LOT sprzeda udziały w Nordice

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
17 czerwca 2020 14:27
17 komentarzy
Przedstawiciel estońskiego rządu poinformował, że LOT zamierza sprzedać swoje udziały w firmie Nordica. Cena transakcji ma zostać określona w negocjacjach z władzami w Tallinnie.
Reklama
Nordica to firma, która zastąpiła zbankrutowanego przewoźnika Estonian Air. W listopadzie 2016 r. LOT nabył 49 proc. udziałów nowej spółki z zamiarem nawiązania z nią strategicznej współpracy. Zakup miał być też pierwszym krokiem na drodze konsolidacji rynku Europy Środkowo-Wschodniej przez polskiego przewoźnika. Pozostałe 51 proc. firmy znajduje się w rękach rządu w Tallinnie. O planowanej sprzedaży poinformował serwis Business Insider Polska powołując się na estońskie media.


Estończycy chcą przejąć udziały LOT-u i skoncentrować działalność firmy na wynajmie samolotów dla innych operatorów. Rząd nie chce, aby spółka podejmowała ryzyko związane ze sprzedażą biletów. Minister gospodarki i infrastruktury zaznaczył, że Nordica powinna stać się rentowym przedsiębiorstwem, które nie będzie wymagać zasilania publicznymi pieniędzmi. Według Estończyków kwota zakupu nie powinna przekroczyć 1 mln euro.

Współpraca Nordiki z LOT-em nie przyniosła żadnemu z partnerów pożądanych efektów. LOT miał tylko ograniczoną korzyść z używania samolotów estońskiej spółki. Sam Tallinn, jako punkt na mapie ekspansji polskiej linii, był zbyt mały, a jego potencjał zbyt słaby. Z kolei współpraca z Polakami nie obroniła Nordiki przed konkurencją ze strony łotewskiego airBaltic. Prawdopodobnie kłopoty finansowe spowodowane koronakryzysem tylko przyspieszyły rozstanie tych dwóch podmiotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2c43c 2020-06-22 09:14   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
@ORDFlyer bo może zamiast oklasków i "wstawania z kolan" trzeba oceniać działania nie przez pryzmat hurra optymizmu? od początku mówi się o błędnych decyzjach, na wyrost, bez analizy oraz czasu jaki trasa potrzebuje na ocenę, o bałaganie we flocie, o polityce zatrudnienia, itp. itd. covid to wygodna wymówka, a nie problemy uniwersalne.
Megula 2020-06-22 08:45   
Megula - Profil Megula
W braży lotniczej jest kryzys - ich uderzyła pandemia od samego początku i najmocniej. Sprzedają bo nie mają z tego korzyści i tyle - a nie że coś strasznego się dzieje. Ludzie na spokojnie
adam1987 2020-06-18 16:24   
adam1987 - Profil adam1987
@ORDFlyer: Na pewno nie tylko LOT, bo i Air India, Thai Airways, Alitalia, itp. Nikt nie mówi, że źle im się wiedzie przez wirus. Czy linia lotnicza miała się wcześniej dobrze czy nie to teraz u wszystkich i tak od źle do tragicznie. Łatwo więc zamieść stare błędy pod dywan i zwalić wszystko na pandemię. LOT nie pokazał danych, dlatego naturalnie pojawiają się spekulację, że coś musiało być nie tak już wcześniej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy