Jak spędzimy w tym roku urlop?

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
02 czerwca 2020 09:14
4 maja tego roku zmieniła się sytuacja polskiej branży turystycznej. Pierwszy etap otwarcia hoteli spowodował, że Polacy znowu zaczęli realizować swoje marzenia i planować letnie wakacje.
Reklama

- Marzec i kwiecień był okresem, w którym zamarł ruch turystyczny. Zarówno klienci, jak i biura podróży koncentrowały się na modyfikacjach i zmianach już wcześniej zakupionych wczasów. Od prawie miesiąca możemy jednak znowu swobodnie wyjeżdżać i podróżować: na razie po kraju, ale niebawem także za granicę – mówi Maciej Nykiel, prezes polskiego biura podróży Nekera.

- Polacy mają już dość izolacji, potrzebują odpoczynku i coraz odważniej rezerwują swoje tegoroczne wyjazdy urlopowe. Ruch w hotelach jest cały czas jeszcze o połowę mniejszy niż o tej samej porze w zeszłym roku, ale z dnia na dzień przybywa nowych rezerwacji. Ogromną popularnością cieszą się obiekty rodzinne – komentuje Dawid Dusza, prezes platformy rezerwacyjnej Triverna.

Z dokonanych w maju rezerwacji wynika, że zdecydowana większość Polaków, którzy nie wybiorą zagranicznych podróży, pojedzie na urlop nad polskie morze. Bałtyk wybiera w tym roku prawie co drugi polski turysta. Chcemy być blisko wody, słońca i natury. Zbliżoną popularnością cieszą się wszystkie bałtyckie kurorty od Międzyzdrojów aż po Krynicę Morską. Co czwarty wczasowicz pojedzie w polskie góry: głównie Sudety i Tatry, umiarkowanym zainteresowaniem cieszą się na razie Beskidy i Bieszczady. Na Mazury i na Pojezierza wybiera się prawie 14 proc. Polaków, a około 9 proc. chce wyjechać do dużych miast i zwiedzać ich okolice. Większość z nas chce spędzić na wczasach mniej niż tydzień, w obiekcie o standardzie 3, lub 4 gwiazdki ze średnią ceną wyjazdu około 2 tys zł. Na wakacje pojedziemy z rodziną i znajomymi. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się w tym roku domki i osobno położone apartamenty. Szukamy także miejsc, do których zabierzemy swojego pupila: co trzeci z nas pojedzie na urlop z psem.

- Polskie hotele, pensjonaty, domy wczasowe i inne miejsca wypoczynku są świetnie przygotowane do przyjęcia swoich gości. Te, które już się otworzyły stosują rygorystyczne zasady higieniczne i sanitarne. Jestem pewien, że nasi klienci są w nich bezpieczni, ale pomimo to bardzo wielu Polaków w ogóle jeszcze nie podjęło decyzji o letnim wyjeździe. Blokuje nas niepewność co do sytuacji osobistej, gospodarczej, a także obawa o sposób spędzenia czasu w miejscu urlopowym, np. dostęp do kąpieliska, aquaparków czy otwarcie lokalnych atrakcji turystycznych – komentuje Dusza.


- Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będziemy mogli również wyjeżdżać za granicę. Polskie biura podróży są już dzisiaj gotowe do przeprowadzenia zaplanowanej czarterowej operacji wakacyjnej, czekamy tylko na odpowiednie decyzje administracyjne – przekonuje Nykiel i dodaje: - Pierwsze wyjazdy poza Polskę tego lata w kierunkach południowych odbędą się samochodami do Czech i na Słowację. Dość szybko powinniśmy także pojechać na Węgry, Litwę i do Niemiec. Wszyscy liczymy na to, że będzie możliwe także podróżowanie dalej na południe: do ukochanych przez Polaków latem ciepłych krajów nadmorskich: Chorwacji, Grecji, Włoch i Bułgarii.

Na wakacje samolotowe musimy jeszcze chwilę zaczekać. To nie jest jednak pytanie czy, tylko kiedy znowu samoloty zabiorą setki tysięcy Polaków do gorących wakacyjnych destynacji. Przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych 1438 agentów, pracowników polskich biur podróży. Prawie połowa wskazała na Grecję, jako potencjalnie pierwsze miejsce dokąd wkrótce polecimy czarterem, pomimo że władze tego kraju nie odblokowały jeszcze swoich granic dla naszych obywateli”

- Obydwie nasze spółki poprawnie przeszły restrukturyzację kosztową na początku kryzysu i są w pełni gotowe do kontynuowania działalności w pocovidowej rzeczywistości. Wszystko wskazuje na to, że każda z nich już w maju wypracuje zysk na poziomie operacyjnym. Pomimo przejściowych kłopotów tej branży w dalszym ciągu podtrzymujemy naszą inwestycję i wierzymy w dobrą przyszłośc tego biznesu – powiedział Marek Rusiecki, prezes Xevin Investments, jednego z udziałowców całej grupy kapitałowej.
Reklama
Tagi
urlop

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama