Wizz Air uzyskał certyfikat przewoźnika lotniczego EASA

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
04 sierpnia 2020 11:47
Wizz Air Hungary ogłosiła dziś (4.08), że jako pierwszej tego typu linii lotniczej w Europie, od 1 sierpnia br. jej właściwym organem odpowiedzialnym za nadzór bezpieczeństwa jest EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego).
Reklama

Rozporządzenie (UE) 2018/1139 wprowadziło w 2018 roku możliwość dla organizacji, takich jak Wizz Air, działających w więcej niż jednym kraju UE, zwrócenia się do EASA o objęcie nadzoru nad bezpieczeństwem i certyfikację.

Ta zmiana wykonawcza wspiera międzynarodowy rozwój grupy Wizz Air, która obsługuje flotę 126 samolotów z rodziny Airbus A320 latających do 46 krajów łącząc ponad 160 miast. Nadzór EASA umożliwia liniom wzmocnienie współpracy z krajowymi organami lotnictwa cywilnego na obecnych i przyszłych rynkach. Wizz Air Hungary będzie nadal latać pod węgierską flagą, a węgierski Urząd Lotnictwa Cywilnego wciąż sprawuje kontrolę regulacyjną nad licencjami przewoźnika i zezwoleniami na trasy.

- Węgry to pierwsze państwo członkowskie, które wprowadziło innowacje w europejskich przepisach dotyczących linii lotniczych, a Wizz Air Hungary jest pierwszą linią lotniczą, której europejskim organem nadzorującym certyfikat przewoźnika (AOC) jest EASA. Ten przełomowy model regulacyjny między węgierskimi i europejskimi władzami stanowi podstawę ambicji rozwoju Wizz Air i dostarcza wiele nowych możliwości w zakresie wprowadzania innowacji w branży, tak jak to miało miejsce w ciągu ostatnich 16 lat - mówi József Váradi, prezes Wizz Air.

- Cieszymy się z obecności tak młodej i dynamicznej linii lotniczej jako pierwszego operatora pod nadzorem EASA. Certyfikat operacyjny UE jest odpowiedni dla linii lotniczych, takich jak Wizz Air, które mają wiele baz operacyjnych w różnych krajach członkowskich EASA. Jako centralny organ odpowiedzialny za operacje Wizz Air, EASA zapewni uznany na szczeblu międzynarodowym wysoki standard nadzoru nad linią - mówi Patrick Ky, dyrektor wykonawczy EASA.

Węgry jako państwo członkowskie będzie nadal określane jako “państwo operatora” w odniesieniu do certyfikatu przewoźnika lotniczego.
Reklama
Tagi
easa wizz air

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama