Lotnisko Chopina stawia na ruch transferowy

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
16 września 2020 14:00
7 komentarzy
Pomimo trwającego koronakryzusu jednym z najważniejszym celów Okęcia jest zwiększanie zdolności transferowej, która ma wspierać dalszy rozwój LOT-u.
Reklama

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) jest zdania, że strategia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), przyjęta przez polskie państwo, powinna zakładać wsparcie finansowe LOT-u oraz pokrycie inwestycji mających na celu zwiększenie przepustowości transferowej portu na Okęciu. Tylko takie podejście, zdaniem Szpikowskiego, umożliwi otwarcie CPK w obowiązującym obecnie terminie, czyli za siedem lat. W 2027 r. udział ruchu transferowego na Lotnisku Chopina powinien wynosić 50 proc. tzn. powiększyć się o 20 punktów procentowych w stosunku do stanu obecnego.


Jednocześnie Szpikowski uważa, że nadchodzący sezon zimowy będzie bardzo słaby, na co wskazują już pierwsze dane za wrzesień 2020 r. Optymizmem nie napawa również fakt, że największe linie lotnicze obecne w warszawskim porcie nie mają jeszcze gotowych rozkładów na zimę 2020/2021, a nowy sezon zaczyna się już za sześć tygodni. W tych okolicznościach Lotnisko Chopina szykuje się na przejście w tryb hibernacyjny. W ocenie szefa PPL w 2020 r. przez port na Okęciu przewinie się mniej niż 10 mln pasażerów, co oznaczać będzie spadek ruchu o ponad 50 proc. w stosunku do 2019 r.

Według prezesa PPL rozwijanie zdolności transferowej Lotniska Chopina spowoduje, że będzie ono mogło obsługiwać ruch budżetowy, point-to-point i ruch czarterowy tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Z tego powodu rozbudowa portu lotniczego na Sadkowie w Radomiu ma nadal uzasadnienie nawet przy założeniu, że wielkość ruchu na Okęciu i w Modlinie będzie, na skutek pandemii koronawirusa, w najbliższych latach mniejsza. Radom ma być gotowy na przyjęcie pierwszych samolotów na wiosnę 2023 r.

Cała rozmowa z prezesem PPL Mariuszem Szpikowskim już jutro na łamach Pasazer.com.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cfa8f 2020-09-23 06:54   
gość_cfa8f - Profil gość_cfa8f
Lot w końcu upadnie z wielkim hukiem... ciągle kopie pod sobą dołki na zlecenie jedynie słusznej partii.
gość_2c43c 2020-09-17 19:26   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
@gość_3ec9c a narodowy przewoźnik nic sobie nie robi z zakazów tychże lotów, a wręcz robi na tym biznes.
@gość_e70fc zdaniem LOTu, PPLu i rządu oczywiście, że legalne, bo LOT to polska spółka, to że Enter, Buzz czy Sprintair albo Skytaxi też to nie ma znaczenia, bo LOT...
gość_3b1af 2020-09-17 09:24   
gość_3b1af - Profil gość_3b1af
koncepcja portu transferowego to przestarzały pomysł sprzed 20 lat! tylko pismatołki łyknęły taką głupotę!!!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama