Brussels Airlines bez pomocy finansowej przez konflikt belgijskiego rządu z Lufthansą

15 czerwca 2020 10:30
Belgijski przewoźnik nadal nie otrzymał pomocy publicznej z uwagi na ciągnące się negocjacje między Grupą Lufthansy a belgijskim rządem federalnym w tej sprawie.
Reklama

W marcu 2020 roku, kiedy lotniska w Belgii zostały zamknięte dla regularnego ruchu lotniczego, Brussels Airlines zwróciły się o wsparcie finansowe w wysokości 290 mln euro do belgijskiego rządu. Po upływie trzech miesięcy linia nadal nie otrzymała odpowiedzi i wciąż czeka na pomoc. Sporem, który opóźnia procedurę jest klauzula karna zawarta w umowie zaproponowanej przez belgijski rząd, która mówi, że jeżeli Lufthansa nie spełni warunków umowy, zostanie nałożona odpowiednia kara.

Według belgijskich gazet byłby to mechanizm sankcji, który wszedłby w życie, jeśli niemiecka grupa nie zastosowałaby się do uzgodnionych decyzji. W takim przypadku istniałyby dwie opcje. Pierwsza mówi, że Lufthansa musiałaby zapłacić grzywnę, a druga, że pomoc publiczna zostanie zamieniona na pakiet akcji rządu w Brussels Airlines.



Niemiecka linia nie zamierza zgodzić się na ostatnią ze wspomnianych możliwości, ponieważ chce uniknąć jakiejkolwiek ingerencji rządu w zarządzanie linią lotniczą. Tymczasem Alexander De Croo, belgijski minister finansów domaga się gwarancji na przyszłość Brussels Airlines w zamian za pomoc publiczną.

Rząd belgijski ma złe doświadczenia z okresu, w którym Lufthansa całkowicie przejęła Brussels Airlines. Niemiecka grupa wraz z kupnem przewoźnika złożyła kilka obietnic pod koniec 2016 roku, ale nie spełniła wielu z nich.

Belgia jest jedynym rynkiem wewnętrznym, na którym Grupa Lufthansy nie osiągnęła jeszcze konsensusu z rządem w sprawie pomocy publicznej. Porozumienia zostały osiągnięte w Szwajcarii (1,2 miliarda euro dla SWISS i Edelweiss), w Niemczech (9 miliardów euro dla Lufthansy / Eurowings, umowa, która musi być jeszcze zatwierdzona przez akcjonariuszy w dniu 25 czerwca) oraz w Austrii (450 milionów euro dla Austrian Airlines oraz 150 milionów od Lufthansy).

Według austriackich mediów, Lufthansa Group gwarantuje, że Wiedeń pozostanie jednym z głównych portów przesiadkowych przez kolejne dziesięć lat. Za niespełnienie obietnicy grupa może zostać ukarana karą w wysokości do 150 milionów euro. François Bellot, belgijski minister mobilności (odpowiednik ministerstwa transportu) oznajmił kilka dni temu, że austriacka umowa może zainspirować rząd belgijski w negocjacjach odnośnie pomocy publicznej.

Brussels Airlines planują wznowić loty w poniedziałek (15.06).

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy