Lot testowy Flying-V

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
04 września 2020 08:30
2 komentarze
Trwają prace nad energooszczędnym samolotem przyszłości Flying-V, w ramach wspólnego projektu KLM oraz Politechniki w Delft w Holandii. Model samolotu w kształcie litery „V”, który zaprezentowano po raz pierwszy w ubiegłym roku na 100-lecie KLM, teraz odbył swój pierwszy lot testowy.
Reklama

Flying-V prezentuje całkowicie odmienne podejście do projektowania pasażerskich statków powietrznych, której przyświeca maksymalna oszczędność paliwa, a tym samym wydajność i dążenie do bardziej przyjaznego planecie, zrównoważonego lotnictwa przyszłości. Całkowicie zmieniony, aerodynamiczny kształt pojazdu i zmniejszona waga pozwolą na redukcję zużycia paliwa o 20%, w porównaniu z najbardziej dziś zaawansowanymi samolotami, jak np. Airbus A350. KLM jest partnerem w tym projekcie od 2019 roku, realizując swoją strategię tworzenia zrównoważonego lotnictwa przyszłości.


Tego lata zespół naukowców, inżynierów i pilot dronów z Politechniki w holenderskim Delft udał się do bazy lotniczej w Niemczech, aby przeprowadzić pierwszy lot testowy na modelu nowo projektowanego samolotu Flying-V. Model testowy o długości 2,76 m, rozpiętości skrzydeł 3,06 m i wadze 22,5 kg i jest sterowany zdalnie, podobnie jak dron. Po blisko dwuletnim okresie szeroko zakrojonych testów w tunelu aerodynamicznym i serii prób naziemnych nadszedł czas, aby sprawdzić, jak projekt zachowa się w locie. Test przebiegł pomyślnie, a zespół badawczy zdobył cenne dane dotyczące charakterystyki lotu, niezbędne do dalszych prac nad nowym samolotem. Kolejnym krokiem w liczącym 70 stron planie projektowym jest zapewnienie Flying-V zrównoważonego napędu.

- Ten projekt doskonale wpisuje się w naszą inicjatywę Fly Responsible, która oznacza wszystkie dotychczasowe i przyszłe działania KLM na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chcemy tworzyć zrównoważone lotnictwo przyszłości, a innowacje są jego niezbędną częścią. Współpraca z partnerami i dzielenie się wiedzą prowadzi nas wszystkich dalej. Dlatego będziemy dalej rozwijać koncepcję Flying-V wspólnie ze wszystkimi partnerami - powiedział Pieter Elbers, prezes i dyrektor generalny KLM

Flying-V

Flying-V to projekt wysoce energooszczędnego samolotu długodystansowego, którego koncepcja powstała w firmie Airbus i bazuje na współcześnie wykorzystywanym modelu Airbusa - A350, który uchodzi obecnie za najbardziej zaawansowany technicznie samolot pasażerski świata. Rzeczywistych rozmiarów Flying-V ma być krótszy od A350, ale ma posiadać tą samą rozpiętość skrzydeł. Podobne rozmiary do standardowego A350 umożliwią maszynie Flying-V korzystanie z istniejącej infrastruktury na lotniskach, takich jak wyjścia z terminala do samolotu i pasy startowe. Samolot ten również bez problemu zmieści się hangarze przeznaczonym dla A350. Co więcej, Flying-V ma przewozić taką samą liczbę pasażerów - 314 osób w standardowej konfiguracji, a jego ładownie pomieszczą porównywalną objętość cargo - wynoszącą 160 m3. Flying-V będzie jednak mniejszy niż A350, co zapewni mu mniejszy opór aerodynamiczny. Kabinę samolotu przyszłości przedstawia animacja dostępna tutaj.


Opływowa konstrukcja kadłuba samolotu w kształcie litery V zintegruje kabinę pasażerską i ładownię. Zbiorniki paliwa będą umieszczone w skrzydłach, a silniki – nie pod, a nad skrzydłami. Ulepszony, aerodynamiczny kształt pojazdu i zmniejszona waga pozwolą na redukcję zużycia paliwa o 20%, w porównaniu z Airbusem A350 – aktualnie najbardziej zaawansowanym samolotem.

KLM po raz pierwszy zaprezentował mały model Flying-V podczas obchodów swojego setnego jubileuszu w październiku 2019 r. W projekt zaangażowanych jest obecnie kilku partnerów, w tym producent samolotów - Airbus.

Więcej informacji na temat Flying-V znajduje się tutaj.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_84761 2020-09-06 19:57   
gość_84761 - Profil gość_84761
Największą oszczednoscią paliwa i emisji co2 jest korona, ale nie ta z KLM????????????????
gość_04dec 2020-09-04 20:34   
gość_04dec - Profil gość_04dec
Częściowo podobny do samolotu Boeinga który pracował nad BWB (Blended Wing Body) X-48 od końca ubiegłego wieku. Nie wdrożyli go do produkcji z kilku powodów:
zobacz link
Tu jest takie małe porównanie tych dwóch projektów:
zobacz link
A tu jest model Airbusa który jest bardzo podobny do Boeinga X-48:
zobacz link
Być może na krótszych trasach koronawirus i oszczędność wymuszą takie rozwiązania:
zobacz link
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama