Boeing zapewnia bezpieczeństwo sanitarne na pokładzie

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
16 czerwca 2020 11:30
W odpowiedzi na wymogi związane z pandemią COVID-19 Boeing pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo sanitarne na pokładach samolotów.
Reklama

Na wczorajszej (15.06) konferencji online Jim Haas, dyrektor marketingu Boeing Commercial Airplanes przedstawił rozwiązania, jakie amerykański producent zamierza wprowadzić na pokłady swoich samolotów w celu zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w związku z trwającą pandemią koronawirusa.


Boeing stosuje wielostopniowe podejście do zagadnienia zapobiegania zakażenia samolotów koronawirusem. Metody stosowane przez amerykańskiego producenta mają zapewnić po pierwsze niedopuszczenie do przeniknięcia wirusa do środka maszyny, po drugie zapewnienie braku wirusa na pokładzie i po trzecie zachowanie zdrowego środowiska w kabinie pasażerskiej.

Boeing przypomina podstawowe fakty, które powinny uspokoić pasażerów obawiających się o swoje zdrowie podczas podróży lotniczych. Powietrze znajdujące się w samolotach jest pobieranie z zewnętrznego źródła za pomocą dyszy, a jego wymiana następuje bardzo szybko, bo co 2-3 minuty. Ponadto cyrkulacja powietrza w kabinie odbywa się od sufitu do podłogi samolotu, czyli jest pionowa, a nie pozioma. Haas stwierdził, że te zasady nie zmieniają się znacząco podczas postoju maszyn na płycie lotnisk.

Dodatkowo w boeingach są stosowane filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które odznaczają się skutecznością całkowitą filtracji na poziomie przekraczającym 99,9 proc. Boeing prowadzi też pracę nad zastosowaniem nowych materiałów, które mogą być użyte do stworzenia specjalnych, antybakteryjnych powierzchni. Amerykanie przyglądają się też możliwością, jakie daje promieniowanie ultrafiioletowe, którego niektóre typy posiadają właściwości bakteriobójcze. Wszystkie te poszukiwania Boeing prowadzi we współpracy z liniami lotniczymi, odpowiednimi stowarzyszeniami, władzami lotniczymi oraz innymi regulatorami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne i ochronę środowiska.


Wysiłki Boeinga wpisują się w szerszą strategię całej branży lotniczej, która stara się ułatwić szybki powrót pasażerów do latania, czyli wykreować popyt uzasadniający rozpoczęcie operacji lotniczych w skali zbliżonej do czasów sprzed koronakryzysu. Z powodu pandemii główni producenci samolotów borykają się z niechęcią linii lotniczych do odbierania zamówionych maszyn, które w obliczu znacznego ograniczenia oferowania nie są już przewoźnikom potrzebne.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama