LOT: Porozumieliśmy się ze związkami zawodowymi

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
12 czerwca 2020 14:43
7 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT porozumiały się z trzema spośród pięciu działających w spółce związków zawodowych.
Reklama

Jeśli do 15 czerwca do porozumienia przystąpią pozostałe dwa związki to umowa gwarantująca personelowi lotniczemu pobory niezależnie od uziemienia samolotów wejdzie w życie od 1 lipca. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zmniejszenie wymiaru etatów.

Porozumienie zaproponowane przez pracodawcę wprowadza miesięczne pensum, które w przypadku pilotów wynosi 20 godzin, a w przypadku stewardes 30 godzin. Utrzymany zostaje przy tym pełny wymiar zatrudnienia. W praktyce oznacza to, że ci pracownicy LOT, nawet jeśli nie przepracują ani jednej godziny, otrzymają wynagrodzenie w wysokości od ok. 3 do ok. 8 tys. zł miesięcznie. Porozumienie zawiera też automatyzm wzrostu zarobków po powrocie sytuacji do normy i przywróceniu siatki połączeń wymagającej większych nalotów.

Do przygotowanego na tej podstawie uzgodnienia przystąpili przedstawiciele związku zawodowego reprezentującego personel lotniczy (ZZPK) oraz przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących personel naziemny (NSZZ "Solidarność" i ZZ Pracowników PLL LOT). Do 15 czerwca swoją decyzję w sprawie przystąpienia do porozumienia przedstawić ma Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy. Aby powyższe uzgodnienie mogło wejść w życie, w praktyce musi zostać zaakceptowane przynajmniej przez Związek Zawodowy Pracowników Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL). Alternatywą w odniesieniu do parafowanych porozumień są wypowiedzenia zmniejszające wymiar etatu.

LOT chce w pierwszej kolejności utrzymać miejsca pracy stąd, w przeciwieństwie do wielu innych linii lotniczych, zamiast zwalniać pracowników czy rezygnować ze współpracy, zaproponował gwarancję wynagrodzeń nawet tym stewardessom i pilotom dla których w najbliższych miesiącach nie będzie pracy. Linie lotnicze zmagają się z największym kryzysem w swojej historii. Według IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) liczba lotów komercyjnych spadła o 90 proc. Branżowi eksperci przewidują, że ruch lotniczy będzie odbudowywany stopniowo, ale ze względu na wciąż obowiązujące w wielu krajach ograniczenia oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii, do normalnego wymiaru wróci dopiero za kilka lat. Dlatego linie lotnicze restrukturyzują koszty zatrudnienia, niejednokrotnie korzystając z grupowych zwolnień personelu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9bd95 2020-06-15 17:38   
gość_9bd95 - Profil gość_9bd95
@gość_a0177 Spokojnie inne linie przyjmą ich w następnym roku z otwartymi rękami.
gość_2de28 2020-06-14 21:54   
gość_2de28 - Profil gość_2de28
a jakie to są stawki dla pilotów kapitanów i stewardess??
gość_a0177 2020-06-14 11:34   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
W Lot jest chora sytuacja. Piloci i Stewardesy sa zatrudnione na b2b i etatach. Robią to samo a jednak formę zatrudnienia maja inna.
To powoduje wzrost napięcia między samymi pracownikami. Każdy ma swoje racje i oczekiwania.
Faktycznie jest tak ze pracownicy na b2b to w przeważającej części pracownicy z bardzo niskim doświadczeniem. Z kolei pracownicy etatowi to bardzo często ludzie w wieku podemerytalnym ok 60roku życia.
Z pewnością jeśli Lot pozostawi sobie tylko te młoda cześć załogi to strzeli sobie w kolano. Dobry przykład idzie z Emirates gdzie zwolnienia dotykają głównie pracowników po 60 , ale i drugich pilotów FO - tych najmniej doświadczonych.
Co zrobi LOT ? Nie wiadomo. Ale utrzymać cała kadrę, będzie trudno.
Co do stawek jakie proponuje się pilotom i stewardesom, No cóż.... na krótka metę ludzie przyjmą obniżki bo wyboru nie maja. Ale na dłuższa metę to ciężko będzie utrzymać kapitanów na stawkach jakie LOT proponuje im...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama