Nowa spółka PGL wystąpiła o certyfikat AOC. To koniec PLL LOT?

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
19 czerwca 2020 22:37
43 komentarzy
Nowa spółka LOT Polish Airlines S.A. złożyła wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o przyznanie certyfikatu AOC - dowiedział się Pasazer.com. Z własnym certyfikatem nowa spółka będzie mogła zastąpić PLL LOT S.A.
Reklama
Założona pod koniec maja br. nowa spółka akcyjna LOT Polish Airlines S.A., należąca do Polskiej Grupy Lotniczej, złożyła wniosek o przyznanie certyfikatu AOC (certyfikatu przewoźnika lotniczego). Po uzyskaniu tego certyfikatu nowy przewoźnik będzie mógł wystąpić o koncesję.

Według naszych informacji, wniosek został złożony w przeciągu ostatniego tygodnia, obecnie jest on procedowany. Według nieoficjalnych informacji w pierwszej kolejności nowym certyfikatem ma być objęty jeden samolot z każdego typu. Kolejne maszyny byłyby dopisywane sukcesywnie.

Uzyskanie własnego certyfikatu AOC to krok niezbędny w celu założenia nowego przewoźnika lotniczego. W trakcie postępowania nowy podmiot musi udowodnić, że posiada m.in. odpowiednią ilość personelu z odpowiednim doświadczeniem dla przeprowadzanych operacji, statek powietrzny zdolny do lotu i odpowiedni dla przeprowadzanych działań, akceptowalne systemy szkolenia personelu oraz zatrudnienie osób odpowiedzialnych za szkolenia oraz utrzymanie sprzętu. Przedsiębiorstwo musi także posiadać stosowne ubezpieczenie oraz udowodnić, że posiada wystarczające fundusze na prowadzenie działań i ma dostęp do wystarczającej infrastruktury na lotnisku, w celu obsługi naziemnej lotów.


W tym tygodniu, wicepremier Sasin powiedział na antenie RMF FM, że "scenariusz dotyczący kontrolowanej upadłości Polskich Linii Lotniczych LOT jest oczywiście możliwy, ale to absolutnie ostateczność".

Wicepremier Sasin w rozmowie z DGP przyznał, że LOT-owi nie wystarczą rozwiązania ratunkowe, które rząd szykuje w kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej także dla dużych firm. – Trzeba będzie przewidzieć rozwiązania ekstra, by linie nie upadły. Spółka dziś praktycznie nie zarabia, a przecież ponosi koszty wynagrodzenia załogi czy obsługi umów leasingowych. Tak więc pomoc dla LOT-u na pewno będzie musiała być znacząca. Na razie w porozumieniu z zarządem spółki szacujemy te potrzeby – powiedział Sasin w rozmowie z DGP.

W finansowaniu nowego przewoźnika prawdopodobnie będzie uczestniczyć Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który opracowuje obecnie rozwiązania ratunkowe dla LOT-u. Wiceprezes PFR, Tomasz Fill, w rozmowie z DGP, powiedział, że więcej informacji zostanie być może podanych w przyszłym tygodniu, po posiedzeniu rady nadzorczej Polskiej Grupy Lotniczej.

Polskie Linie Lotnicze LOT są jednym z najstarszych przewoźników lotniczych na świecie. Powstały w 1929 roku. Pierwsze międzynarodowe loty zostały uruchomione 1 kwietnia 1930 z warszawskiego lotniska na Mokotowie do do Bukaresztu.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
demar 2020-06-22 23:52   
demar - Profil demar
@gość_27eb7: "LOT nie spełnia przesłanek do bankructwa" - a skąd taka wiedza?

W celu złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości wystarczy jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań przekracza trzy miesięce, a suma niewykonanych zobowiązań przekracza 10 proc. wartości bilansowej spółki.
Dla PLL LOT S.A. już kilkaset niezapłaconych milionów może oznaczać bankructwo.

A same raty leasingowe za 15 sztuk B787 to szacunkowo 60-70 mln zł miesięcznie.
gość_27eb7 2020-06-22 22:26   
gość_27eb7 - Profil gość_27eb7
LOT nie spełnia przesłanek do bankructwa wiec wątpie że to w ogóle prawda - tylko ludzi niepotrzebnie stresujecie
gość_479d6 2020-06-22 10:10   
gość_479d6 - Profil gość_479d6
@tyt_trn 104 dni wypada na 10 marca czyli rozumiem chodzi zwrot z przed pandemii.
Ja czekam (naiwnie) na kilka reklamacji z marca, kwietnia i maja. I co, zobaczymy coś z tego czy nie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy