Bardzo wolne tempo wychodzenia z kryzysu. W czerwcu 94 proc. spadek

4 sierpnia 2020 09:00
1 komentarz
Czerwcowy "Barometr Świat" pokazuje bardzo wolne tempo wychodzenia z covidowego lock down'u. Spadek ruchu w Europie osiągnął w czerwcu prawie 94 proc.
Reklama
Co miesiąc prezentujemy dane IATA dotyczące sytuacji na światowym rynku przewozowym. To najlepszy sposób zobrazowania globalnej sytuacji. Również wyniki z czerwca są bardzo złe. Poprawa w porównaniu z majem była tylko nieznaczna, szczególnie, gdy uwzględnimy, że bardzo znaczna jej część dotyczyła rynku przewozów krajowych w Chinach i w mniejszych stopniu rynku domestic w
USA. Spadek ruchu w Europie był gigantyczny i osiągnął prawie 94 proc.


Dane przewozowe IATA - czerwiec 2020 (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu ze styczniem 2019 oraz PLF.

W danych IATA wielkość przewozów mierzona jest w RPK, czyli w Revenue Passenger Kilometers. To liczba przewiezionych płatnych pasażerów pomnożona przez długość podróży przez nich odbytych. ASK to miara oferowania przewoźników, czyli liczba foteli pomnożona przez pokonane przez nie odcinki, a PLF to współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich, czyli RPK podzielone przez ASK.

Rynki przewozów międzynarodowych, jak pokazujemy poniżej są nadal w stanie zamrożenia. Ważne są też bardzo niskie LF-y uzyskiwane przez przewoźników na rejsach wykonywanych. Jest praktycznie pewne, że, w zdecydowanej większości przypadków, przychody z obsługiwanych połączeń nie wystarczają do pokrycia kosztów zmiennych. Wyjątkiem są tu, najprawdopodobniej rejsy krajowe w Chinach. Oceniając wyniki finansowe linii musimy pamiętać, że bardzo znaczna ich część zawarła, przed wybuchem pandemii umowy hedgingowe, które niewątpliwie uwzględniają zdecydowanie wyższe ceny paliwa. Ponieważ nie ma właściwie szans na szybką i zdecydowaną poprawę sytuacji w najbliższych miesiącach to już teraz widzimy, że szanse na przetrwanie mają przewoźnicy z największymi, relatywnie, zasobami/rezerwami finansowymi i ci, którzy uzyskują największą pomoc finansową od swoich rządów.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: czerwiec 2020 do czerwca 2019 i narastająco

Uwaga: Brak danych dla przewozów krajowych w Indiach.

Powyższe dane mówią właściwie wszystko. Na trasach międzynarodowych proces wychodzenia z kryzysu praktycznie jeszcze się nie rozpoczął. Już teraz wiemy, że letni szczyt przewozowy jest stracony. Linie lotnicze czekają długie miesiące ponoszenia ogromnych strat. A razem z przewoźnikami w tragicznej sytuacji finansowej znajdują się też już lotniska.


Co dalej? Od pewnego czasu wiemy, że to pytanie musi być kierowane nie do ekspertów od rynku lotniczego i decydentów w branży, ale epidemiologów. Coś, co można nazwać by znaczącym ruchem lotniczym występuje tylko na czterech rynkach domestic. Tam, gdzie na wielu trasach, ze względów geograficznych nie ma właściwie alternatywy dla pasażerskiego transportu lotniczego, a obawa przed podróżą jest nieco mniejsza, w porównaniu z podróżą międzynarodową. Tak fatalna sytuacja i niezbyt dobre perspektywy szybkiej poprawy skłoniły IATA do przedstawienia nowej prognozy ruchu pasażerskiego. Zgodnie z nią rynki światowe wrócą do poziomu przewozów z roku 2019 za 4 – 5 lat. Ten dłuższy czas będzie dotyczył przewozów mierzonych w RPK. Krótszy –
liczba przewiezionych pasażerów. Jeżeli prognoza ta sprawdzi się to oznaczać to będzie bezprecedensową zapaść. A my i tu możemy powtórzyć, że w światowej branży nie ma innych opinii i przewidywań niż zupełnie czarne, a w Polsce wciąż gra muzyka. Budowany jest port w Radomiu, a projekt CPK ma się świetnie...

Przewozy cargo

W czerwcu przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), spadły o 17 proc. Oferowanie było mniejsze aż o 34 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF wzrósł aż o 11,5 ppct do poziomu 57 proc. Narastająco spadek przewozów wyniósł ponad 14 proc, a CLF – 52 proc. - poprawa o 5 ppct.


Wyniki regionalne – czerwca i narastająco:
  • Linie europejskie: spadek przewozów w CTK o 27 proc., przy spadku oferowania o 41 proc., CLF: 62 proc., poprawa o 12 ppct.
  • Przewoźnicy azjatyccy: spadek przewozów o 21 proc., spadek oferowania aż o 36 proc., CLF: 64 proc. (+12 ppct).
Narastająco:
  • Europa spadek przewozów -20 proc., poprawa CLF o 5,8 ppct, do poziomu 57 proc.
  • Azja spadek CTK o 17 proc. i poprawa CLF o 7,8 ppct do poziomu 59 proc.
Paradoksalnie tu, na bardzo wielu rynkach występuje niedooferowanie wynikające z braku lub zbyt małego oferowania na połączeniach pasażerskich. Produkcja przemysłowa, choć dramatycznie mniejsza jest kontynuowana. Pojawił się też nowy popyt wynikający z konieczności przewozów towarów medycznych i ratunkowych. Spadki oferowania są relatywnie większe, gdyż zamarł prawie zupełni międzynarodowy rejsowy ruch pasażersko-towarowy.

Rynek obsługują, prawie całkowicie samoloty all-cargo.

Słownik:
RPK – ilość przewiezionych pasażerów pomnożona przez odległość, jaką przebyli w kilometrach.
ASK – ilość oferowanych foteli pomnożona przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
PLF – współczynnik wykorzystania miejsc - wynik dzielenia RPK przez ASK.
CTK – płatne przewozy cargo w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
ACTK – oferowanie frachtowe w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyło,
CLF – współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej – wynik dzielenia FTK przez AFTK

Ostatnie komentarze

gość_180cc 2020-08-05 08:58   
gość_180cc - Profil gość_180cc
Tak tylko na pocieszenie. Virgin Atlantic - wlasnie zbankrutowal. Tiger Australia - bedacy wlasnoscia Virgin Australia do likwidacji. Sama Virgin Australia zwalnia 3000 pracownikow. Jest to 1/3 personelu. To tylko sa dopiero poczatki tej calej zabawy !!!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy