Ryanair: Potężna strata w II kwartale roku

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
28 lipca 2020 11:15
Największy europejski tani przewoźnik stracił od kwietnia do czerwca br. ok. 185 mln euro. Jak podkreślają przedstawiciele Ryanaira, biorąc pod uwagę uziemienie 99 proc. floty oraz sytuacje innych linii lotniczych, jest to wynik lepszy niż pierwotnie zakładano.
Reklama

Jak poinformowano w oficjalnym raporcie, w drugim kwartale 2020 r. Ryanair odnotował 185 mln euro (ok. 813 mln złotych) straty, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 r. zarobił 243 mln euro (ok. 1,07 mld złotych).

Blisko 99 proc. samolotów obsługiwanych przez przewoźnika zostało w tym czasie uziemionych, a ruch pasażerski spadł z 42 mln do zaledwie 500 tys. – wymienia przewoźnik. Ponadto, z powodu światowej pandemii koronawirusa, wartość akcji linii spadła o ok. 25 proc.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację i perspektywy na przyszłość, nie możemy obecnie spodziewać się, że Ryanair zapewni jakikolwiek zysk nawet za 2021 rok. [...] Obecnie najbardziej boimy się drugiej fali zachorowań na COVID-19 w Europie, która ma nadejść późną jesienią – skomentował najnowsze wyniki finansowe Michael O'Leary, prezes Ryanaira.


Jak wyszczególniono w raporcie, przychody spółki zmniejszyły się do 125 mln euro (ok. 549 mln złotych) (-95 proc.), natomiast koszty spadły o 85 proc. względem drugiego kwartału 2019 r. Dodano, że kwartał ten był zdecydowanie największym wyzwaniem w 35-letniej historii Ryanaira.

Pod koniec czerwca oferowanie osiągnęło poziom 40 proc. rozkładu z czerwca 2019 r. Celem przewoźnika jest osiągnięcie 60 proc. rozkładu sprzed pandemii w sierpniu oraz 70 proc. we wrześniu. Jak podkreślono, w obecnym kwartale spodziewane jest także znaczne zmniejszenie starty finansowej. Ryanair posiada obecnie 3,9 mld euro gotówki, co oznacza wysoką zdolność do przetrwania kryzysu.

Ryanair poinformował także, że chce aby 90 proc. klientów wnioskujących o zwrot gotówki otrzymało swoje pieniądze do końca lipca br.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama