Dwa razy więcej lotów pomiędzy Chinami i USA

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
20 sierpnia 2020 09:30
We wtorek (19.08) ogłoszono, że Stany Zjednoczone oraz Chiny zezwolą przewoźnikom ze swoich krajów na podwojenie liczby lotów pomiędzy państwami.
Reklama

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych poinformował, że czterem chińskim przewoźnikom wykonującym już połączenia do Stanów Zjednoczonych, pozwolono na podwojenie liczby lotów do ośmiu rotacji w ciągu tygodnia. Stało się to, na zasadzie wzajemności, po tym jak rząd w Pekinie zgodził się aby amerykańscy przewoźnicy podwoili liczbę swoich lotów do Państwa Środka.

Ogłoszone porozumienie to kamień milowy na drodze do normalizacji ruchu lotniczego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który załamał się po kryzysie lotniczym wywołanym światową pandemią koronawirusa (COVID-19), a następnie także w wyniku jednostronnej decyzji chińskich władz o zawieszeniu obowiązujących ustaleń dotyczących praw przelotowych.

United Airlines, Delta Air Lines oraz American Airlines wycofały się z tras do Chin w na początku marca br., z kolei chińskie linie lotnicze z Chin nie zawiesiły połączeń do Stanów Zjednoczonych, a jedynie ograniczyły ich liczbę – lutym odbywało się ok. 20 lotów tygodniowo, a w marcu nawet 34. Pod koniec marca br. Chiński Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAAC) ogłosił, że przewoźnicy z Chin mogą obsługiwać jeden pasażerski lot w tygodniu do jednego kraju, a wszyscy inni przewoźnicy nie mogą wykonywać do Chin większej liczby lotów, niż oferowali 12 marca. Ponieważ amerykańscy przewoźnicy zawiesili wszystkie swoje loty do Państwa Środka już przed 12 marca, zgodnie z decyzją chińskiego urzędu regulacyjnego, wznowienie lotów nie było możliwe.


Departament Transportu w Waszyngtonie uznał to działanie za złośliwość i ogłosił, że Chiny celowo pozbawiły przewoźników lotniczych ze Stanów Zjednoczonych możliwości wznowienia lotów pasażerskich do swojego kraju. Rząd USA, w konsekwencji, zagroził, że także zablokuje chińskim przewoźnikom możliwość wykonywania lotów do amerykańskich miast. Po krótkotrwałym konflikcie, oba kraje porozumiały się w sprawie wzajemnych połączeń lotniczych. Administracja Trumpa ogłosiła, że zezwoli liniom lotniczym z Chin na wykonywanie ograniczonej liczby operacji lotniczych do Stanów Zjednoczonych. Z kolei CAAC ogłosił, że United Airlines oraz Delta Air Lines będą mogli realizować do Chin jeden lot w tygodniu, a po spełnieniu określonych warunków, częstotliwość mogłaby być zwiększona.

Natychmiast po ogłoszeniu informacji przez Departament Transportu, United Airlines głosiły, że od 4 września br. zwiększą liczbę lotów z San Francisco do Szanghaju–Pudong do czterech tygodniowo. Zwiększyć częstotliwość może także Delta Air Lines, która już czerwcu wyraziła chęć zwiększenia liczby operacji z Seattle–Tacoma oraz Detroit do Szanghaju z międzylądowaniem w Seulu–Inczon. Przewoźnik już ogłosił, że od 24 sierpnia br. poleci na jednym dodatkowym locie z Detroit oraz z Seattle.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama