku jako oficer sekcji. Odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Miał wylatane 3521 godzin.

Porucznik Artur Ziętek - nawigator pokładowy, lat 32. W 2001 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych (inżynier dowódca). Od 2007 roku służył w 36 specjalnym pułku lotnictwa transportowego jako starszy pilot. Wylatał 1069 godzin.

Na pokładzie był również chorąży Andrzej Michalak, 37 lat -od 1996 r. służył w 36. specjalnym pułku lotnictwa, odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Miał wylatane 329 godzin.

W dzisiejszej katastrofie zginęły także stewardessy, trzy cywilne pracownice 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego.

Natalia Januszko, 23 letnia studentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Justyna Moniuszko 25 letnia studentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa na kierunku lotnictwo.

Barbara Maciejczyk, 29 letnia absolwentka Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

Cześć ich pamięci.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
viajero 2010-04-14 18:15   
viajero - Profil viajero
Myślę, że piloci działali pod niesamowitym naciskiem i presją...
Już kiedyś w przeszłości ŚP Prezydent rozkazał kpt. Grzegorzowi Pietruczukowi lądowanie w Tbilisi, gdzie było niebezpiecznie i istniało ryzyko ostrzelania. Piloci podjęli decyzję o lądowaniu w Erewaniu, co oburzyło Prezydenta, który nazwał Pietruczuka "lękliwym" i groził wyciągnięciem konsekwencji. Nawet poseł PiS, pan Karski złożył do wojskowej prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wojsko odmówiło śledztwa, a kpt. Pietruczuk został odznaczony przez ministra Klicha srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, co Kancelaria Prezydenta odebrała jako "kolejną złośliwość rządu Tuska".
Uważam, że bzdurnymi są przypuszczenia, że nasi piloci nie znali rosyjskiego i nie mogli się dogadać. Przecież awaria radiostacji pokładowych nie determinuje rozwalenia się! Tak samo że ciśnienie podali QFE, a piloci wzięli to za QNH. Mieli radiowysokościomierz, który pokazywał im wys. nad elewacją (czyli jakby w/g QFE).
Ciekawi mnie tylko, jakie podejście robili - na NDBy, czy na GPSa? Bo wiadomo, że ILSa nie ma na lotnisku. Jeśli np. na NDB, to błąd wynosi 5 stopni. A z drugiej strony, można zawsze postawić mobilne stacje NDB nie w osi pasa, na tej samej częstotliwości, a prawidłowe "na chwilę" wyłączyć. I we mgle katastrofa gotowa. Czarna skrzynka zarejestrowała, że sygnał odebrano, samolot w osi pasa i szafa gra! Ale to już teoria spiskowa dziejów...
Błędy, które podaje się jako przypuszczalne do popełnienia przez pilotów, to może popełnić pilot turystyczny, z niewielkim nalotem, ale nie ludzie z takim doświadczeniem, którzy urodzili się z wolantem w rękach!
szot 2010-04-13 18:53   
szot - Profil szot
W imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w Polsce zapraszam na ekumeniczne nabożeństwo, które odbędzie się jutro, tj. 14.04 (środa) o godzinie 18:00 w kościele Św. Trójcy w Warszawie.
Chcemy wspominać Ofiary katastrofy, w tym Prezydenta RP i Jego Małżonkę oraz ks. Adama Pilcha. Chcemy się modlić za naszą Ojczyznę i Kościół. I wreszcie chcemy modlić się o Boże błogosławieństwo i pokój dla tych wszystkich, którzy opłakują swoich Najbliższych. Na nabożeństwie mile widziane są również Siostry i Braci z innych Kościołów chrześcijańskich. Do zobaczenia!
nadja 2010-04-13 14:51   
nadja - Profil nadja
Dzisiaj o godz. 18.30 w Kościele Akademickim Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji załogi, która zginęła tragicznie w sobotniej katastrofie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy