Miliony wsparcia dla portów lotniczych w Polsce

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
22 maja 2020 13:00
8 komentarzy
Ogólne zasady udzielenie długo oczekiwanego wsparcia dla polskich portów lotniczych zostały dziś (22.05) ogłoszone przez wiceministra infrastruktury Marcina Horałę.
Reklama
Kilkunastominutowa konferencja, która odbyła się w wyludnionym terminalu odlotowym na Okęciu, rozwiała obawy części portów lotniczych, które spodziewały się, że pomoc dla polskich lotnisk może mieć charakter wybiórczy i zostanie uzależniona od spełnienia określonych warunków. Wsparcie tarczy lotniskowej ma zostać udostępnione wszystkim 14 funkcjonującym portom lotniczym w Polsce.


Przedstawiciele rządu podkreślali, że firmy zarządzające portami lotniczymi w Polsce mają możliwość skorzystania już obecnie z przepisów antykryzysowych. Niemniej już wkrótce zostaną przyjęte szczegółowe przepisy dotyczące wyłącznie branży lotniskowej. Pomoc rządowa obejmie wszystkie działające porty, a suma wsparcia wyniesie 142 mln zł. Kwota ta ma być dzielona proporcjonalnie do wielkości kosztów poszczególnych portów.

Fundusz tarczy lotniskowej wydaje się nader skromny. 142 mln zł to kwota porównywalna z rocznymi kosztami operacyjnymi takich portów, jak Gdańsk czy Katowice. W dodatku, jeśli powyższa kwota zostanie podzielona proporcjonalnie do wydatków poszczególnych spółek lotniskowych to ok. 30 proc. przypadnie Przedsiębiorstwu Państwowemu "Porty Lotnicze". Szefowie mniejszych lotnisk, które najbardziej potrzebują pomocnej dłoni państwa, muszą znów uzbroić się w cierpliwość i poczekać na szczegóły, które powinny znaleźć się za tydzień w ministerialnym rozporządzeniu.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f4ea6 2020-05-25 10:03   
gość_f4ea6 - Profil gość_f4ea6
"Pewnie będzie jak zwykle i od pół wieku, ponad połowa dla Mazowsza , z reszta dla wszystkich pozostałych" - jeśli już to połowa pewno będzie dla Okęcia i Radomia, ale dla Modlina zero a to też Mazowsze.
gość_2c43c 2020-05-24 08:55   
gość_2c43c - Profil gość_2c43c
no sami specjaliści i znawcy... ruszcie te swoje wysoce menadżerskie głowy poza Polskę i zobaczcie ile lotnisk komunikacyjnych jest w innych krajach, na zachodzie, na północy, na wyspach. mądrzycie się, a pojęcie macie zerowe.
gość_69ae5 2020-05-23 14:38   
gość_69ae5 - Profil gość_69ae5
W jakim celu odbywają się regularne loty naszego LOT-u do Wuhan dwa razy dziennie?
Może ktoś z Was wie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy