×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT sprzeda udziały w Nordice


Przedstawiciel estońskiego rządu poinformował, że LOT zamierza sprzedać swoje udziały w firmie Nordica. Cena transakcji ma zostać określona w negocjacjach z władzami w Tallinnie.


Nordica to firma, która zastąpiła zbankrutowanego przewoźnika Estonian Air. W listopadzie 2016 r. LOT nabył 49 proc. udziałów nowej spółki z zamiarem nawiązania z nią strategicznej współpracy. Zakup miał być też pierwszym krokiem na drodze konsolidacji rynku Europy Środkowo-Wschodniej przez polskiego przewoźnika. Pozostałe 51 proc. firmy znajduje się w rękach rządu w Tallinnie. O planowanej sprzedaży poinformował serwis Business Insider Polska powołując się na estońskie media.


Estończycy chcą przejąć udziały LOT-u i skoncentrować działalność firmy na wynajmie samolotów dla innych operatorów. Rząd nie chce, aby spółka podejmowała ryzyko związane ze sprzedażą biletów. Minister gospodarki i infrastruktury zaznaczył, że Nordica powinna stać się rentowym przedsiębiorstwem, które nie będzie wymagać zasilania publicznymi pieniędzmi. Według Estończyków kwota zakupu nie powinna przekroczyć 1 mln euro. 

Współpraca Nordiki z LOT-em nie przyniosła żadnemu z partnerów pożądanych efektów. LOT miał tylko ograniczoną korzyść z używania samolotów estońskiej spółki. Sam Tallinn, jako punkt na mapie ekspansji polskiej linii, był zbyt mały, a jego potencjał zbyt słaby. Z kolei współpraca z Polakami nie obroniła Nordiki przed konkurencją ze strony łotewskiego airBaltic. Prawdopodobnie kłopoty finansowe spowodowane koronakryzysem tylko przyspieszyły rozstanie tych dwóch podmiotów.

 gość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie