Jak będziemy teraz podróżować? ULC podał wytyczne

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
29 maja 2020 12:06
12 komentarzy
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów.
Reklama

Europejskie rekomendacje zostały wypracowane przez ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz EASA.

- Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – mówi Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co się zmieni na lotnisku

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni, to niektóre z nowych zasad, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika.

Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.


Co się zmieni na pokładzie samolotu

Personel pokładowy podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

- Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – dodaje Samson.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1c460 2020-06-01 00:19   
gość_1c460 - Profil gość_1c460
WROMK - o Rozporządzeniu RM wiem, pytam o wytyczne GIS które są (mają być..) znacznie bardziej szczegółowe i mówią o szczegółach dotyczących m.in. dodatkowego odkażania samolotów, wypełniania dokumentów, informowaniu pax, przekazywaniu informacji o pax z podejrzeniem covid, postępowaniu załóg, etc, etc.
gość_edf2d 2020-05-30 21:15   
gość_edf2d - Profil gość_edf2d
gość_d2af1 - do 37,9 Celsjusza nie powinni nawet reagować. Tylko jeśli ktoś jest np. po dłuższym pobycie 'na słońcu', albo jest po wysiłku fizycznym (np. przybycie na ostatnią chwilę na lotnisko), to mogą wyjść różne rzeczy w pomiarze temperatury. Mam osobiście w pracy codzienny pomiar temperatury i powyżej 36,6 ma średnio co trzecia osoba i nikt na to nie patrzy. Jak dodamy do tego, że można być 'z wirusem' bez temperatury, albo z temp. pow. 38 st. 'bez wirusa' tylko z inną chorobą - nawet nie zakaźną, bo może się tak zdarzyć, to możemy spodziewać się co jakiś czas niezłych scen na lotniskach z powodu pomiaru temperatury. Teoretycznie mogliby przepuścić kogoś bez gorączki (a z wirusem), a zatrzymać kogoś z gorączką (np. 38 'C, ale bez choroby zakaźnej). Generalnie pomiar temperatury ciała nie jest stu procentowym wyznacznikiem infekcji wirusowej w organiźmie.
lysypiotr76 2020-05-30 18:54   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
IATA zaleca żeby linie lotnicze pozwoliły rezerwować wszystkie miejsca w samolocie. W LOT zarezerwujesz połowę miejsc. Tym bardziej że ustanawiając wolny fotel nie uzyskuje się zalecanego 1,5 metrowego odstępu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama