Enter Air porozumiał się z Boeingiem w kwestii odszkodowania i dostawy samolotów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
19 sierpnia 2020 12:24
4 komentarze
Enter Air zawarł z Boeingiem pakiet umów, w ramach którego rozlicza odszkodowanie za straty poniesione w wyniku uziemienia samolotów Boeing 737-8 MAX.
Reklama

Porozumienie przesuwa dostawę czterech wcześniej zamówionych samolotów, zwiększając zamówienie o kolejne dwa. Umowa z amerykańskim producentem przewiduje również opcję zakupu dwóch kolejnych samolotów tego samego typu.

Pomimo kryzysowej sytuacji trzeba myśleć o przyszłości. Dlatego uzgodniliśmy z Boeingiem zamówienie dodatkowych czterech samolotów modelu 737-8. Dwa z nich są jako „potwierdzone zamówienia”, a dwa jako opcje. Uważamy, że maszyny amerykańskiego producenta, po wszystkich modyfikacjach i sprawdzeniach jakie przeszły, będą najlepszymi samolotami na świecie przez długie lata. W umowie zabezpieczyliśmy sobie także opcję zamiany tego zamówienia na inny wariant samolotu, jeśli taki będzie przydatny dla naszego modelu biznesowego – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air.

Enter Air posiada aktualnie dwa Boeingi 737-8 MAX dostarczone na przełomie 2018 i 2019 r. Kolejne dwie maszyny miały pojawić się na przełomie 2020 i 2021, ale zgodnie z podpisanym porozumieniem ich dostawa została przełożona o ponad dwa i pół roku. Dostawy dodatkowych samolotów rozpoczną się za sześć lat. Zakup maszyn będzie finansowany głównie z kredytu i środków własnych. Spółka nie planuje emisji akcji. Po podpisaniu umowy z Boeingiem łączna liczba zamówionych samolotów wyniesie osiem, w tym dwa w opcji. W horyzoncie 7 letnim, po zrealizowaniu całego zamówienia Enter Air będzie latał 10 nowymi Boeingami.


W pakiecie uzgodnionym z Boeingiem mamy też przesunięcie dostaw wcześniej zamówionych samolotów o ponad dwa i pół roku. Sytuacja na rynku jest ciężka i w tej chwili nie ma sensu odbieranie kolejnych nowych samolotów, tym bardziej że oferty na finansowanie są dzisiaj mało atrakcyjne. Trzecim elementem pakietu uzgodnionego z Boeingiem jest rozliczenie strat poniesionych w wyniku uziemienia “Maxów”. Warunki ugody są objęte ścisłą tajemnicą, ale mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni ze sposobu w jaki Boeing potraktował nas jako swoich klientów. Wszystko było rozsądnie podliczone i uzgodnione tak jak to powinno wyglądać między dwoma poważnymi partnerami – dodaje Polaniecki.

Ze względu na klauzule poufności w podpisanych umowach, Spółka nie może podać kwot ani formy uzyskanych odszkodowań. Rekompensata będzie rozłożona w czasie i zostanie udzielona częściowo w gotówce, a częściowo w zniżkach na zakupy usług, części zamiennych i samolotów.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2020-08-23 00:18   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
To pierwsze zamówienie na MAX-Y od grudnia 2019 roku.
gość_0c50b 2020-08-21 12:15   
gość_0c50b - Profil gość_0c50b
Teraz juz wiem, czym na pewno nie bede latal i jakie linie bede swiadomie omijac.
gość_bc5a8 2020-08-21 10:17   
gość_bc5a8 - Profil gość_bc5a8
@gość_012ac LOT (a dokładniej polski rząd) pewnie w ramach robienia laski Amerykanom "wynegocjuje" kolejne Boeingi po cenie rynkowej i bez dolara odszkodowania ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama