United Airlines pozwane za zmuszanie do bezpłatnego urlopu

15 maja 2020 11:01
W środę (13.05) jeden ze związków zawodowych zrzeszających pracowników amerykańskiego przewoźnika poinformował o pozwie złożonym przeciwko United Airlines. Według powoda, doszło do złamania warunków otrzymanego antywirusowego wsparcia federalnego.
Reklama
Pozew złożony w sądzie federalnym w Illinois mówi, że United Airlines narusza umowę z Departamentem Skarbu USA, zmuszając naziemnych pracowników administracyjnych i kadrę kierowniczą do skorzystania z 20 dni bezpłatnego urlopu, w okresie od 16 maja do 30 września 2020 r. Kontrakt z agencją rządową opiewa na kwotę 5 mld dolarów (ok. 21 mld złotych), która ma zapewnić środki na bieżące koszty, w tym utrzymanie pełnego zatrudnienia i pensje dla pracowników.

Środki dla United Airlines zostały wypłacone z rządowego programu CARES, który ma pomóc liniom lotniczym w przezwyciężeniu skutków pandemii koronawirusa. Pieniądze powinny być przeznaczone przede wszystkim na płace pracwoników i zachowanie miejsc pracy w przyszłości. Z podobnego dofinansowania korzystają także m. in. między innymi Delta Air Lines i JetBlue. Łącznie w ramach programu CARES, dla amerykańskich przewoźników lotniczych przeznaczono kilkadziesiąt milardów dolarów.


Powodem występującym przeciwko pracodawcy jest Kenneth England, który pracuje w porcie lotniczym Chicago–O'Hare jako kierownik zmiany. Uważa, że ​​szukanie przez United dodatkowych oszczędności na pracownikach, pomimo otrzymania federalnego wsparcia, jest sprzeczne z przepisami ustawy o programie CARES. England występuje przeciwko United Airlines samodzielnie, jednak w przypadku uzyskania przychylnego wyroku, prawo do odszkodowania zyska ok. 11,5 tys. pracowników będących obecnie w tej samej sytuacji.

Warunki programu wprost uniemożliwiają firmom zwalnianie pracowników w celu zapewnienia stabilności finansowej, jednak przepisy nie określają jednoznacznie legalności udzielania bezpłatnych urlopów. Ten problem prawny będzie rozstrzygany przez sąd w Chicago. Pozwany przewoźnik nie zgadza się z argumentami pracownika i zapowiada bronienie swojego zdania przed sądem, a także tłumaczy, że pytał zatrudnionych o zgodę ws. bezpłatnego urlopu, na który niemal wszyscy pracownicy się zgodzili.

„Ten pozew jest bezzasadny, ponieważ wciąż zatrudniamy 100 procent naszej załogi. Już teraz dziesiątki tysięcy pracowników United, którzy okazali lojalność wobec firmy, dobrowolnie zgodziło się na bezpłatny urlop, ponieważ chcą pomóc firmie przetrwać kryzys. To działanie jest najlepszym ograniczającym koszty środkiem, który podjąliśmy, aby zrównoważyć bezprecedensowy spadek popytu na loty, i pomoże nam zachować płynność finansową, ale i dalej się rozwijać, kiedy pandemia minie” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez United Airlines do amerykańskich mediów.


Według powoda, United Airlines 4 maja poinformowały pracowników „nieoperacyjnych”, że od połowy miesiąca wynagrodzenie za ich pracę będzie naliczane jedynie za cztery dni w tygodniu. Według nieofcjalnych informacji, przewoźnik planuje zwonienia nawet 30 proc. pracowników naziemnych w październiku br.

Fot.: materiały prasowe, D. Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy