Alitalia: Nowa struktura floty

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
18 sierpnia 2020 12:15
1 komentarz
Nowa Alitalia zamierza zracjonalizować strukturę swojej floty. Według założeń, Włosi operowaliby tylko trzema typami samolotów.
Reklama

Według włoskiej prasy znacjonalizowany po raz kolejny narodowy przewoźnik (obecnie Alitalia - Trasporto Aereo Italiano S.p.A.) rozpoczął negocjacje z Airbusem i Boeingiem w sprawie modernizacji swojej floty, podał Air Journal. Dziś Alitalia korzysta z 65 wąskokadłubowych airbusów A319, A320 i A321 i 19 embraerów E170 i E190. Flota dalekiego zasięgu obejmuje 14 airbusów A330-200, 11 boeingów B777-200ER i jeden B777-300ER. Aktualnie Włosi nie spodziewają się dostaw nowych maszyn.


Planowana zmiana zakłada rezygnację z embraerów na rzecz airbusów A220. Boeingi B777 i airbusy A330 miałyby zostać zastąpione przez Dreamlinery B787-8 i B787-9. W przypadku samolotów średniego zasięgu komentatorzy oceniają, że wybór A320 neo kosztowałby Alitalię ok. 44,5 mln euro za jedną maszynę. Przejście na boeingi B737 zostało wykluczone z uwagi na koszty z nim związane. Zastąpienie obecnie używanych samolotów szerokokadłubowych Dreamlinerami byłoby częściowo uzasadnione, bo niektóre podzespoły B787 są produkowane we Włoszech. Airbus miał jednak przedstawić bardzo atrakcyjną cenowo kontrofertę na A330 neo i A350. Oparcie floty wyłącznie o maszyny Airbusa byłoby niewątpliwie przychylnie przyjęte przez Unię Europejską, która niedawno przyznała państwu włoskiemu pożyczkę w wysokości 209 mld euro.

Włosi oczekują, że wszystkie nowe samoloty będą pozyskiwane z 50 proc. rabatami, co ma pozwolić na osiągnięcie korzyści operacyjnych w wysokości 100 mln euro rocznie oraz oszczędności wynoszących ok. 200 mln euro dzięki mniejszemu zużyciu paliwa. Żadne porozumienie nie zostało jeszcze zawarte, a obaj producenci jak zwykle odmawiają komentarza w sprawie trwających negocjacji.

Przypomnijmy, że nowa Alitalia-TAI, której prezesem jest Francesco Caio, a dyrektorem zarządzającym i finansowym Fabio Lazzerini (były szef Emirates we Włoszech), może pochwalić się "poduszką" finansową o wartości 3 mld euro. Na początku lipca br. "nowa stara" linia ogłosiła otwarcie tras krajowych na południe Włoch (Bari, Brindisi, Reggio di Calabria, Lampedusa i Pantelleria) i znacznie mniej konkretne plany powrotu na rynki międzynarodowe.


Od ponad dwóch lat Alitalia znajduje się w reżimie "nadzwyczajnego zarządu". który został wprowadzony po odrzuceniu przez związki zawodowe planu uzdrowienia firmy. Od tego czasu Alitalia otrzymała już dwie pożyczki państwowe w wysokości kilkuset milionów euro. Alitalia-TAI będzie musiała być naprawdę inna od swojej poprzedniczki, bo w innym przypadku Komisja Europejska mogłaby nie zgodzić się na już przyznaną pomoc publiczną. Narodowy przewoźnik zamierza zredukować liczbę zatrudnionych o 4-5 tys. osób. W kwietniu, kiedy Alitalia straciła 97 proc. swoich przychodów ponad 6,6 tys. pracowników musiało udać się na tymczasowe bezrobocie spowodowane przestojem technicznym.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_c95fc 2020-08-19 06:18   
gość_c95fc - Profil gość_c95fc
Lot to pewnie kupi i będzie kolejny sukces na arenie międzynarodowej.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama