Szwedzki rząd proponuje prawie 500 mln euro pomocy dla SAS-u

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
17 czerwca 2020 09:38
Rząd w Szwecji przedstawił szwedzkiemu parlamentowi propozycję pomocy publicznej dla SAS-u w wysokości 5 mld koron szwedzkich, czyli około 475 mln euro.
Reklama

Jednocześnie duński rząd ogłosił, że udało mu się zdobyć jedność polityczną odnośnie dokapitalizowania linii lotniczej. SAS przewiduje, że na przetrwanie skutków kryzysu i efektywną odbudowę będzie potrzebował około 12,5 mld koron szwedzkich (1,2 mld euro). Celem planu wsparcia finansowego jest zapewnienie dla SAS płynności finansowej oraz kapitału własnego na poziomach przed pandemią Covid-19. Dzięki pomocy publicznej przewoźnik będzie mógł kontynuować swój dalszy rozwój od 2022 roku, w którym spółka przewiduje popyt na podróże wróci do dawnego poziomu.


Jednym z wymogów udzielenia pomocy publicznej dla linii przez szwedzki rząd będzie spełnienie kryteriów dotyczących zmniejszenia emisji oraz wpływu na środowisko. Nie zostały przedstawione na obecną chwilę szczegółowe wymogi, które SAS będzie musiał urealnić odnośnie ekologii, jednakże mają być one bardziej surowe niż obecnie istniejące zalecenia.

SAS wciąż prowadzi rozmowy odnośnie pomocy publicznej od Norwegii, największego rynku krajowego dla linii. Erna Solberg, premier Norwegii zapowiedziała, że jej rząd prawdopodobnie nie wspomoże przewoźnika finansowo. Rządy Szwecji i Dani posiadają po około 15 proc. udziałów w SAS-ie, natomiast Norwegia sprzedała swoje ostatnie akcje przewoźnika w 2018 roku i od tego momentu przestała być jego właścicielem.

Szczegółowe zasady na których zostanie udzielona pomoc finansowa mają być ogłoszone do końca czerwca.

Fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama