Opinie: LOT na wakacje – czy to projekt biznesowy?

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
30 czerwca 2020 09:00
13 komentarzy
Czy w przypadku ogromnej, jak na obecną sytuację, propozycji "LOT na wakacje" można ją analizować w kategoriach biznesowych? Pojawiające się komentarze nadające temu projektowi strategiczne znaczenie - skłoniły nas do zabrania głosu.
Reklama

Warto zacząć od zastrzeżenia. Obecna sytuacja jest tak wyjątkowa, że zdobytą wiedzę i doświadczenia biznesowe należy wykorzystywać z ogromną ostrożnością. Jednak nie powinno to skłaniać do milczenia. Szczególnie w sprawach ważnych. I ta propozycja, choćby przez sam jej rozmiar jest finansowo znacząca.

Zacznijmy od tego, co mogłoby przemawiać za zorganizowaniem takiej ogromnej akcji:
  • W sytuacji prawie całkowicie uziemionej floty i pracowników, operacje pokrywające się choćby z niewielką nadwyżką koszty zmienne mają sens finansowy,
  • Niski poziom kluczowych składników kosztów zmiennych – ceny paliwa, negocjowane opłaty lotniskowe, itp.
  • Specjalne zachęty finansowe ze strony krajów, dla których turystyka przyjazdowa ma gigantyczne gospodarcze znaczenie.
A co powinno skłaniać raczej do dużo większej ostrożności:
  • Późny moment wejścia z ofertą na rynek, szczególnie w sytuacji, gdy konkurenci i to bardzo groźni, czyli głównie tanie linie, sprzedają już takie kierunki od wielu tygodni, a większość potencjalnych klientów podjęła już kluczowe decyzje.
  • Sam rozmiar akcji. Trzydzieści połączeń wakacyjnych tygodniowo z Warszawy i sześćdziesiąt jeden połączeń z dziewięciu portów regionalnych. Niestety nie ma jeszcze danych o tym oferowaniu w bazie danych OAG, ale to najprawdopodobniej, co najmniej ćwierć miliona foteli w ciągu 10 tygodni wakacji,
  • Dodatkowe koszty związane z organizowaniem tak wielu operacji z portów innych niż bazowy,
  • Mniejsza niż w przypadku typowych rejsów rozkładowych elastyczność operacyjna. To będą jednak łańcuchy wakacyjne. Kasowanie rejsów ze względu na niskie poziomy rezerwacji będzie powodowało bardzo poważne skutki społeczno-finansowe.
  • I last but not least – ogromne problemy z uzyskaniem przyzwoitego poziomu sprzedaży. Obecne rozumienie sytuacji podpowiada nam, że ogromna część ruchu wakacyjnego, rodzinnego, ale i indywidualnego podchodzi obecnie z dużą ostrożnością do możliwości wyjazdu zagranicznego. Dodatkowo działa silna zachęta do pozostania w Polsce, czyli bon wakacyjny.

Reasumując, zachowując wiarę w profesjonalizm kadry kierowniczej LOT-u średniego stopnia pozostaje nam wysnuć wniosek, że nie o biznes i nie o działanie rynkowe tu chodzi. O co? To już dywagacje, w które nie chcemy się wdawać.

Tym bardziej, że wyniki tej akcji – przewozowe i finansowe nie będą miały istotnego wpływu na przyszłość polskiej linii. Uruchomienie dużej sezonowej akcji również portów regionalnych nie oznacza na pewno zmiany lub choćby korekty strategii przewoźnika sieciowego. Z punktu widzenia handlowego, odkładając na bok kwestie korporacyjno-finansowe, najważniejsze obecnie dla LOT- tak, jak dla kilkunastu innych europejskich linii tradycyjnych jest:
  • Przywrócenie szkieletu połączeń do głównych aglomeracji europejskich i stopniowy rozwój na nich oferty. Kolejne kroki to ostrożne ponowne uruchamianie połączeń mających głównie charakter zasilający hub.
  • Powrót na rynki dalekiego zasięgu, z ogromnym wyczuciem i w harmonii z rozwojem siatki zasilającej.
Jednak wszystko wskazuje na to, że to nie względy handlowe i właściwe planowanie powrotu do życia przewozowego, ale najtwardsze względy finansowe zadecydują o przyszłości znacznej grupy europejskich linii sieciowych – hojność własnych rządów i mniejsza lub większa wyrozumiałość Komisji Europejskiej. A tu, jeżeli chodzi o LOT, możemy śmiało powiedzieć, że właściwie nie wiemy nic.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
maciek_waw 2020-07-03 13:25   
maciek_waw - Profil maciek_waw
Do 12.07 (niedziela wyborcza) nic nie ogłoszą, do tej daty loty są bezpieczne. Później wszystko jest możliwe...
gość_b9ff5 2020-07-02 18:14   
gość_b9ff5 - Profil gość_b9ff5
Te ceny bardzo kuszą ale ja bym nie ufał PLL LOT bo moje kwietniowe loty odwołałem a do dziś nie otrzymałem zwrotu podatku a nawet nie otrzymałem potwierdzenia rezygnacji dla PZU. Zwykłego potwierdzenia PDF. Na Facebooku odpowiadają lakonicznie po kilku dniach, infolinia nie czynna. I teraz ktoś miałby LOTowi zaufać i zaplanować urlop i rodzinny wyjazd wakacyjny? Skąd mam wiedzieć czy nie odwołają połowy lotów bo nie uzbierają pasażerów. Ogłoszą upadek spółki, zmienią nazwę i urlop zmarnowany.
gość_0ec52 2020-07-01 07:34   
gość_0ec52 - Profil gość_0ec52
Anulują wszytkie po drugiej turze wyborów, niezależnie od wyniku?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama