Luftwaffe odebrało pierwszego A350 dla VIP-ów

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
24 sierpnia 2020 11:03
Niemieckie siły powietrzne odebrały pierwszego z trzech zamówionych airbusów A350-900 przystosowanych do przewozu najważniejszych osób w państwie. Jest to pierwszy samolot tego typu w wersji niekomercyjnej.
Reklama

Odpowiednim przerobieniem maszyny, aby była w stanie wykonywać loty rządowe zajęła się Lufthansa Technik. Airbus A350-900, o którym mowa to samolot początkowo zarejestrowany jako D-AGAF, a obecnie latający pod znakami 10+03.


Wpływ pandemii koronawirusa na łańcuch dostaw producenta nieznacznie opóźniły planowaną dostawę 10+03 do Sił Powietrznych Niemiec. Oficjalne samolot wejdzie do służby w ciągu najbliższych tygodni. W tym czasie airbus A350 otrzyma certyfikację wojskową i będzie przygotowany do bezproblemowej służby w Specjalnym Skrzydle Misji Lotniczych Federalnego Ministerstwa Obrony.


- Decyzja o zakupie do naszej floty A350 zapadła zaledwie 1,5 roku temu. Dlatego moje podziękowania kieruję do wszystkich zaangażowanych w przemysł i niemieckich sił zbrojnych, ponieważ wszyscy naprawdę się tutaj zjednoczyli. Po dodaniu kolejnych dwóch nowych A350, mobilność oczekiwana od kraju przemysłowego takiego jak Niemcy będzie odpowiednio zapewniona. - skomentowała Annegret Kramp-Karrenbauer, Minister Obrony Niemiec.

Pierwszy samolot wyposażony jest w 30 siedzeń w klasie biznesowej, 80 w klasie ekonomicznej premium, ogólnodostępny salonik, 2 sypialnie oraz część biurową. Obecna kabina jest wyłącznie tymczasowa i wraz z wejściem do służby kolejnych airbusów ma zostać zmieniona.

Zakup nowych samolotów do przewozu VIP-ów dla Republiki Federalnej Niemieckiej wynika przede wszystkim z konieczności zastąpienia wadliwych airbusów A340, które dotychczas pełniły funkcję podstawowego środka transportu lotniczego dla najważniejszych osób w państwie. To właśnie przez usterkę techniczną w jednej z tych maszyn Angela Merkel, Kanclerz Niemiec była polecieć na szczyt G20 samolotem rejsowym Iberii wraz z innymi przypadkowymi pasażerami.


Fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama