5 lat nowej drogi startowej w Pyrzowicach

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 maja 2020 11:44
13 komentarzy
Pięć lat temu do użytku operacyjnego została oddana nowa droga startowa Katowice Airport. Pierwszym samolotem, który wystartował z nowej infrastruktury był Airbus A320 Wizz Air do Londynu-Luton.
Reklama
Budowa nowej drogi startowej Katowice Airport była do tej pory największą inwestycją w historii pyrzowickiego lotniska i to zarówno pod względem skali robót, jak i nakładów inwestycyjnych. Decyzja o realizacji tego projektu zapadła w 2008 roku. W trakcie zaledwie siedmiu lat, zarządzające pyrzowickim lotniskiem, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA sprawnie przeprowadziło cały projekt, począwszy od przygotowania pod kątem formalnym, montażu finansowego, wyboru wykonawcy, realizacji prac budowlanych, odbiorów, skończywszy na przeniesieniu ruchu lotniczego ze starej na nową drogę.

Prace na budowie nowej drogi startowej rozpoczęły się w lutym 2013 roku i trwały 710 dni. Wykonawca inwestycji do realizacji zadania wykorzystał m.in. 120 tys. m³ betonu drogowego i konstrukcyjnego, 56 tys. ton mieszanki mineralno – bitumicznej, 421 tys. ton kruszywa różnego pochodzenia i frakcji. Na przygotowanie oznakowania poziomego potrzebnych było 9000 kg farby. Zasilanie 1097 świateł nawigacyjnych, w które wyposażono nową infrastrukturę, zostało zapewnione dzięki obejmującej 235 km sieci kabli elektrycznych. Łącznie na budowę nowej drogi startowej zostało przywiezionych ponad 1 mln ton materiałów budowlanych.

W budowę nowej drogi zaangażowanych było bezpośrednio ponad 1 500 osób i ponad 220 jednostek sprzętu. Koszt inwestycji wyniósł 157 mln zł netto, z czego 73 mln zł GTL SA skutecznie pozyskało z Funduszu Spójności Unii Europejskiej (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).


W efekcie powstała droga startowa o długości 3 200 m i szerokości 45 m. Dzięki niej, możliwe stało się wprowadzenie II kategorii operacji lotniczych, co oznacza, że lądowania mogą odbywać się przy widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 300 metrów i przy pułapie chmur nie niższym niż 30 metrów. Dla porównania, na wcześniej używanej drodze startowej o długości 2 800 metrów minima dla lądowania wynosiły odpowiednio 550 metrów i 60 metrów. W dniu oddania do użytku nowej drogi startowej został podniesiony kod referencyjny pyrzowickiego lotniska z 4D do 4E. Oznacza to, że infrastruktura portu w całości przystosowana jest do przyjęcia dalekodystansowych, szerokokadłubowych samolotów o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 65 m. Aktualnie w Polsce tak wysoki kod referencyjny mają tylko dwa lotniska - Katowice Airport oraz Lotnisko Chopina w Warszawie.


- W trakcie pięciu lat użytkowania nowej drogi startowej linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic ponad 19,6 miliona podróżnych, a firmy kurierskie na pokładach frachtowców przetransportowały ponad 90 tysięcy ton frachtu. Od końca maja 2015 roku do chwili obecnej samoloty wykonały na nowej drodze ponad 177 tysięcy startów i lądowań. Dane te w znakomity sposób pokazują, jak ważna i istotna jest to inwestycja dla rozwoju zarówno Katowice Airport, jak i całego regionu. Warto podkreślić, że przystąpiliśmy do realizacji tego projektu w znakomitym momencie. Ponad 8 lat temu, gdy wyłanialiśmy wykonawcę, istniała duża konkurencja na rynku firm budowlanych, a presja płacowa w budownictwie nie była tak duża. Dzięki temu zwycięzca przetargu wykonał nową drogę startową w znakomitej jakości, za 157 milionów złotych. Z tej kwoty prawie 50% skutecznie pozyskaliśmy ze źródłem Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Szacujemy, że w dzisiejszych warunkach rynkowych, koszt realizacji takiej inwestycji byłby około dwukrotnie wyższy – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.


Budowa nowej drogi startowej była realizowana w ramach pierwszego etapu największego w historii pyrzowickiego lotniska programu rozbudowy infrastruktury, który prowadzony był w latach 2007-2018. W tym czasie GTL SA skutecznie zrealizowało kilkadziesiąt zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ok. 690 mln zł, z czego ponad 170 mln zł pochodziło ze źródeł Unii Europejskiej. Obok budowy nowej drogi startowej, do najważniejszych inwestycji pierwszego etapu programu inwestycyjnego należy zaliczyć: nowy terminal cargo, terminal pasażerski C, stworzenie bazy do obsługi technicznej samolotów, czy też rozbudowę i modernizację płyt postojowych i dróg kołowania. Aktualnie w Katowice Airport trwa drugi etap programu inwestycyjnego, który potrwa do 2025 roku. W toku jest rozbudowa terminalu pasażerskiego B oraz płyty postojowej samolotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7ee4a 2020-06-26 09:55   
gość_7ee4a - Profil gość_7ee4a
gość_40aff - bo ta długość spokojnie wystarcza do dobiegu.
gość_40aff 2020-06-07 09:47   
gość_40aff - Profil gość_40aff
Dlaczego próg pasa tak daleko przesunięty?
gość_9120a 2020-05-29 14:21   
gość_9120a - Profil gość_9120a
Infrastruktura to jedno, a umiejętność budowania siatki połączeń to drugie - i jak widać po przykładzie KRK - ważniejszy element sukcesu lotniska. Gdyby KRK miało taką infrastrukturę airside jak KTW, to KTW było by zaorane na amen.
Zarządcy KTW uczcie się od zarządców KRK jak przyciągać przewoźników tradycyjnych! Metropolia górnośląska, mozolnie, ale rozwija się i będzie potrzebować połączeń KTW z hubami biznesowymi Europy. Inaczej światowy biznes da sobie spokój ze Śląskiem lokując się w Krakowie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy