Wizz Air: Zimą drastyczne cięcia i zwolnienia

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
10 września 2020 10:00
8 komentarzy
Wizz Air będzie w najbliższych miesiącach zmuszony do ogromnego zmniejszenia oferowania połączeń. Pomniejszeniu ulegnie także oferta lotów z Polski.
Reklama

Pomimo początkowego entuzjazmu, a nawet dalekosiężnych planów dalszego rozwoju, także Wizz Air zaczyna odczuwać bolesne skutki światowej pandemii koronawirusa. Jak dowiedział się Pasazer.com, zdecydowanemu zmniejszeniu ulegnie liczba samolotów zbazowanych przez przewoźnika na polskich lotniskach – w Krakowie, Katowicach i Gdańsku do trzech, natomiast we Wrocławiu – do jednej maszyny. Nie wiadomo czy i jakie cięcia dotkną Lotnisko Chopina w Warszawie.

Także w innych europejskich bazach oferowanie znacznie się zmniejszy – w Skopju (Macedonia Północna), Belgradzie (Serbia) i Budapeszcie (Węgry) dalej zbazowane będą jedynie po dwie maszyny w malowaniu Wizz Aira. Niewątpliwie ma na to wpływ decyzja węgierskiego rządu o zamknięciu granic dla cudzoziemców, co ma na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Do sprzedaży na sezon zimowy 2020/2021 trafiła pełna pula biletów na zaplanowane połączenia Wizz Aira, jeżeli jednak przewoźnik nie będzie zadowolony z poziomu sprzedaży, najmniej popularne kierunki będą anulowane, a częstotliwość na innych regularnie zmniejszana.


Jak pisaliśmy kilka dni temu, zmniejszenie oferowania w sezonie zimowym przełoży się na nadmiar zatrudnienia personelu pokładowego. Wizz Air zaproponował pracownikom aplikowanie o bezpłatne urlopy na okres wynoszący od 1 do 6 miesięcy lub zmiany baz w których pracują, jednak personel pokładowy ma mieć do wyboru jedynie lotniska Doncaster/Sheffield, Bacău, Abu Zabi, Katanii lub Petersburgu.

Takie rozwiązania mają pozwolić na zachowanie zatrudnienia jak największej liczbie zatrudnionych, jednak może okazać się, że w zimę 2020/2021 bez pracy pozostanie załoga nawet 25 samolotów, co przekłada się na 600 członków personelu pokładowego oraz 260 pilotów.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Wizz Air wydawał się nie zważać na pustoszący branże lotniczą koronakryzys – w maju br. ogłosił otworzenie nowych baz m. in. w Mediolanie–Malpensa oraz Londynie–Gatwick.

Fot.: P. Bożyk, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_369a5 2020-09-11 08:04   
gość_369a5 - Profil gość_369a5
gość_36ed5. Też mi to trochę trudno wyobrazić, bo masz rację z tym że katowicka baza obsługuje dużo połączeń w schemacie W ( baza-port A-port B-port A-baza). Takie połączenia jak: POZ-IEV, POZ-DSA, POZ-TRF, LUZ-EIN, LUZ-TRF, SZZ-TRF, SZZ-BGO, MMX-INI obsługują właśnie samoloty z bazy w Katowicach ( a ta lista może być jeszcze dłuższa). Więc albo zmniejszą liczbę w tych bazach, ale może nie do 3 samolotów, albo zostaną 3 samoloty, ale i tak myślę że to będzie tylko chwilowe, tym bardziej że wizzair zawiesza na pewien czas kilkanaście połączeń z Polski, więc myślę że te cięcia samolotów w bazach są spowodowane właśnie tym faktem. Pozatym mają ambicje, żeby być linią numer jeden w Polsce, a z takimi ,, małymi bazami,, to nic z tego raczej nie wyjdzie
gość_369a5 2020-09-11 07:44   
gość_369a5 - Profil gość_369a5
gość_29bf0. Owszem tak było, ale żeby mówili ,że utrzymają wszystkie miejsca pracy to sobie nie przypominam. Prędzej powiedzieli, że postarają się utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. Więc chyba Ci się trochę pomyliło.
gość_4b990 2020-09-11 00:33   
gość_4b990 - Profil gość_4b990
Wirnik: ciekawy jestem jak odmienisz "Oslo" - do Osla, w Oślu czy może w Ośle? A jak będzie z wizytą w Sao Paulu? Nie wszystkie nazwy obce są odmienne.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama