Kulisy zwolnień w Smartwings Polska

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
15 lipca 2020 09:16
4 komentarze
We wtorek (14.07) dostaliśmy informację o zwolnieniach grupowych w Smartwings Polska. W przesłanym przez przewoźnika oświadczeniu dowiadujemy się, że to efekt 3-miesięcznych analiz ekonomicznych. Pracownicy krytykują jednak sposób przeprowadzenia procesu.
Reklama

"Biorąc pod uwagę reakcję rynku lotniczego w stanie pandemii zarząd przede wszystkim miał na względzie ochronę poziomu zatrudnienia, dlatego też w porozumieniu z przedstawicielami pracowników doszedł do porozumienia o ogłoszeniu przestoju ekonomicznego, zapewniając tym samym wypłacenie wynagrodzenia dla załóg, pomimo tego, że w obliczu zamknięcia granic nie byli zobligowani do wykonywania żadnej pracy. Wszystkim członkom załogi pokładowej pomimo nie wykonywanej przez nich pracy zostały dopełnione obowiązki pracodawcy odnośnie wypłacenia za ten okres" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.

Jak podają przedstawiciele linii, zwolnieniami objęto 14 pracowników kabinowych w bazie w Warszawie (11 proc. pracowników). Decyzję taką podjęto dopiero po analizie stanu zatrudnienia i zapotrzebowania rynku turystycznego na loty czarterowe.

- Biorąc pod uwagę zwolnienia grupowe w innych firmach lotniczych uważamy, że dokonaliśmy tego w minimalnym stopniu i z wielkim szacunkiem potraktowaliśmy ludzi, którzy dla nas pracują. Podejmujemy także wszelkie działania przeciwko dalszej redukcji zatrudnienia. Nasze załogi są dla nas bezcenne i najważniejszym celem dla firmy jest utrzymać stanu zatrudnienia na obecnym poziomie.


Od pracowników dowiadujemy się jednak, że zwolnienia objęły nie tylko bazę na Lotnisku Chopina. Umowy wypowiedziano, w dwa tygodnie temu, także załogom pokładowym w Katowicach i poinformowano ich o zawieszeniu tamtejszej bazy. Łącznie pracę straciło ponad 30 osób. Dodatkowo nasi rozmówcy zwracają uwagę na sposób przeprowadzenia procesu - wedle ich relacji informację o zwolnieniu niektórzy stewardzi i stewardessy dostały mailem na godzinę przed zaplanowanymi lotami.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8d56f 2020-10-15 09:48   
gość_8d56f - Profil gość_8d56f
Co za brednie. Wywalili ludzi na bruk i mówią, że są dla nich bezcenni. Co za bełkot.
gość_4ca26 2020-10-02 23:16   
gość_4ca26 - Profil gość_4ca26
Ten koncert chce pozbyć się akcji. Podobno była druga fala zwolnień.
gość_5aac1 2020-09-03 01:45   
gość_5aac1 - Profil gość_5aac1
gość_82160: Ogólnie Smartwings jest dobrze zarządzanym przewoźnikiem, a ponadto spora część ich akcji należy do chińskiego sporego koncernu. Myślę, że przetrwają.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama