Barometr Świat: Zapaść rynku globalnego trwa

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
07 lipca 2020 09:00
W maju, podobnie, jak i w kwietniu, międzynarodowy, pasażerski ruch lotniczy praktycznie zamarł. W
przypadku wszystkich kontynentów spadki wynosiły, co najmniej 98 proc.
Reklama

Tak naprawdę znaczący ruch lotniczy miał miejsce na trasach krajowych w Chinach, a daleko za tym rynkiem – w Rosji i USA. Wiemy już też, że czerwiec nie był jeszcze miesiącem prawdziwego przełomu. Zanosi się na to, że nadejdzie on dopiero w lipcu, choć nie wszędzie i w bardzo nierównym stopniu.

Dane przewozowe IATA - maj 2020 (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu ze styczniem 2019 oraz PLF.
W danych IATA wielkość przewozów mierzona jest w RPK, czyli w Revenue Passenger Kilometers. To liczba przewiezionych płatnych pasażerów pomnożona przez długość podróży przez nich odbytych. ASK to miara oferowania przewoźników, czyli liczba foteli pomnożona przez pokonane przez nie odcinki, a PLF to współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich, czyli RPK podzielone przez ASK.

Wyniki maja są globalnie nieco lepsze niż kwietnia prawie wyłącznie dzięki temu, że mniejsze były spadki ruchu na trasach krajowych w Chinach. Minimalna poprawa miała też miejsce w USA – dane patrz poniżej.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: maj 2020 do maja 2019 i narastająco.

Brak danych dla przewozów krajowych w Indiach

W odniesieniu do przewozów międzynarodowych sytuacja na wszystkich kontynentach była równie tragiczna. To, co wprowadziło pewne różnice w wynikach to przewozy krajowe. Na dwóch największych rynkach domestic, w USA i w Chinach spadki ruchu były mniejsze niż w kwietniu – na tym pierwszym o 6,2 ppct, a drugim aż o 16,7 ppct. W USA linie operowały głównie z poczucia obowiązku, po przyjęciu ogromnej pomocy publicznej. Tam PLF na pewno nie zapewniał pokrycia kosztów zmiennych. Przyzwoite PLF-y odnotowano w Chinach i Brazylii. Wyniki kolejnych miesięcy, poczynając od lipca zależą prawie wyłącznie od tempa znoszenia restrykcji dotyczących życia gospodarczego i podróży, głównie międzynarodowych. Na razie wygląda na to, że w lipcu ruch lotniczy, w tym międzynarodowy będzie znaczący.

Przewozy cargo

W maju przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), spadły o 20,3 proc. Oferowanie było mniejsze aż o 34,7 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF wzrósł aż o 10,4 ppct do poziomu 57,6 proc. Narastająco spadek przewozów wyniósł 13,8 proc., a CLF – 51,3 proc. - poprawa o 4,2 ppct

Wyniki regionalne maja - narastająco:

Linie europejskie: spadek przewozów w CTK o 29,5 proc., przy spadku oferowania o 41,9 proc., CLF: 56,9 proc., poprawa o 4,6 ppct.

Przewoźnicy azjatyccy: spadek przewozów o 24,2 proc., spadek oferowania o 37,4 proc., CLF: 64,3 proc. (+11,3 ppct).

Narastająco: Europa spadek przewozów -18,7 proc., poprawa CLF o 4,6 ppct, do poziomu 56,9 proc. Azja spadek CTK o 16,7 proc. i poprawa CLF o 7,0 ppct do poziomu 58,5 proc.

Jak widzimy sytuacja na rynku przewozów cargo, podobni, jak w kwietniu, była dużo lepsza niż na pasażerskim. Produkcja przemysłowa, choć dramatycznie mniejsza jest kontynuowana. Pojawił się też nowy popyt wynikający z konieczności przewozów towarów medycznych i ratunkowych. Spadki oferowania są relatywnie większe, gdyż zamarł prawie zupełni międzynarodowy rejsowy ruch pasażersko-towarowy. Rynek obsługują, prawie całkowicie samoloty All-Cargo.

Słowniczek
RPK – ilość przewiezionych pasażerów pomnożona przez odległość, jaką przebyli w kilometrach.
ASK – ilość oferowanych foteli pomnożona przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
PLF – współczynnik wykorzystania miejsc - wynik dzielenia RPK przez ASK.
CTK – płatne przewozy cargo w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
ACTK – oferowanie frachtowe w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyło,
CLF – współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej – wynik dzielenia FTK przez AFTK
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama