American Airlines: Masowe zwolnienia pomimo pomocy rządowej

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
29 maja 2020 11:50
1 komentarz
W środę (27.05) American Airlines skierowały do swoich pracowników list, w którym wytłumaczono konieczność szukania oszczędności i cięcia ilości miejsc pracy nawet o 30 proc. Początkowo, zwolnienia dotyczyć będą pracowników naziemnych.
Reklama
Kierownictwo firmy poinformowało, że przewoźnik może być zmuszony do zlikwidowania nawet ok. 30 proc. miejsc pracy wśród personelu administracyjnego i zarządzającego. O swoje posady nie mogą być spokojni także pracownicy pokładowi i kokpitowi, jako że American Airlines planuje skurczenie floty.

– W trakcie realizacji jest przyspieszony proces wycofania części starszej floty. W lecie 2021 r. będziemy latać o około 100 samolotami mniej – głównie szerokokadłubowymi. Prowadzenie mniejszej linii lotniczej oznacza, że ​​będziemy potrzebować zespołu zarządzającego i pomocniczego szczuplejszego o około 30% – zwróciła się do pracowników w liście Elise Eberwein, prezes American Airlines ds. komunikacji i human resources.

Zwalniane grupy pracowników to głównie osoby zajmujące się administracją, marketingiem, planowaniem, finansami itp. Jak mówi AA, jest to jedna z niewielu grup, co do której decyzje kadrowe nie wymagają aprobaty przez związki zawodowe. Najbardziej dotknięta zwolnieniami byłaby najprawdopodobniej siedziba główna American Airlines położona w Fort Worth w amerykańskim stanie Teksas, nieopodal międzynarodowego portu lotniczego Dallas–Fort Worth.


Początkowo przewoźnik zaproponuje dobrowolne rozwiązania umowy o pracę – jeśli nie zgłosi się wystarczająca liczba chętnych, w lipcu br. rozpocznie zwolnienia. Odchodzący z firmy pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie do końca września, jednak następnie nie otrzymają żadnych odpraw. Jak dodaje pracodawca, zatrzymają jednak prawo do bezpłatnych podróży na pokładach AA przez kolejny rok.

Po zmniejszeniu ilości zatrudnionych pracowników naziemnych, American będzie ciąć koszty także wśród pilotów i członków personelu pokładowego. W czerwcu br. wielu z nich będzie zachęcanych do przejścia na dobrowolne dłuższe urlopy lub wcześniejsze emerytury. Nie oznacza to jednak, że nie dojdzie do przymusowych zwolnień na jesieni 2020 r.

Zgodnie z warunkami określonymi w rządowym pakiecie antykryzysowym CARES, przewoźnik z siedzibą w Teksasie nie może zwolnić żadnego pracownika przed końcem września 2020 r. AA otrzymał z Departamentu Skarbu już ponad 10 mld dolarów (ok. 40,2 mld złotych) w formie pożyczek i bezpłatnych dotacji, a kilka dni temu zawnioskował o kolejne 4,75 mld (ok. 19,1 mld złotych).

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

Groentje 2020-05-31 11:21   
Groentje - Profil Groentje
"Po zmniejszeniu ilości zatrudnionych pracowników naziemnych", liczby, nie ilości. LICZBY
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy