EASA ostrzega przed podróżami ze Śląska

3 czerwca 2020 14:10
11 komentarzy
Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego opublikowała listę portów lotniczych, które znajdują się w rejonach ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na COVID-19. Znalazło się na niej lotnisko Katowice-Pyrzowice.
Reklama

Lista powstała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz lokalnymi placówkami sanitarnymi. Włączenie do niej danego portu lotniczego było oparte przede wszystkim na analizie liczbie zakażonych na milion osób, liczbie wykonanych testów, liczbie ozdrowieńców, dziennym przyroście zakażeń oraz wielkości lotniska w porównaniu do obsługiwanego przez nie obszaru. Na liście portów lotniczych z państw wchodzących w skład EASA znalazły się:

  • Belgia (wszystkie lotniska);
  • Francja (każde lotnisko z regionu Île-de-France)
  • Hiszpania (wszystkie porty lotnicze w regionach Kastylia i León, Kastylia-La Mancha, Katalonia i Madryt);
  • Holandia (porty lotnicze Amsterdam Schiphol, Eindhoven, Maastricht Aachen oraz Rotterdam The Hague);
  • Polska (lotnisko Katowice-Pyrzowice);
  • Portugalia (port lotniczy Lisbon Portela i Francisco Sá Carneiro);
  • Szwecja (każdy port lotniczy obsługujący aglomeracje Sztokholmu);
  • Wielka Brytania (lotniska Birmingham, Doncaster Sheffield, East Midlands, Glasgow, Leeds Bradford, Liverpool John Lennon, Londyn Gatwick, Londyn Heathrow, Londyn City, Londyn Luton, Londyn Stansted, Manchester oraz Newcastle).
  • Włochy (lotniska w regionach Emilia-Romania, Lombardia, Piemont i Wenecja Euganejska)
Katowice Airport informuje, iż jest gotowe do wznowienia lotów w nowym reżimie sanitarnym. Zgodnie z nowymi regulacjami, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA będzie dążyło do ograniczenia liczby osób przebywających w terminalach pasażerskich wyłącznie do klientów linii lotniczych, pracowników lotniska oraz załóg statków powietrznych. Oznacza to m.in., że osoby odprowadzające lub oczekujące na przylot podróżnych nie będą wpuszczane przez obsługę portu na teren terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki.

Lista lotnisk została stworzona, aby zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w portach lotniczych, które znajdują się w ogniskach choroby. EASA rekomenduje dodatkowe dezynfekcje samolotów i dbanie o przestrzeganie szczególnej czystości przez pasażerów i personel pokładowy, jak również pracowników lotniska. Wykaz nie ma na celu sugerowania ograniczeń w podróżowaniu.

Polskie Linie Lotnicze LOT zdecydowały, że na razie krajowe połączenia wykonywane będą pomiędzy Warszawą, a ośmioma lotniskami regionalnymi. Ze względu na sytuację epidemiczną w województwie śląskim, nie ma na tej liście Katowice Airport, pomimo faktu, że port spełnia wszystkie wymogi związane z obsługą ruchu w nowym reżimie sanitarnym. Rejsy krajowe PLL LOT z Katowice Airport mają wystartować 20 czerwca 2020 roku.

Pełna lista dostępna jest na stronie www.easa.europa.eu i jest na bieżąco aktualizowana.


Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7c41c 2020-06-06 11:21   
gość_7c41c - Profil gość_7c41c
gość_9e8f1 - tutaj to szczęście KRK, że Ślązacy chcą latać stamtąd, a nie z Pyrzowic. Śląskie lotnisko powinno skupić się na czarterach i cargo. Bardzo dobrze by im to wyszło.
gość_d53ca 2020-06-05 15:50   
gość_d53ca - Profil gość_d53ca
Kiedyś KTW i WAW były tylko dwoma portami w Polsce które obsługiwała Lufthansa,
obecnie Lufthansa wznawia loty tylko do Warszawy i Krakowa. Co więcej nawet teraz planują kolejne rejsy do innych portów w Polsce czyli do Wrocławia, Poznania i Gdańska. Port trzeciorzędne dla Lufthansy to teraz Bydgoszcz, Rzeszów i Katowice do których planują wrócić najwcześniej jesienią, więc doskonale to obrazuje na jakim etapie rozwoju i ważności jest lotnisko w Pyrzowicach. Dobre dla towarów ale nie dla ludzi...
gość_9e8f1 2020-06-05 09:09   
gość_9e8f1 - Profil gość_9e8f1
do gość_edf2d ! Nikt w KRK nie pokusi się na takie statystyki by się nie skompromitować. Wystarczy popatrzeć na parkingi. Po drugie katowicki zarząd nie potrafi negocjowaqć bo rządzi własnymi pieniedzmi i nie stać ich na dopłaty do kierunków jak większościowy pakiet państwowy w KRK, dotacje z podatków. Po trzecie dla przewoźnika nie liczy się jaki jest standard lotniska tylko ile mu zapłacą za pasażera, którego dowiezie i odbierze, Jak napisałeś w KRK jest ruch turystyczny dlatego do tego ruchu można pozyskać dotacje to tak jak Izrael dopłaca do turystyki tak samo jest z KRK lotniskiem.
Poza tymi udogodnieniami KTW lotnisko radzi sobie dobrze i zarabia na siebie co jest najważniejsze.
Dla Polskiej gospodarki liczą sie tylko 3 lotniska KRK, WAW i GDN dlatego nie nile jest widziana samorządowa spółka robiąca konkurencję dla państwowego molocha dlatego sloty skupiają przeważnie na te 3 lotniska by nie robić sobie konkurencji i nie dać zarobić spółką.
Nie ma czegoś takiego, że w Polsce uruchamiasz połączenie na lotnisko, na które byś chciał - póki państwowa agenda nie zaakceptuje warunków umowy. póki co żaden rząd nie sprzyjał lotnisku w KTW WRC czy Poznaniu1 Stąd 4 mln aglomeracja Śląka zdana jest na KRK by państwu łatwiej było go utrzymać.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy