KE nie planuje zmian w odszkodowaniach za odwołane loty

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
13 lipca 2020 11:45
7 komentarzy
Wbrew obiegowej opinii, Komisja Europejska obecnie nie pracuje nad zmianą przepisów regulujących wypłacanie podróżnym odszkodowań za odwołane i opóźnione loty.
Reklama

Mimo pandemii COVID, która mocno dotknęła branżę lotniczą, KE nadal priorytetowo traktuje ochronę pasażerów i nie zgadza się na regulacje ograniczające ich prawa. Pod koniec czerwca media obiegła informacja, że Komisja Europejska pracuje nad zmianami w rozporządzeniu WE 261/2004, które określa zasady wypłaty odszkodowań pasażerom linii lotniczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za lot odwołany lub opóźniony o więcej, niż 3 godziny, pasażerom należy się nie tylko zwrot ceny biletu (jeśli nie zdecydują się na alternatywny rejs) ale także finansowa rekompensata. Jest to odpowiednio 250 euro za lot do 1500 km, 400 euro za lot na dystansie 1500-3500 km i 600 euro za lot na dystansie powyżej 3500 km. Nagłe zamknięcie granic w marcu sprawiło, że przewoźnicy nie byli w stanie zrealizować wielu zaplanowanych połączeń. Zgodnie przepisami, w takiej sytuacji linie nie są zobowiązane wypłacać określonego rozporządzeniem odszkodowania - muszą jedynie zwrócić klientom koszty zakupu biletów. Obecnie jednak przestrzeń powietrzna jest ponownie otwarta, a linie testują nowe, pokryzysowe siatki połączeń. I choć bardzo tego nie chcą, muszą, odpowiadać finansowo za ewentualne nagłe zmiany w grafikach swoich lotów.

Według medialnych spekulacji z końca czerwca br. przewoźnicy mieliby być zwolnieni z obowiązku wypłaty odszkodowań za loty opóźnione do pięciu godzin, a nie, jak do tej pory, trzech. W przypadku długich lotów, opóźnienie mogłoby wynieść nawet 12 godzin - informowała Rzeczpospolita. W publikacjach w mediach gospodarczych przewijały się też informacje o wyłączeniu odpowiedzialności przewoźników w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu z powodu technicznej usterki maszyny. Wszystkie te zmiany miałyby być sposobem na ratowanie osłabionej pandemią branży.

Punkt Informacyjny Unii Europejskiej informuje, że nie ma żadnych oficjalnych komunikatów na temat wyżej opisanych lub podobnych zmian. Co więcej, już w maju tego roku Komisja Europejska odrzuciła naciski krajów unijnych, w tym m.in. Polski, lobbujących na rzecz przewoźników, którzy chcieli uniknąć masowego zwracania klientom poniesionych kosztów. Firmy lotnicze, zamiast zwracać pieniądze za opłacone i niewykorzystane z powodu pandemii bilety, chciały zastąpić je voucherami. Tymczasem unijne instytucje rekomendują pozostawienie pasażerom decyzji co do formy odbioru środków. Jak informuje Julia Wawryło z Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej, nie można wykluczyć, że trwają wewnętrzne konsultacje dotyczące rozporządzenia WE 261/2004, które nie zostały podane do wiadomości publicznej. Jednak nawet gdyby instytucje unijne przychylnie spojrzały na postulaty przedstawicieli branży lotniczej, na wprowadzenie nowych regulacji musielibyśmy jeszcze poczekać.

- Unijny proces ustawodawczy trwa minimum trzy miesiące - tłumaczy Alexander Stan-Otasevici, dyrektor działu prawnego AirCashBack. - Nie można także zapominać o tym, że wprowadzanie nowych przepisów prawa wymaga ustalenia odpowiedniego vacatio legis, tj. określonego w przepisach okresu między publikacją aktu prawnego, a jego wejściem w życie - dodaje. Przy uchwaleniu rozporządzenia 261/2004, okres vacatio legis wynosił ponad rok. Pamiętajmy, że od złożenia przez Komisję Europejską projektu Rozporządzenia 261/04 (21 grudnia 2001 roku) do jego wejścia w życie (17 lutego 2005 roku) minęły prawie trzy lata i dwa miesiące.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7bc13 2020-07-14 10:27   
gość_7bc13 - Profil gość_7bc13
Pytanie do wszystkich komentujących - co te wasze komentarze maja do tematu poruszonego w artykule? Bo artykuł o jednym, a wy o drugim.
aguirre 2020-07-14 01:17   
aguirre - Profil aguirre
Ciągle czekam na zwrot z Lotu.
gość_6d5ec 2020-07-13 22:22   
gość_6d5ec - Profil gość_6d5ec
Prawo unijne mowi o 7 dniach na zwrot.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama