AFIS przyszłością polskich portów regionalnych

28 maja 2020 10:21
Ostatnie miesiące bardzo zmieniły lotniczą rzeczywistość. Oznacza to nie tylko zmiany procedur w wykonaniu lotów, obsługi pasażerów ale także poważne problemy dla portów regionalnych. One również zmagają się z rzeczywistością której sobie jeszcze kilka miesięcy nikt nie wyobrażał.
Reklama
Walcząc o egzystencje walczą o region, o miejsca pracy i ludzi ale także o lotniczą społeczność. Tak naprawdę trudno odpowiedzieć jak będzie wyglądało lotnictwo choćby za kilka miesięcy czy rok. Faktem jest że COVID19 może wymusić na portach odważne działania, które w perspektywie czasu sprawią, że rynek lotniczy będzie bardziej dojrzały i zbliżony do rozwiązań w państwach sąsiadujących. Jedna z zasadniczych zmian która Nas może czekać to dywersyfikacja służby ruchu lotniczego zapewnianych na lotnisko regionalnym. W obecnej sytuacji rozwiązanie takie może być z dużą korzyścią i dla portów i dla przewoźników i dla służb ruchu lotniczego w Polsce.


Ciekawą opcją dla portów może być posiadanie własnej Służby Ruchu Lotniczego a dokładniej służby AFIS. W tym przypadku właściwym i sprawdzonym przykładem może być Olsztyn Mazury oraz lotnisko Bydgoszcz. Zaletami tej służby są niższe koszty dla zarządzającego lotniskiem poprzez finansowanie jej z funduszy unijnych, niezależność a także posiadanie certyfikowanej służby z j. korespondencyjnym w j. angielskim. Gwarantem bezpiecznego wykonywania operacji jest połączenie ATZtu z RMZ (Radio Mandatory Zone). Biorąc powyższe czynniki pod uwagę coraz więcej przewoźników dopuszcza lądowanie w AFISie. Przykładami zaufania i wykonywania podejść w AFISie są SprintAir, Wizz Air, prywatne biznes-jety i pod pewnymi warunkami dopuszcza także LOT. Lotniska Olsztyn Mazury oraz Bydgoszcz zapewniają u siebie na przemian służbę TWR oraz AFIS co wyczerpuje potrzeby wszystkich użytkowników. O ile w Bydgoszczy to nowość o tyle doświadczenia Olsztyn Mazury udowadniają, że takie rozwiązanie świetnie się sprawdza i jest odpowiedzią na potrzeby rynku.

Portami gdzie za pewne sprawdziłaby się także służba AFIS to lotniska regionalne o średnim i małym natężeniu ruchu np. Lublin, Zielona Góra, Łódź, Szczecin, Białystok-Krywlany czy odradzające się powoli Lotnisko Gdynia Oksywie. Potencjalnie również aktywne lotniska aeroklubowe np. Piotrków, Leszno czy Nowy Targ.

Znaczny wzrost szkolenia lotniczego w aeroklubach powinien być momentem, w którym to zarządzający powinien brać pod uwagę utworzenie Lotniskowej Służby Informacji Powietrznej do zapewnienia bezpiecznego ruchu nadlotniskowego oraz własnej przestrzeni. Przestrzeń klasy G jest coraz intensywniej wykorzystywana przez General Aviation, oraz jak pokazują już doświadczenia z lat poprzednich bezpieczne operacje łączące ruch typu start z lotniska niekontrolowanego oraz dalszy lot w przestrzeni kontrolowanej są codziennością. Należy wspomnieć iż możliwe to jest dzięki znakomitej współpracy Służb Żeglugi Powietrznej na terenie całego kraju, a współpraca AFIS/FIS/APP znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa zapewnianych służb.


Społeczność informatorów AFIS także zawiązało swoje stowarzyszenie. Celem ich jest nie tylko integracja informatorów i instruktorów ale także właśnie wspieranie i współpraca z portami regionalnymi w uzyskaniu własnego certyfikatu, szkoleniu personelu i uświadamianiu przewoźników jak bezpiecznie latać w służbie AFIS.

O ile AFIS w Polsce rodzi się w takich a nie innych okolicznościach o tyle jest to szansa na rozwój i dojrzałą politykę portów regionalnych o średnim i małym natężeniu. Jak widać nadszedł czas by korzystać z doświadczeń innych i dołączyć do Państw gdzie AFIS jest już rozwinięty czego przykładem są Francja, Norwegia, Anglia, Włochy i Niemcy.

Marcin Dzienisz, przewodniczący Stowarzyszenia Informatorów AFISO w Polsce.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy