Austrian Airlines przedłuża zawieszenie lotów i dostaje rządową pomoc

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
27 maja 2020 10:17
1 komentarz
We wtorek (26.05) rząd w Wiedniu udzielił Austrian Airlines pożyczki pozwalającej przewoźnikowi na obsługiwanie lotów po kryzysie lotniczym wywołanym przez światową pandemię koronawirusa (COVID-19). Pomimo pomocy, linia po raz kolejny przekłada wznowienie połączeń.
Reklama

Austriacki rząd zgodził się na udzielenie pożyczki w wysokości 300 mln euro (ok. 1,33 mld złotych) swojemu narodowemu przewoźnikowi, co pozwoli utrzymać członka Lufthansa Group na rynku. Stronie rządowej zależało, aby linia kontynuowała działalność swojej bazy przesiadkowej w porcie lotniczym w Schwechat. Pożyczka została udzielona na sześć lat, a państwo w celu zagwarantowania sobie jej zwrotu, otrzymało w zastaw samoloty należące do Austrian Airlines oraz udziały w przewoźniku – informuje Reuters.
Do porozumienia w sprawie pomocy państwowej doszło dzień po tym, jak Lufthansa zapewniła sobie największą dotąd pokoronawirusową pomoc w Europie, otrzymując od Berlina pakiet ratunkowy o wartości do 9 mld euro (ok. 39,9 mld złotych).

Kolejną dobrą wiadomością dla austriackiego przewoźnika jest zgoda personelu naziemnego na tymczasowe obniżenie wynagrodzenia o około 15 proc. W przeciągu czterech kolejnych lat, ma to przynieść linii oszczędności wynoszące kolejne 300 mln euro. Akceptacja nowych warunków płacowych została przegłosowana przez zatrudnionych większością ponad 90 proc. głosów.


Ten wysoki procent głosów "za" pokazuje, że pracownicy są gotowi wnieść znaczący wkład w postaci rezygnacji z części wynagrodzenia i zawieszenia wyceny wynagrodzenia na przyszłość. Wykazali się oni olbrzymią odpowiedzialnością i zasługują przez to na wielkie podziękowania – skomentował Rene Pfister, przewodniczący rady zakładowej Austrian Airlines.

Przewoźnik postanowił także już po raz piąty przesunąć datę powrotu do obsługi regularnych połączeń rejsowych. Jeszcze kilka dni temu Austrian Airlines utrzymywał, że jego samoloty wzbiją się w powietrze już 8 czerwca 2020 r., natomiast na chwilę obecną wszystkie loty z Wiednia są odwołane do 14 czerwca. Nieoficjalnie mówi się, że Austrian może wrócić do latania nawet w lipcu br.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_9a2b0 2020-05-27 13:45   
gość_9a2b0 - Profil gość_9a2b0
wow, no to się robi niezła historia. najpierw wykończyć konkurencję - wbrew woli członków zz. a teraz wyciągać łapę po publiczną kasę. ostatecznie nie latając. mają rozmach...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama