×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


American Airlines: Masowe zwolnienia pomimo pomocy rządowej


W środę (27.05) American Airlines skierowały do swoich pracowników list, w którym wytłumaczono konieczność szukania oszczędności i cięcia ilości miejsc pracy nawet o 30 proc. Początkowo, zwolnienia dotyczyć będą pracowników naziemnych.


Kierownictwo firmy poinformowało, że przewoźnik może być zmuszony do zlikwidowania nawet ok. 30 proc. miejsc pracy wśród personelu administracyjnego i zarządzającego. O swoje posady nie mogą być spokojni także pracownicy pokładowi i kokpitowi, jako że American Airlines planuje skurczenie floty. 

– W trakcie realizacji jest przyspieszony proces wycofania części starszej floty. W lecie 2021 r. będziemy latać o około 100 samolotami mniej – głównie szerokokadłubowymi. Prowadzenie mniejszej linii lotniczej oznacza, że ​​będziemy potrzebować zespołu zarządzającego i pomocniczego szczuplejszego o około 30% – zwróciła się do pracowników w liście Elise Eberwein, prezes American Airlines ds. komunikacji i human resources. 

Zwalniane grupy pracowników to głównie osoby zajmujące się administracją, marketingiem, planowaniem, finansami itp. Jak mówi AA, jest to jedna z niewielu grup, co do której decyzje kadrowe nie wymagają aprobaty przez związki zawodowe. Najbardziej dotknięta zwolnieniami byłaby najprawdopodobniej siedziba główna American Airlines położona w Fort Worth w amerykańskim stanie Teksas, nieopodal międzynarodowego portu lotniczego Dallas–Fort Worth.   


Początkowo przewoźnik zaproponuje dobrowolne rozwiązania umowy o pracę – jeśli nie zgłosi się wystarczająca liczba chętnych, w lipcu br. rozpocznie zwolnienia. Odchodzący z firmy pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie do końca września, jednak następnie nie otrzymają żadnych odpraw. Jak dodaje pracodawca, zatrzymają jednak prawo do bezpłatnych podróży na pokładach AA przez kolejny rok.

Po zmniejszeniu ilości zatrudnionych pracowników naziemnych, American będzie ciąć koszty także wśród pilotów i członków personelu pokładowego. W czerwcu br. wielu z nich będzie zachęcanych do przejścia na dobrowolne dłuższe urlopy lub wcześniejsze emerytury. Nie oznacza to jednak, że nie dojdzie do przymusowych zwolnień na jesieni 2020 r.  

Zgodnie z warunkami określonymi w rządowym pakiecie antykryzysowym CARES, przewoźnik z siedzibą w Teksasie nie może zwolnić żadnego pracownika przed końcem września 2020 r. AA otrzymał z Departamentu Skarbu już ponad 10 mld dolarów (ok. 40,2 mld złotych) w formie pożyczek i bezpłatnych dotacji, a kilka dni temu zawnioskował o kolejne 4,75 mld (ok. 19,1 mld złotych).  

Fot.: materiały prasowegość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie