Katowice: 75 proc. spadek liczby pasażerów w lipcu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
17 sierpnia 2020 08:30
6 komentarzy
Lipiec 2020 r. był pierwszym pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach od marca br. W ruchu ogółem, w trakcie trzydziestu jeden lipcowych dni, obsłużono 164 870 podróżnych, to jest o 492 747 mniej (74,9 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
W lipcu br. lotnisko w Katowicach gościło niespełna 165 tys. pasażerów, co stanowi spadek o prawie 75 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Z siatki połączeń regularnych skorzystało 113 424 pasażerów, czyli o 168 898 mniej (59,8 proc. ) w porównaniu z siódmym miesiącem 2019 r. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 51 262 osób, to jest o 322 325 mniej (86,3 proc.) niż w lipcu minionego roku. Odnotowano także 49 proc. spadek liczby operacji. W lipcu 2019 odbyło się w Pyrzowicach 4 960 startów i lądowań, a rok później tylko 2 526.

W okresie od stycznia do lipca z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 825 136 pasażerów, to jest o 1 860 408 mniej (-69,3 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W skali siedmiu miesięcy liczba wszystkich operacji lotniczych zmniejszyła się o 48,7 proc. tj. z 23 132 do 11 876.


- Pandemia koronawirusa wpędziła światowe lotnictwo komunikacyjne w największy kryzys w jego ponad 100-letniej historii. W lipcu wróciliśmy wprawdzie do latania, jednak w nowej pandemicznej rzeczywistości, która charakteryzuje się ogromną niepewnością. W siódmym miesiącu bieżącego roku ruch lotniczy odbywał się w Pyrzowicach na ograniczonej liczbie tras, co wynikało z obowiązujących rozporządzeń Rządu RP dotyczących zakazu lotów do Polski. Sierpień, z naszej perspektywy, prezentuje się lepiej niż lipiec. Wynika to z faktu, że zniesiono zakaz lotów z Turcji, Tunezji i Egiptu, a każde z tych państw to ważny rynek czarterowy dla pyrzowickiego lotniska. Dlatego w tym miesiącu planujemy poprawić lipcowy wynik, chociaż zdajemy sobie sprawę z dynamiki obecnej sytuacji, co też ogranicza możliwości precyzyjnego prognozowania. Jedno jest pewne – proces wychodzenie branży lotniczej z gigantycznego kryzysu będzie długi, powolnym i bardzo trudny. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport

Fot.: Materiały prasowe

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
misiok 2020-08-23 07:53   
misiok - Profil misiok
Dotychczas cały czas czytałem, że jest to dziadowskie lotnisko, bo nie ma do niego doprowadzonej linii kolejowej. Teraz czytam coś dokładnie przeciwnego. Jak się ten świat zmienia. :D
gość_04aaa 2020-08-19 11:37   
gość_04aaa - Profil gość_04aaa
Trudno krytykować leżącego , ale proszę zauważyć jak wyglada przyrost pasazerow we WRO, KRK, GDN,. Ze względu na zróżnicowanie ruchu i operowanie dużych przewoźników , te spadki są mniej bolesne. Niestety udział czarterów w KTW , oraz bardzo rozchwiany udział tanich linii nie wróży w przyszłości nic dobrego. Udział biznesowy jest minimalny ( LH ). Ponadto bliskość lotniska w KRK , dodatkowo utrudnia rozwój.
Pycha i duma , która rozpychala lotnisko w rozwoju czarterów zapomniała o jakże ważnym rynku biznesowym. Ale to przedewszystkim wina władz województwa , które nie umieją współzarządzać lotniskiem.
Głupota jest wydawanie ogromnych pieniędzy na kolej do lotniska , kiedy nie wiadomo ilu będzie pasazerow. Taka sama głupota jak CPL.
wirnik 2020-08-18 21:23   
wirnik - Profil wirnik
Doprawdy, nie bardzo rozumiem czego oczekujecie? Ze którekolwiek lotnisko wyjdzie z tego roku na własnych nogach? Do niedawna wszystkim się wydawało, ze w czasie wakacji sytuacja będzie się poprawiać, a jesienią to już będzie „normalnie”. Nie będzie. Pytanie tylko przez jaki czas trzeba będzie fundować kroplówki lotniskom żeby przetrwały, ile linii upadnie i jak bardzo dostaną w kość te, które przeżyją.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama