LOT: Wyrównujemy warunki „postojowego”

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
23 maja 2020 11:04
12 komentarzy
LOT wydał oświadczenie po odrzuceniu przez związki zawodowe propozycji obniżki pensji członkom personelu lotniczego. Stanowisko narodowego przewoźnika zamieszczamy poniżej.
Reklama

Większość stewardess i pilotów w Grupie LOT porozumiała się w zakresie nowych warunków płacowych. Związki zawodowe reprezentujące pozostałych członków personelu latającego odrzuciły dziś (22.05) propozycję LOT pozwalającą domknąć proces regulacji wynagrodzeń w tej grupie zawodowej. W związku z powyższym związki zawodowe poinformowane zostały o uruchomieniu procesu konsultacji wypowiedzeń zmieniających, obniżających wymiar etatu dla pracowników personelu latającego i pokładowego o 50 proc.

Porozumienie z LOT zawarło już ok. 1,8 tys. stewardess i pilotów. Otrzymają oni od 2,5 do 7,2 tys. zł miesięcznie swoistego „postojowego”, bo wynagrodzenie będzie wypłacane nawet jeśli nie przepracują w miesiącu ani jednej godziny. Obniżenie wymiaru etatu pozostałym osobom zapewni im porównywalne warunki płacowe.


Linie lotnicze zmagają się z największym kryzysem w swojej historii. Według IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) liczba lotów komercyjnych spadła o 90 proc. Branżowi eksperci przewidują, że ruch lotniczy będzie odbudowywany stopniowo, ale ze względu na wciąż zamknięte granice oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii, do normalnego wymiaru wróci dopiero za kilka lat. Dlatego linie lotnicze restrukturyzują koszty zatrudnienia, niejednokrotnie korzystając z grupowych zwolnień personelu.

W odróżnieniu od wielu linii lotniczych LOT dąży do utrzymania miejsc pracy i gotowości operacyjnej. Dla powodzenia tego planu musi ograniczyć jednak koszty stałe, w tym koszty płacy dla członków załóg i pracowników naziemnych, którzy aktualnie wykonują mniej zadań lub też tymczasowo nie mają żadnych zajęć.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d56cd 2020-05-25 12:32   
gość_d56cd - Profil gość_d56cd
Jesli wszystko to ma sluzyc zwolnieniu pilotow na etatach to panstwo Polskie powinno wstrzymac pomoc.
Pomoc wyplacona bedzie z podatkow obywateli i pozbywanie sie etatow to robienie w balona obywateli.
Majac obce zalogi , zwalnia sie wlasnie te grupe w pierwszej kolejnisci.
gość_2ed3d 2020-05-24 21:39   
gość_2ed3d - Profil gość_2ed3d
Dno, dno i jeszcze raz ten sam muł. Jedni tak drudzy srak..... Czy ktoś nie widzący może zaaplikować sobie krople do oczu by spostrzec że oprócz "cargo" to branży linii lotniczych nie ma i bardzo długo nie będzie. Idźcie po rozum do głowy póki jeszcze w nogach siła......
gość_a0177 2020-05-24 16:19   
gość_a0177 - Profil gość_a0177
Niech związkowcy idą na pół etatu. Inni niech maja wybór czy pół etatu czy stara propozycja. Wynik powinien dać do myślenia Związkowym starszym panom. Jeden na emeryturze a drugi stary kapec kawaler.
Prezes Rafcio miałby nielada satysfakcję widzac co ludzie wybiorą.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama