×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IAG: British Airways może zwolnić wszystkich pilotów


British Airways ostrzega, że z powodu kryzysu w lotnictwie spowodowanego światową pandemią koronawirusa, może być zmuszony do zwolnienia wszystkich swoich członków personelu kokpitowego. Tylko nieliczni z nich będą mogli odzyskać pracę, na znacznie gorszych warunkach.


Linia lotnicza poinformowała w poniedziałek (8.06), że rozważa zwolnienie wszystkich 4,3 tys. pilotów. Niektórzy z nich mają zostać ponownie zatrudnieni przyszłości, jednak na znacznie mniej korzystnych warunkach. British Airways przyznaje wprost, że to jeden z najgorszych okresów w historii brytyjskiego przewoźnika i nie szybko spodziewana jest poprawa. 

BA ogłosił swoje plany w oświadczeniu skierowanym do British Airline Pilots Association (BALPA), związku zawodowego zrzeszającego zatrudnianych przez siebie pilotów, którego przedstawiciele stanowczo sprzeciwiają się takiej wizji przyszłości. Linia już pod koniec kwietnia ogłosiła „program restrukturyzacji i zwolnień”, który przewidywał zwolnienie nawet 12 z 42 tys. zatrudnionych w British Airways. Teraz okazuje się, że sytuacja może być jeszcze gorsza. 


Przewoźnik już stara się zwolnić około 1130 pilotów, dla których BALPA negocjuje jak najlepsze warunki odejścia z firmy. Teraz British Airways uważa, że konieczne jest drastyczne cięcie kosztów, aby nie dopuścić do bankructwa i wrócić do operacji w lipcu. Ostrzegł, że wszyscy z 4,3 tys. pilotów mogą stracić pracę, a niektórzy z nich zostaną ponownie zatrudnieni na podstawie indywidualnie podpisywanych umów. Rzecznik linii potwierdził, że nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji, jednak konsultacje prawne mają zakończyć się 18 lipca 2020 r. 

–Jestem przerażony nonszalanckim podejściem British Airways wobec przedstawicieli BALPA i ich pilotów. To poważnie podważyło zaufanie do naszego partnera, z którym rozmowy pozostają obecnie zawieszone – skrytykował działalność BA Brian Strutton, Sekretarz generalny BALPA. 

British Airways odparło krytykę twierdząc, że podejmuje on tylko niezbędne działania w celu ochrony jak największej liczby miejsc pracy. Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich linii lotniczych, koronawirus wywołał sporo problemów, których rozwiązanie wymaga drastycznych, ale koniecznych rozwiązań.


Działamy, aby ochronić jak najwięcej miejsc pracy. Branża lotnicza stoi w obliczu najgłębszych zmian strukturalnych w swojej historii, a także poważnie osłabionej światowej gospodarki. Wzywamy BALPA i inne związki zawodowe do konsultacji w sprawie naszych propozycji. Pracując razem, możemy chronić więcej miejsc pracy, przygotowując się do nowej przyszłości” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez British Airways. 

Od 8 czerwca weszły w życie przepisy zgodnie z którymi obowiązkowa jest czternastodniowa kwarantanna dla wszystkich przybywających do Wielkiej Brytanii. Jest to część rządowych planów ograniczenia wzrostu zachorowań na koronawirusa. British Airways wystosował oficjalny apel do rządu w Londynie z prośbą o złagodzenie nowego prawa. Podobne odwołanie złożyły m. in. Ryanair i easyJet, licząc na szybsze odzyskanie podróżujących. 

Fot.: materiały prasowe, P. Bożykgość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie