Alaska Airlines dołącza do Oneworld

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
24 lipca 2020 10:01
Do końca 2020 r. amerykański przewoźnik z siedzibą w stanie Waszyngton stanie się 14. członkiem lotniczego aliansu Oneworld. Pierwsze doniesienia o chęci dołączenia Alaska Airlines do sojuszu pojawiły się w lutym 2020 r.
Reklama

Alaska Airlines po raz pierwszy wyraziły chęć dołączenia od Oneworld w lutym 2020 r., wraz z ogłoszeniem zacieśniania współpracy z American Airlines, co ma pomóc linii w stabilnym rozwoju, niezakłóconym konkurencją ze strony innych amerykańskich dużych przewoźników, przede wszystkim Delta Air Lines.

Przewoźnik stanie się czternastym członkiem sojuszu oneworld i drugą, po American Airlines, linią w Stanach Zjednoczonych. Baza przewoźnika w międzynarodowym porcie lotniczym Seattle–Tacoma International to ważny kierunek w siatce połączeń trzech międzynarodowych linii lotniczych stowarzyszonych w oneworld: British Airways (Wielka Brytania), Cathay Pacific (Hongkong) i Japan Airlines (Japonia). W Seattle jedną ze swoich największych i wciąż powiększanych baz utrzymuje także Delta Air Lines.

Alaska Airlines będzie ponadto drugą linią lotniczą, która dołączy do Oneworld w tym roku. W kwietniu 2020 r. w szeregi sojuszu wszedł przewoźnik Royal Air Maroc. Po dwóch latach przygotowań linia stała się pierwszym i jak narazie jedynym afrykańskim członkiem aliansu.


Jesteśmy bardzo szczęśliwi, a jednocześnie zaszczyceni, że możemy zostać członkiem oneworld, najważniejszego sojuszu w branży. Ten kamień milowy poprawi łączność i obsługę naszych gości na całym Zachodnim Wybrzeżu, a także poza nim. Oneworld tworzy ogromne międzynarodowe możliwości dla podróżujących służbowo i prywatnie. Członkostwo zapewni także wygodniejsze podróże krajowe po Stanach Zjednoczonych dla naszych pasażerów zagranicznych. Chętnie nawiążemy jeszcze silniejsze więzi z sześcioma członkami Oneworld, z którymi już współpracujemy, i nie możemy się doczekać współpracy z nowymi partnerami – powiedział Brad Tilden, prezes i dyrektor generalny Alaska Airlines.

Linia dołączy do sojuszu zdecydowanie wcześniej niż pierwotnie planowano. W lutym br. informowano, że Alaska Airlines staną się pełnoprawnym członkiem Oneworld w lecie 2021 r. Obecnie pewne jest, że wszystkie formalności zostaną zakończone najpóźniej w grudniu 2020 r. Dzięki członkostwu Alaska Airlines w globalnym sojuszu lotniczym, pasażerowie odlatujący ze Seattle będą mogli przede wszystkim zdobywać i używać swoje mile na lotach każdego z partnerów z grupy. Uzyskają oni również przywileje adekwatne do ich statusu, jak chociażby priorytetową odprawę na lotnisku, dodatkowe limity bagażu, czy komplementarny wybór miejsc w samolocie podczas lotu z jednym z przewoźników należących do Oneworld.

Dołączenie Alaska Airlines spowoduje dodanie 34 nowych lotnisk w całej Ameryce Północnej do siatki połączeń Oneworld – chodzi głównie o miejsca na Alasce, gdzie przewoźnik ma rozbudowaną ofertę połączeń. Siatka sojuszu będzie liczyć ponad 1000 kierunków w 170 krajach.


Flota Alaska Airlines obecnie składa się z 332 samolotów: 10 airbusów A319, 52 airbusów A320, 10 airbusów A321neo, 11 boeingów 737-700, 3 boeingów 737-700F, 61 boeingów 737-800, 91 boeingów 737-900, 32 bombardierów Dash 8 Q400 oraz 62 embraerów ERJ-175. Przewoźnik obsługuje bazy w Seattle–Tacoma, San Francisco, Los Angeles, Portland i Anchorage.

Fot.: Flickr.com, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama