Rozporządzenie RM: Tylko połowa miejsc w samolocie dla pasażerów

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
31 maja 2020 08:20
32 komentarzy
29 maja br. Rada Ministrów wydała kolejne rozporządzenie (Poz. 964), które reguluje m.in ruch przez granicę oraz nakłada na linie lotnicze określone zasady udostępniania miejsc dla pasażerów. Jak wynika z paragrafu 17, ust. 1, pkt 4 w samolocie zajętych może być tylko połowa foteli.
Reklama

Ruch lotniczy - na razie tylko krajowy - ruszy już 1 czerwca br. Dwa tygodnie później LOT przywróci niektóre trasy międzynarodowe. Także inni przewoźnicy powoli przygotowują się do powrotu do Polski. Przewozy będą odbywały się w nowym reżimie sanitarnym, któremu podlegali będą wszyscy pasażerowie już od chwili wejścia na lotnisko. Wytyczne opisaliśmy w osobnym artykule.

W najnowszym rozporządzeniu pojawiają się także inne informacje i wytyczne. Przede wszystkim jak wskazuje par. 2, ust. 2 pkt 2, pasażer który przekroczy polską granicę, nadal zobowiązany będzie do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Od tego nakazu jest kilka wyjątków, wśród nich są m.in. osoby, które wykonują "czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, lub w Konfederacji Szwajcarskiej przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach". Cel swojej podróży i uzasadnienie do zwolnienia z kwarantanny trzeba będzie udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej. Zasadniczo - póki co nie ma mowy o ruchu turystycznym.

Dodatkowo, ustawodawca znacząco ogranicza funkcjonowanie agencji i pośredników turystycznych zakazując im działalności w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczeniu usług powyżej 2 tys. m2.

Wszystkie powyższe obostrzenia obowiązują do odwołania.

fot. mat. prasowe ULC
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_03589 2020-06-05 19:30   
gość_03589 - Profil gość_03589
Czy juz wiadomow czy w niedziele bedzie mozna poleciec KLM i Lufthansa?
WROMK 2020-06-03 05:51   
WROMK - Profil WROMK
gość_8b80a Nie jestem taki jak niektórzy na tym forum i nie przeszkadza mi jak POZ dostanie jakieś nowe trasy/linie, których nie ma WRO. Wspieram rozwój wszystkich okolicznych lotnisk, a nie zamykam się na jedno, a innym źle życzę. Co do samorządności to potem nie pisać tu narzekania jak to FR nie interesuję się np. RZE za te miliony które dostał i nie otwiera bazy i 10 nowych kierunków, tylko piszcie to na jakimś lokalnym portalu o zasięgu tego województwa. Jednak tu jest jeszcze lotnicze forum i mam prawo wyrażać opinię o wszystkich liniach i lotniskach, zwłaszcza jeśli jest ona choć odrobinę podparta faktami, a mieszkać mogę choćby na drugim końcu świata. To tak jakbyśmy nie mogli komentować działań Aeroflot, Air Baltic itp. bo one są państwowe i prawo głosu powinni mieć tylko obywatele Rosji, Łotwy.
gość_8b80a 2020-06-02 20:02   
gość_8b80a - Profil gość_8b80a
@WROMK

SAMORZĄDNOŚĆ polega na tym, że osoby z WRO nie mają prawa głosu w POZ, czy RZE. Dlatego pisanie przez mieszkańca WRO o tym co powinno być w POZ, czy RZE jest nietaktem. W POZ i RZE masz status ryb i dzieci ;-))

Jeśli czujesz się ekspertem to możesz napisać: "w mojej ocenie koszty dopłat do LCC w POZ i RZE są wyższe, niż korzyści. Ale mogę być nieobiektywny, bo jestem z WRO. Zwłaszcza, że dotacje w POZ odbierają trasy mojemu ukochanemu WRO."

Jeśli chodzi o przypuszczenia, to ja przypuszczam, że większość mieszkańców z kompleksowo za, to znaczy gdyby linie przeniosły połączenia, to ludzie byliby wściekli na lokalnych polityków. I oni o tym wiedzą. Za jestem za dotacjami do najbardziej wartościowego long haulu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama