Okęcie przyjęło pierwszych pasażerów w rejsach rozkładowych

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
01 czerwca 2020 08:15
6 komentarzy
Dziś (1.06) wystartowały pierwsze od 15 marca br. komercyjne rejsy LOT-u. Z samego rana Lotnisko Chopina przyjęło podróżnych udających się do siedmiu miast w Polsce.
Reklama

Zgodnie z zapowiedzią, w ramach przywracania ruchu lotniczego, narodowy przewoźnik uruchomił połączenia krajowe. Aby mogło do tego dojść Lotnisko Chopina, jak i siedem innych portów krajowych (Gdańsk, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław i Zielona Góra) musiało dostosować się do nowych zasad podróżowania związanych z pandemią koronawirusa. O tych wymogach informowaliśmy już wcześniej. Obecnie chcemy tylko przypomnieć najważniejsze z nich korzystając ze zdjęć z Okęcia.

Do terminala zostaną wpuszczeni tylko pasażerowie. Lotnisko Chopina odpowiednio oznaczyło kolejkę do wejścia. Pasażerowie powinny stać w niej zachowując odstęp półtora metra. W terminalu będzie trzeba nosić maseczki, które zapominalscy będą mogli nabyć z dystrybutora przed terminalem. Pierwszą czynnością, po sprawdzeniu dokumentu uprawniającego do odbycia lotu, będzie pomiar gorączki za pomocą kamery termowizyjnej, a więc bez kontaktu z pasażerem. Graniczna temperatura to 38 stopni. W przypadku jej przekroczenia pasażer będzie kierowany do służb medycznych lotniska.


Takie same odstępy w kolejkach obowiązują w budynku terminalu, gdzie będzie trzeba ustawiać się w nich zarówno do odprawy biletowo-bagażowej, jak i kontroli bezpieczeństwa. Celem obostrzeń jest zminimalizowanie kontaktów pomiędzy pasażerami i obsługą lotniska. Dlatego LOT będzie zachęcać do dokonywania odprawy online. Niemniej na lotnisku poza przygotowaniem ścieżek kolejkowych rozmieszczono również stanowiska do dezynfekcji rąk.


Na lotnisku znajdują się też punkty informacyjne przypominające pasażerom o konieczności zachowania należytej odległości. W tym celu została też ograniczona liczba dostępnych siedzeń, które zostały adekwatnie oznaczone. Personel dokonujący kontroli bezpieczeństwa jest wyposażony w maseczki, rękawice i nowoczesny sprzęt umożliwiający szybsze sprawdzanie podróżnych.


Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażerów czeka następna kolejka prowadząca do odprawy przy gate'ach. Podróżni są ponownie informowani o konieczności zachowania odpowiedniej odległości. Pierwszeństwo wejścia na pokład mają pasażerowie z najdalszych rzędów, a na koniec do samolotu wchodzą ci z pierwszych. Z kolei opuszczanie samolotu następuję zgodnie z normalnym porządkiem, czyli osoby siedzące w najniżej numerowanych rzędach wychodzą pierwsze. Wszystko to ma na celu zapobieżenie powstawania tłoku.


Miejscami, gdzie najtrudniej zarządzać ruchem pasażerskim wydają się rękawy, bo wymagają dobrej komunikacji pomiędzy personelem pokładowym a agentami odpraw przy gate'ach. W przypadku dowożenia pasażerów do samolotów autobusami obowiązywać będzie, tak jak w samolocie, ograniczenie liczby dostępnych miejsc, co ułatwi kontrolę zachowywania przepisowych odstępów.


Warto zwrócić uwagę pasażerów, że w pierwszych dniach czerwca br. na Lotnisku Chopina, zarówno w terminalu przed strefą kontroli bezpieczeństwa, jak i za nią będzie czynnych bardzo niewiele sklepów i punktów gastronomicznych, zatem ewentualne zakupy lepiej zrobić przed przybyciem do portu.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami liczba dostępnych foteli na pokładzie samolotów będzie ograniczona do 50 proc. Oznacza to, że w pierwszych dniach operacji na lotnisku Chopina nie powinno pojawić nie więcej niż 1,3 tys. pasażerów dziennie. W godzinach "szczytu" służby lotniskowe będą musiały zaopiekować się ok. 320 osobami. Te skromne liczby oznaczają, że wdrożenie nowych zasad powinno przebiegać sprawnie i umożliwić szybkie wprowadzanie niezbędnych korekt procedury. Prawdziwy stress test nastąpi dopiero, gdy ruszą loty międzynarodowe, a wraz z nimi wzrośnie znacząco wolumen podróżujących.

Fot.,: K.Loga-Sowiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8618c 2020-06-01 17:58   
gość_8618c - Profil gość_8618c
Czyli za 50% foteli zapłaci skarb państwa. No i także wszystkim przewoźnikom. Ale my bogaci jesteśmy.
gość_3b1af 2020-06-01 15:56   
gość_3b1af - Profil gość_3b1af
zrobili to ograniczenie aby zblokowac LLC . Pytanie jak dlugo LO to utrzyma ? Zaczna sie problemy z EU bo to dyskryminacja innych uczestnikow runku .
gość_463a6 2020-06-01 11:56   
gość_463a6 - Profil gość_463a6
LOT nie potrafi sprzedać więcej niż 50% biletów, to nikt nie może! - "Uczciwa konkurencja". Ale spokojnie my podatnicy bardzo chętnie znowu dopłacimy do tego, żeby LOTowi się to opłacało.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama