Austriacka bomba cenowa

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
15 czerwca 2020 13:25
13 komentarzy
Rząd austriacki ogłaszając zawartość pakietu pomocowego dla Austrian poinformował o planach wprowadzenia zmian w systemie podatków i opłat związanych z podróżami lotniczymi.
Reklama

Rząd wprowadzi zmiany w systemie podatków i opłat, które mają spowodować, że staną się one bardziej ekologiczne i przyjazne społecznie:
  • Podatek wylotowy, który obecnie jest zróżnicowany w zależności od długości rejsu i waha się od 3,50 EUR za krótkie trasy do 17,50 EUR za połączenia interkontynentalne zostanie zastąpiony jednolita opłatą na poziomie 12 EUR. Dla większości tras to bardzo znacząca podwyżka, gdyż w przypadku podróży wewnątrz Europy, do Rosji i krajów Afryki Północnej wynosi jedynie 3,50 EUR.
  • Wprowadzona zostanie specjalna, bardzo wysoka opłata – 30 EUR przy rejsach do 350 km. Nie będzie nią objęte połączenie Wiedeń – Kraków (ponad 470 km), ale do Budapesztu i Grazu, tak.
  • I prawdziwa bomba. Zostanie wprowadzona klauzula antydumpingowa, mówiąca, że cena biletu nie może być niż niższa niż suma wszystkich podatków i opłat, które w danym przypadku maja zastosowanie. Kwestia ta nie została bliżej wyjaśniona, ale najprawdopodobniej minimum ceny będzie ruchome, gdyż opłaty lotniskowe plus ewentualne podatki maja zróżnicowany poziom. Podana kwota 40 EUR dotyczy sytuacji, gdy pasażer wylatuje z Wiednia. Tu opłaty lotniskowe, od pasażera, to łącznie ponad 26 -27 EUR plus podatek 12 EUR i mamy kwotę bardzo bliską 40 EUR.


Przygotowywane zmiany są, w oczywisty sposób, wymierzone w tanie linie. Ich pasażerów podwyżki te dotkną w nieproporcjonalnie dużym, często wręcz ogromnym, stopniu. Rząd austriacki stara się, przynajmniej częściowo, odwrócić skutki prawdziwej inwazji dokonanej przez Wizz Air, Ryanaira i kilka innych tanich linii w Wiedniu, w ciągu kilku lat przed pandemią. Austrian odczuł jej skutki bardzo mocno. Jego wpływy jednostkowe zdecydowanie obniżyły się. Gdyby chodziło jedynie o ekologię, to zmiany w przepisach byłyby skonstruowane w inny sposób. Pół żartem pól serio można też powiedzieć, że władze austriackie starają się poprawić wyniki lotniska w Bratysławie, do której, być może niektóre tanie linie przeniosą choćby niewielką część oferowania.

Natomiast wprowadzanie minimalnej ceny biletu, to rzeczywista bomba, zarówno rynkowo, jak i prawnie. To posunięcie bezprecedensowe. Nie trzeba być wyspecjalizowanym prawnikiem, aby stwierdzić, że rząd austriacki będzie miał ogromne problemy z wprowadzeniem w życie tej klauzuli na trasach międzynarodowych. Według informacji prasowej chodzi o rezerwacje na podróże z i do Austrii. Jednak w takim przypadku jest jeszcze prawo tego drugiego kraju. W niektórych, również unijnych, usłyszymy na pewno: „nie będzie nam rząd austriacki dyktował, jakie mają być ceny biletów”. Wątpliwy bardzo jest też wynik ewentualnej skargi niektórych linii do organów/sądów unijnych. Dodatkowo kwestia jest bardzo skomplikowana na poziomie wykonawczym. Na przykład w wielu portach, choćby Chopina lub Katowicach, linie zwiększając przewozy otrzymują ogromne zniżki od opłat pasażerskich. I co wtedy? Jakie jest minimum? Chyba rząd austriacki sam do końca nie wierzy, że uda mu się skutecznie tę rewolucyjną zasadę wprowadzić.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
WROMK 2020-06-16 20:45   
WROMK - Profil WROMK
adam1987 Prawda, ale mimo wszystko, np. dla mnie, samolot jest wygodniejszy dla takich przesiadek. Natomiast nikt przy zdrowych zmysłach i tak nie latał SZG-VIE P2P, bo to się pod żadnym względem nie opłacało. Dla Austriana jest to rzeczywiście jednak wygodny pretekst by zrezygnować z tego połączenia (może nierentownego - nie wiem), a dla LH sposób by pozbyć się, mimo wszystko, konkurencji i zmonopolizować wyloty z SZG. Chodzi o to, że gdy OS dostaje pomoc od wszystkich podatników w Austrii to warto byłoby się od nich nie odwracać, ale kogo dziś obchodzi etyczny i uczciwy biznes.
adam1987 2020-06-16 20:34   
adam1987 - Profil adam1987
@WROMK: Ja wiem, że wiadomo, tylko właściwie ile tych kontroli jest? Jak nie lecisz z biurem podróży, to właściwie kontrola bezpieczeństwa i tyle. Jak już musisz nadać bagaż, to wiodąca linia na danym lotnisku ma zazwyczaj milion stanowisk i działa to bardzo sprawnie, sprawniej niż na lotniskach regionalnych (choć w przypadku Salzburga Austrian też na pewno ma duże moce przerobowe) Myślę, że pociąg o 4 byłby ok (2,5h jazdy i te 1,5h czasu na lotnisku). Samolot masz o 6 czyli na lotnisku powinieneś być o 5. Lotnisko w Salzburgu jest blisko centrum, więc doliczmy 15 minut więcej na dojazd w stosunku do dworca (zależy gdzie kto mieszka oczywiście i czym jedzie, bo jak komunikacją miejską to częstotliwość kursowania na lotnisko może niektórym czas zwiększyć, a jak taksówką to może będzie szybciej). Czyli w sumie tracimy 45 minut, a i tak wstajemy o takiej porze się będzie pewnie nie wyspanym. W pociągu możesz spać przez jakieś 2 godziny, w samolocie pewnie z pół. Przez ten czas możesz też np. pracować. Byłbym skłonny wybrać pociąg, a prawdopodobnie byłoby mi wszystko jedno. Jest też inna kwestia, wszyscy którzy podróżują w innej fali mają możliwość większej ilości kursów (ktoś napisał, że pociąg jeździ co 1-2 godziny). Dla nich czas może być więc krótszy.
No i kwestia najważniejsza, do pociągu możesz dopchać ludzi podróżujących po Austrii, połączenie może być zyskowne, samolot będzie strukturalnie nierentowny. Austrian odejmie sobie kosztów. A jak dla nich pociąg jest zły, to zawsze możesz ich wysłać przez Frankfurt. A kochający pociągi mogą wybrać Monachium (2,5h pociągiem i to jeszcze z przesiadką)
WROMK 2020-06-16 18:32   
WROMK - Profil WROMK
adam1987 Wiadomo, że znacznie lepiej przejść już wszystkie kontrole na lotnisku regionalnym, gdzie ruch jest mniejszy niż w wielkim hubie jak FRA, czy VIE, gdyż tam nie ukrywajmy, że ruch i kolejki do kontroli są ogromne i wymagają przybycia co najmniej 1,5-2 godziny przed lotem co oznaczałoby konieczność wyjazdu z np. Salzburga ok. 3 w nocy, a takich pociągów nie ma i najpewniej nie będzie. Poza tym jest to na pewno mniej komfortowe niż przesiadka z samolotu do samolotu i każdy mając wybór nawet przy wyższej cenie ją wybierze.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama