Portugalia: Kary za pasażerów bez testu na koronawirusa

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
17 lipca 2020 09:30
3 komentarze
Portugalia wprowadziła system grzywien dla wszystkich linii lotniczych przywożących nieprzebadanych pasażerów z krajów oznaczonych jako miejsce wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19. Za brak negatywnego wyniku linie lotnicze oraz sami pasażerowie mogą zostać ukarani kara pieniężną.
Reklama

Od poniedziałku (11.07) wszyscy pasażerowie podróżujący z krajów wysokiego ryzyka muszą wykazać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 po przylocie do Portugalii. Obowiązkowy test dotyczy podróżujących spoza Unii Europejskiej. test musi zostać przeprowadzony najwcześniej 72 godziny przed lotem.


Każdy pasażer bez testu spełanipjącego wymagania może zostać ukarany grzywną – od 500 do 2 tys. euro dla osób fizycznych oraz do 3 tys. euro dla przewoźników lotniczych za każdego pasażera bez negatywnego testu. Dodatkowo, każdy po przylocie do Portugalii zobowiązany jest poddać się pomiarowi temperatury ciała – odmowa może skutkować karą do 2 do 3 tys. euro. Prawo nie ma zastosowania do obywateli Portugalii i osób posiadających odpowiednie pozwolenie. Ponadto, własne praktyki wdrażają autonomiczne regiony Madery i Azorów.

Jak podkreśla rząd w Lizbonie, wprowadzając grzywny zarówno dla pasażerów, jak i linii lotniczych, Portugalia chce wywrzeć presję na przewoźników, aby interesowały się i sprawdzały stan zdrowia pasażerów, których zapraszają na pokłady swoich maszyn. To linie lotnicze, oprócz grzywny, mają także ponosić koszty testu każdego pasażera, który pojawi się w Portugalii bez wymaganego potwierdzenia przeprowadzonego wcześniej badania.

Jeśli jednak pasażer odmówi przystąpienia do badania przed lotem jak i już w Portugalii, linia lotnicza, która go przywiozła, będzie także odpowiedzialna za przetransportowanie go z powrotem do kraju wylotu.


Podobne do portugalskich, chodź nie tak daleko idące rozwiązania, wprowadza obecnie coraz większa liczba krajów: w Stanach Zjednoczonych pasażerowie przybywający do Nowego Jorku mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 2 tys. dolarów, jeśli nie wypełnią formularza zawierającego szczegółowe pytania o stan zdrowia i dane kontaktowe. W Kanadzie kary mogą być nakładane na osoby, które nie izolują się przez 14 dni. W Wielkiej Brytanii obowiązują podobne zasady, których złamanie może skutkować grzywną w wysokości do 1 tys. funtów.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_dadc7 2020-07-25 14:34   
gość_dadc7 - Profil gość_dadc7
Też to przerabiałam. Musielismy razem z mężem przed wylotem do sanatorium zrobić testy PCR w Diagnostyce na Ursynowie w punkcie. Wyniki były na drugi dzień z opisem, zaświadczeniem lekarskim i w kilku wersjach językowych
gość_88dc0 2020-07-21 15:06   
gość_88dc0 - Profil gość_88dc0
@gość_6ae4d napisał gość, którego rząd ukrywa realną liczbę zachorować, bo uwaga, nie testuje powszechnie, a ceny testów komercyjnych są powalające
gość_6ae4d 2020-07-18 16:05   
gość_6ae4d - Profil gość_6ae4d
Brawo!
Obywatele Ukrainy przybywający do naszego kraju testy jak w Portugalii
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama