×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair: Rekordowa liczba pasażerów i mniejszy zysk


Ryanair Holdings plc opublikował raport finansowy za ostatni rok obrotowy. Pomimo rekordowej liczby przewiezionych pasażerów wyniki są znacznie słabsze od tych z lat ubiegłych.


Rok obrachunkowy 2020 Ryanair Holdings plc biegł od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca br. Zatem opublikowane dzisiaj (18.05) sprawozdanie finansowe obejmuje już początek kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Na wyniki grupy składają się operacje czterech przewoźników Ryanaira, Buzza, Laudamotion i Malta Air, z których ten pierwszy jest oczywiście podmiotem największym. 


Holding obsłużył 149 mln pasażerów i osiągnął roczny zysk w wysokości 649 mln euro. Oznacza to, wzrost liczby przewiezionych gości, bo tak nazywa swoich klientów holding, o 4 proc. i spadek zysku netto o ponad 26 proc. w stosunku do roku obrotowego 2018/2019. Prezentacja wyników i sam prezes grupy Michael O'Leary podkreśla, że bez uwzględnienia straty na kontraktach zabezpieczających ceny paliwa, w wysokości 353 mln euro, zysk netto wyniósł ponad 1 mld euro, ale taka wersja jest tylko zabiegiem PR w celu uspokojenia inwestorów.  

Przychody grupy zamknęły się kwotą 8,49 mld euro, co stanowi wzrost o 10 proc. i wynosi 57 euro na jednego pasażera. Wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat factor, SF) spadł o jeden punkt procentowy z 96 do 95 proc. Jak zwykle Ryanair chwali się punktualnością na poziomie 90 proc., choć nie obejmuje ona opóźnień związanych z utrudnieniami spowodowanymi kontrolą ruchu lotniczego. Ponadto holding ma być najbardziej ekologiczną i najczystszą linią lotniczą w Unii Europejskiej (UE), emitującą tylko 66 g CO₂ na pasażerokilometr. Grupa otworzyła 5 nowych baz i 390 nowych tras, a Malta Air stała się czwartym członkiem organizacji. 

W związku z COVID-19 większość floty Ryanaira została uziemiona od połowy marca br., co zmniejszyło całoroczną liczbę pasażerów o ponad 5 mln. Grupa ocenia, że spowodowało to obniżkę zysku o ponad 40 mln euro. W pierwszym kwartale roku obrachunkowego 2020/2021 (od kwietnia do czerwca br.) holding spodziewa się przewozów na poziomie 1 proc. swojego normalnego oferowania. Ryanair przewiduje powrót do usług lotniczych w drugim kwartale (lipiec-wrzesień br.), ale nie oczekuje przekroczenia połowy pierwotnie zaplanowanych przewozów na ten okres tzn. 44,6 mln pasażerów. 


Ryanair podkreśla, że kiedy linie lotnicze grupy powrócą do regularnych lotów tzn. w lipcu br., to konkurencyjny krajobraz w Europie będzie zniekształcony przez bezprecedensową pomoc publiczną, na mocy której ponad 30 mld euro zostało przekazane m.in. takim firmom jak Lufthansa, Air France-KLM, Alitalia, SAS i Norwegian. Grupa uważa, że te zastrzyki gotówki zostały zaaplikowane z naruszeniem przepisów UE. Z tego względu holding spodziewa się wojny cenowej. ze strony przewoźników wzmocnionych finansową pomocą otrzymaną od swoich państw. 

O'Leary uważa, że rok 2020/2021 będzie trudny dla grupy nie tylko z powodu kryzysu związanego z koronawirusem, bo w przeciwieństwie do wielu konkurentów będących przewoźnikami narodowymi, Ryanair nie zażąda, ani nie otrzyma pomocy publicznej. Obecnie trwają rozmowy w sprawie zamknięcia baz, obniżek wynagrodzeń o 20 proc., bezpłatnych urlopów i redukcji 3 tys. stanowisk pracy, głównie wśród personelu lotniczego. 

Grupa nie może obecnie przedstawić konkretnej prognozy odnośnie pełnych wyników aktualnego roku obrotowego. Holding spodziewa się straty netto w wysokości ponad 200 mln euro w pierwszym kwartale (kwiecień-czerwiec br.) i mniejszej straty w drugim kwartale (lipiec-wrzesień br.) Grupa ocenia, że przewiezie mniej niż 80 mln pasażerów w roku budżetowym 2020/2021. 


Według szefostwa grupy powrót do regularnych rejsów będzie utrudniony z uwagi na zaburzenie konkurencji w postaci pomocy finansowej, jaką przewoźnicy narodowi otrzymali wbrew prawu UE i zasad konkurencji. Holding jednak wierzy, że w nadchodzącej przyszłości, pojawi się szansa wzrostu dla Ryanaira działającego nadal w niskobudżetowej formule, ponieważ rywale upadną lub zostaną znacjonalizowani.

gość_39736 - Profil
gość_39736
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie