Katowice: 75 proc. spadek liczby pasażerów w lipcu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
17 sierpnia 2020 08:30
6 komentarzy
Lipiec 2020 r. był pierwszym pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach od marca br. W ruchu ogółem, w trakcie trzydziestu jeden lipcowych dni, obsłużono 164 870 podróżnych, to jest o 492 747 mniej (74,9 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Reklama

Statystyki Katowice (KTW)
W lipcu br. lotnisko w Katowicach gościło niespełna 165 tys. pasażerów, co stanowi spadek o prawie 75 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Z siatki połączeń regularnych skorzystało 113 424 pasażerów, czyli o 168 898 mniej (59,8 proc. ) w porównaniu z siódmym miesiącem 2019 r. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 51 262 osób, to jest o 322 325 mniej (86,3 proc.) niż w lipcu minionego roku. Odnotowano także 49 proc. spadek liczby operacji. W lipcu 2019 odbyło się w Pyrzowicach 4 960 startów i lądowań, a rok później tylko 2 526.

W okresie od stycznia do lipca z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 825 136 pasażerów, to jest o 1 860 408 mniej (-69,3 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W skali siedmiu miesięcy liczba wszystkich operacji lotniczych zmniejszyła się o 48,7 proc. tj. z 23 132 do 11 876.


- Pandemia koronawirusa wpędziła światowe lotnictwo komunikacyjne w największy kryzys w jego ponad 100-letniej historii. W lipcu wróciliśmy wprawdzie do latania, jednak w nowej pandemicznej rzeczywistości, która charakteryzuje się ogromną niepewnością. W siódmym miesiącu bieżącego roku ruch lotniczy odbywał się w Pyrzowicach na ograniczonej liczbie tras, co wynikało z obowiązujących rozporządzeń Rządu RP dotyczących zakazu lotów do Polski. Sierpień, z naszej perspektywy, prezentuje się lepiej niż lipiec. Wynika to z faktu, że zniesiono zakaz lotów z Turcji, Tunezji i Egiptu, a każde z tych państw to ważny rynek czarterowy dla pyrzowickiego lotniska. Dlatego w tym miesiącu planujemy poprawić lipcowy wynik, chociaż zdajemy sobie sprawę z dynamiki obecnej sytuacji, co też ogranicza możliwości precyzyjnego prognozowania. Jedno jest pewne – proces wychodzenie branży lotniczej z gigantycznego kryzysu będzie długi, powolnym i bardzo trudny. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport

Fot.: Materiały prasowe

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
misiok 2020-08-23 07:53   
misiok - Profil misiok
Dotychczas cały czas czytałem, że jest to dziadowskie lotnisko, bo nie ma do niego doprowadzonej linii kolejowej. Teraz czytam coś dokładnie przeciwnego. Jak się ten świat zmienia. :D
gość_04aaa 2020-08-19 11:37   
gość_04aaa - Profil gość_04aaa
Trudno krytykować leżącego , ale proszę zauważyć jak wyglada przyrost pasazerow we WRO, KRK, GDN,. Ze względu na zróżnicowanie ruchu i operowanie dużych przewoźników , te spadki są mniej bolesne. Niestety udział czarterów w KTW , oraz bardzo rozchwiany udział tanich linii nie wróży w przyszłości nic dobrego. Udział biznesowy jest minimalny ( LH ). Ponadto bliskość lotniska w KRK , dodatkowo utrudnia rozwój.
Pycha i duma , która rozpychala lotnisko w rozwoju czarterów zapomniała o jakże ważnym rynku biznesowym. Ale to przedewszystkim wina władz województwa , które nie umieją współzarządzać lotniskiem.
Głupota jest wydawanie ogromnych pieniędzy na kolej do lotniska , kiedy nie wiadomo ilu będzie pasazerow. Taka sama głupota jak CPL.
wirnik 2020-08-18 21:23   
wirnik - Profil wirnik
Doprawdy, nie bardzo rozumiem czego oczekujecie? Ze którekolwiek lotnisko wyjdzie z tego roku na własnych nogach? Do niedawna wszystkim się wydawało, ze w czasie wakacji sytuacja będzie się poprawiać, a jesienią to już będzie „normalnie”. Nie będzie. Pytanie tylko przez jaki czas trzeba będzie fundować kroplówki lotniskom żeby przetrwały, ile linii upadnie i jak bardzo dostaną w kość te, które przeżyją.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama