Otwarto trzecią drogę startową na nowym lotnisku w Stambule

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
15 czerwca 2020 09:38
Na lotnisku w Stambule w niedzielę (14.06) została oficjalnie otwarta trzecia droga startowa. Lotnisko do 2028 roku chce łącznie posiadać sześć dróg startowych.
Reklama

Port lotniczy w Stambule został otwarty w październiku 2018 roku i zastąpił lotnisko Atatürk, które wcześniej służyło jako główny port lotniczy w mieście. W pierwszym roku kalendarzowym działania zostało na nim obsłużonych 52 mln pasażerów. Lotnisko planuje do 2028 roku odprawiać 200 mln podróżnych rocznie.Pierwsze operacje na nowej drodze startowej będą mogły odbywać się od 18 czerwca. Dzięki nowej drodze startowej możliwości operacyjne lotniska wzrosną o 50 proc. a średni czas kołowania zmniejszy się o dziesięć minut. Obecnie z uwagi na duże odległości pomiędzy terminalem a dwiema drogami startowymi Istanbul Airport ma jeden z najdłuższych średnich czasów kołowania na świecie.

Cztery fazy powstania nowego lotniska w Stambule rozpoczęły się od budowy głównego terminalu. Następny etap obejmował budowę drugiego terminala i trzech niezależnych dróg startowych. Druga część inwestycji ma zakończyć się przy oddaniu czwartej drogi startowej. W fazie trzeciej ma powstać terminal pasażerski o powierzchni 500 000 m2, piąty pas startowy i kolejne drogi kołowania. Ostatni etap obejmuje oddanie szóstej drogi startowej, równoległych dróg kołowania i terminalu o powierzchni 340 000 m2.

Istanbul Airport zamierza zostać do 2028 roku największym lotniskiem na świecie i obsługiwać ponad 2 tys. operacji lotniczych dziennie.

Fot. mat. prasowe

Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama