Miliony wsparcia dla portów lotniczych w Polsce
Ogólne zasady udzielenie długo oczekiwanego wsparcia dla polskich portów lotniczych zostały dziś (22.05) ogłoszone przez wiceministra infrastruktury Marcina Horałę.
Reklama
Kilkunastominutowa konferencja, która odbyła się w wyludnionym terminalu odlotowym na Okęciu, rozwiała obawy części portów lotniczych, które spodziewały się, że pomoc dla polskich lotnisk może mieć charakter wybiórczy i zostanie uzależniona od spełnienia określonych warunków. Wsparcie tarczy lotniskowej ma zostać udostępnione wszystkim 14 funkcjonującym portom lotniczym w Polsce.


Przedstawiciele rządu podkreślali, że firmy zarządzające portami lotniczymi w Polsce mają możliwość skorzystania już obecnie z przepisów antykryzysowych. Niemniej już wkrótce zostaną przyjęte szczegółowe przepisy dotyczące wyłącznie branży lotniskowej. Pomoc rządowa obejmie wszystkie działające porty, a suma wsparcia wyniesie 142 mln zł. Kwota ta ma być dzielona proporcjonalnie do wielkości kosztów poszczególnych portów.
Fundusz tarczy lotniskowej wydaje się nader skromny. 142 mln zł to kwota porównywalna z rocznymi kosztami operacyjnymi takich portów, jak Gdańsk czy Katowice. W dodatku, jeśli powyższa kwota zostanie podzielona proporcjonalnie do wydatków poszczególnych spółek lotniskowych to ok. 30 proc. przypadnie Przedsiębiorstwu Państwowemu "Porty Lotnicze". Szefowie mniejszych lotnisk, które najbardziej potrzebują pomocnej dłoni państwa, muszą znów uzbroić się w cierpliwość i poczekać na szczegóły, które powinny znaleźć się za tydzień w ministerialnym rozporządzeniu.
Fot.: Materiały prasowe