Airbusy niczym sensory powiadomią o stanie drogi startowej

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
07 sierpnia 2020 10:00
Navblue uruchomił nową usługę o nazwie „RunwaySense”, która umożliwia liniom i portom lotniczym dokładną ocenę i raportowanie stanu dróg startowych za pośrednictwem samolotów Airbusa działających w charakterze czujników.
Reklama

Korzystając z nowego systemu, porty lotnicze mogą wykorzystać dane ze statków powietrznych do informowania służb zajmujących się oczyszczaniem dróg startowych (DS) o ich stanie, co pozwala na lepsze synchronizowanie działań utrzymujących czystość DS, a także bardziej precyzyjne stosowanie środków odladzających.

Ponadto, w związku z wejściem w życie w listopadzie 2021 r. obowiązkowego globalnego formatu raportowania ICAO (GRF), uzyskiwane w ten sposób dane ułatwią portom lotniczym spełnienie wymogów raportowania dzięki przekazywaniu dokładnych informacji o parametrach DS w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Linie lotnicze także mogą wykorzystywać te dane do lepszego monitorowania prowadzonych operacji, gdyż udostępniają informacje, które ich samoloty wytworzyły autonomicznie, lub mają dostęp do danych generowanych przez innych operatorów.


RunwaySense bazuje na oprogramowaniu BACF+ (Braking Action Computation Function - funkcja obliczania akcji hamowania), opracowanym przez NAVBLUE w 2019 roku dla rodziny wąskokadłubowych samolotów Airbusa. Jest to także pierwsze z rozwiązań NAVBLUE przeznaczone dla lotnisk.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama